Feb. 21 prep results, boxes


Girls sectionalsClass AAARegion 1 Section 1
  • Monday: John Marshall 79, Brooke 36
  • Today: John Marshall at Wheeling Park, 7:30 p.m.; University at Morgantown, 7:30 p.m.
  • Friday: Winners at highest remaining seed, 7:30 p.m.
  • Region 1 Section 2
  • Today: East Fairmont at Fairmont Senior, 7:30 p.m.; Preston at North Marion, 7:30 p.m.
  • Friday: Winners at highest remaining seed, 7:30 p.m.
  • Region 2 Section 1
  • Monday: Hampshire 67, Jefferson 56; Musselman 40, Washington 34
  • Today: Musselman at Hedgesville, 7 p.m.; Hampshire at Martinsburg, 7 p.m.
  • Friday: Winners at highest remaining seed, 7 p.m.
  • Region 2 Section 2
  • Monday: Elkins 71, Lewis County 30
  • Today: Elkins at Bridgeport, 7:30 p.m.; Buckhannon-Upshur at Robert C. Byrd, 7:30 p.m.
  • Friday: Winners at highest remaining seed, 7:30 p.m.
  • Region 3 Section 1
  • Monday: Capital 38, Ripley 35
  • Today: Parkersburg at Parkersburg South, 7 p.m.; Capital at George Washington, 7 p.m.
  • Friday: Winners at highest remaining seed, 7 p.m.
  • Region 3 Section 2At Oak Hill High School
  • Monday: Nicholas County 53, Riverside 38
  • Today: Princeton vs. Woodrow Wilson, 6 p.m.; Nicholas County vs. Greenbrier East, 7:45 p.m.
  • Friday: Winners, 7:30 p.m.
  • Region 4 Section 1
  • Monday: St. Albans 41, Nitro 38, OT
  • Today: St. Albans at South Charleston, 7:30 p.m.; Winfield at Hurricane, 7:30 p.m.
  • Friday: Winners at highest remaining seed, 7:30 p.m.
  • Region 4 Section 2At Huntington High School
  • Monday: Logan 75, Lincoln County 42
  • Today: Cabell Midland at Huntington, 6 p.m.; Spring Valley vs. Lincoln County-Logan winner, 8 p.m.
  • Friday: Winners, 7:30 p.m.
  • Class AARegion 1 Section 1
  • Tuesday: Oak Glen 45, Magnolia 30; Tyler Consolidated 54, Weir 47
  • Friday: Tyler Consolidated at Oak Glen, 7 p.m.
  • Region 1 Section 2At Ravenswood High School
  • Today: Point Pleasant vs. Roane County, 6 p.m.; Ritchie County at Ravenswood, 7:30 p.m.
  • Saturday, Feb. 25: Winners, 3 p.m.
  • Region 2 Section 1
  • Tuesday: Frankfort 39, Berkeley Springs 27; Keyser at Petersburg, 7:30 p.m.
  • Thursday: Winners at highest remaining seed, 7:30 p.m.
  • Region 2 Section 2
  • Monday: Grafton 49, Liberty Harrison 40; Philip Barbour 49, Webster County 38
  • Today: Grafton at Lincoln, 7 p.m.; Philip Barbour at Braxton County, 7 p.m.
  • Friday: Winners at highest remaining seed, 7 p.m.
  • Region 3 Section 1At Liberty Raleigh High School
  • Monday: Shady Spring 60, Independence 31; Oak Hill 51, Liberty Raleigh 32
  • Tuesday: Wyoming East vs. Oak Hill, 6 p.m.; Westside vs. Shady Spring, 8 p.m.
  • Thursday: Winners
  • Region 3 Section 2At Princeton High School
  • Saturday: Greenbrier West 37, River View  34, OT; James Monroe 41, Mount View 27; PikeView 60, Bluefield 13
  • Monday: All games ppd.
  • Today: Summers County vs. Greenbrier West, 6 p.m.; James Monroe vs. PikeView, 8 p.m.
  • Friday: Winners
  • Region 4 Section 1At Sherman High School
  • Today: Clay County at Sherman, 6 p.m.; Sissonville vs. Herbert Hoover, 7:30 p.m.
  • Friday: Winners
  • , 7 p.m. Region 4 Section 2At Williamson Field House
  • Monday: Mingo Central 64, Tug Valley 59, OT; Chapmanville 57, Wayne 29
  • Today: Scott vs. Mingo Central, 6 p.m.; Tolsia vs. Chapmanville, 8 p.m.
  • Friday: Winners, 7:30 p.m.
  • Class ARegion 1 Section 1
  • Saturday: Hundred d. Valley Wetzel; Cameron 51, Bishop Donahue 25
  • Tuesday: Wheeling Central 66, Hundred 21; Cameron at Madonna
  • Friday: Winners
  • at John Marshall High SchoolRegion 1 Section 2
  • Friday's results: Paden City 47, Calhoun County 43, OT
  • At Ritchie County High School
  • Monday: Gilmer County 58, Wirt County 42; Parkersburg Catholic 69, Paden City 21
  • Today: Parkersburg Catholic vs. Williamstown, 6 p.m.; Gilmer vs. St. Marys, 25 minutes after first game
  • Friday: Winners
  • , 7 p.m.Region 2 Section 1
  • Saturday: Tygarts Valley 61, South Harrison 24; Notre Dame 57, Doddridge County 48
  • Tuesday: Clay-Battelle 49, Tygarts Valley 42; Trinity 66, Notre Dame 39, 7 p.m.
  • Friday: Clay-Battelle at Trinity, 7 p.m.
  • Region 2 Section 2
  • Tuesday: Paw Paw at Pendleton, 7 p.m.; Harman at Moorefield, 7 p.m.; East Hardy 45, Union 34
  • Thursday: East Hardy at Tucker County, 7 p.m.; Harman-Moorefield winner vs. Paw Paw-Pendleton winner at highest remaining seed, 7 p.m.
  • Saturday: Winners at Keyser High School, 7 p.m.
  • Region 3 Section 1
  • Monday: Pocahontas County 73, Valley Fayette 43; Midland Trail 46, Richwood 38, OT
  • Today: Midland Trail at Pocahontas County, 7 p.m.
  • Region 3 Section 2at Princeton Middle School
  • Tuesday: Fayetteville vs. Greater Beckley Christian; Meadow Bridge vs. Montcalm
  • Thursday: Tuesday winners, 7 p.m.
  • Region 4 Section 1At Point Pleasant High School
  • Today: Hannan vs. Huntington St. Joseph, 6 p.m.; Buffalo vs. Wahama, 8 p.m.
  • Saturday: Winners, 7:30 p.m.
  • Region 4 Section 2At Charleston Catholic Athletic Complex
  • Monday: Man 61, Van 21
  • Tuesday: Charleston Catholic 58, Man 42
  • Catholic wins sectionTuesday's boxesMan 11 6 19 6 - 42Chas. Catholic 17 11 12 18 - 58M - Sword 6-21 1-2 16, Conn 3-11 1-4 9, Whited 4-13 0-0 8, Keffer 2-4 0-0 5, Osborne 1-4 0-0 2, McCoy 1-1 0-0 2, Brown 0-0 0-0 0, Shull 0-2 0-0 0. Totals 17-55 2-6 42C - Whelan 3-10 4-5 12, Wood 1-4 1-2 3, Gallian 5-12 2-2 13, Bandak 3-9 0-2 6, Fletcher 2-7 0-1 5, Dundervill 2-5 0-2 5, Eggleton 5-7 0-0 14, , Bailey 0-0 0-0 0, Crockett 0-0 0-0 0, Persily 0-0 0-2 0. Totals 21-54 7-16 583-point goals - Man 6-21 (Sword 3-11, Conn 2-6, Whited 0-1, Keffer 1-1, Osborne 0-2). CC 9-19 (Whelan 2-6, Gallian 1-3, Fletcher 1-3, Dundervill 1-2, Eggleton 4-5)BoysTuesday's state scoresBluefield 90, Wyoming East 89Buffalo 82, Hannan 51Chapmanville 73, Man 57Greenbrier East 70, St. Albans 58Hurricane 79, Cabell Midland 48Independence 48, Mount View 45Nicholas County 47, Gilmer County 38Parkersburg 75, Logan 72Parkersburg South 76, John Marshall 49Ritchie County 58, Wirt County 42St. Marys 93, Bishop Donahue 80Tolsia 70, Mingo Central 59Winfield 71, Ripley 47Hedgesville HoopsfestHedgesville 76, North Hagerstown, Md. 36Tuesday's boxesGeorge Washington 14 12 19 19 - 64Capital 15 10 8 15 - 48GW - Eddy 3-6 6-8 12, Williams 4-11 3-5 15, Francke 2-5 0-0 4, diTrapano 7-10 0-0 17, Crouser 1-2 4-4 6, Switzer 2-3 0-0 4, Salmons 3-4 0-0 6, Breeden 0-2 0-0 0, King 0-2 0-0 0, totals 22-45 13-17 64C - Symns 3-10 2-5 9, Hayes 1-5 0-0 3, Boswell 2-3 0-0 4, Reed 7-17 0-1 15, Mills 6-17 0-2 12, Johnson 0-1 0-0 0, Yarbough 1-4 0-0 3, Harris 0-1 0-0 0, Davis 0-0 0-0 0, Neal 1-1 0-0 2, Gross 0-0 0-0 0, totals 21-59 2-8 483-point goals - GW 7-18 (Williams 4-9, diTrapano 3-5, Switzer 0-1, Francke 0-1, Eddy 0-2), Capital 4-20 (Hayes 1-2, Reed 1-3, Yarbough 1-4, Symns 1-7, Boswell 0-1, Harris 0-1, Mills 0-2)Man 15 15 7 20 - 57Chapmanville 14 18 26 15 - 73M - Hainer 15, Moore 3, Browning 7, Brumfield 6, Simpson 16, Spurlock 4, Booth 6.C - Hurst 10, Mullins 18, Smith 10, Cook 13, Martin 11, Aldridge 7, Plumley 2, Williamson 2.Greenbrier East 23 19 15 13 - 70St. Albans 8 7 20 23 - 58GE - McCormick 9, Atkinson 2, Browning 6, R. Romeo 6, Roberts 9, Weiford 9, Tincher 7, Lindsey 2, O. Romero 20.SA - Carter 10, Clark 12, Washington 3, Bess 2, Kiser 17, McNeil 8, Aliff 6.Scott 19 4 13 13 - 49Poca 10 13 18 16 - 57S - Brown 11, Dolan 26, Abels 7, Sigmon 2, Kuhn 1, Webb 2P - Bradford 4, T. Sigman 4, Payne 7, Cottrill 11, A. Sigman 3, Frampton 20, Parsons 10Harman 12 5 12 9 - 38Pocahontas County 18 27 23 18 - 86H - Armentrout 12, Huffman 11, Dudley 10, Schifflett 5.PC - Kelly 28, Taylor 14, Wiley 10, Pyles 9, Knisley 6, Arbogast 6, Sheets 4, Davis 5, Robertson 2, Hammons 2Greater Beckley Chr. 14 19 10 14 - 57Valley 5 8 15 21 - 49GBC - Kidd 14, Cook 9, Wheeler 4, Payne 8, Mullins 18, Lehman 4V - Jones 11, McGinnis 6, Payne 6, Oden 15, Belmont 2, Tolley 7, Clodfelter 2Ripley 11 9 15 12 - 47Winfield 11 17 20 23 - 71R - Ca. Smith 12, Haynes 14, Harpold 1, Harrison 12, Co. Smith 6, Sleboda 2W - Powell 5, Schoolcraft 2, Hearn 2, Gunter 25, Turner 12, Fisher 10, Wright 2, Show 2, Pence 9, Grafton 2Parkersburg 18 17 19 21 - 75Logan 7 15 23 27 - 72P - Hoehn 25, Ash 14, Bell 13, Britton 6, Newell 6, Mennillo 4, Umpleby 4, Blanc 2, Stanley 1L - Browning 29, Greene 14, Johnson 13, Streeter 10, Williams 3, Reynolds 3Cabell Midland 7 13 12 16 - 48Hurricane 20 20 23 16 - 79CM - Scarberry 4, Lockhart 2, Matthews 11, Silver 1, Pettit 2, Harbour 6, Beckett 5, Fraley 2,  Dailey 4, Leonard 5, Adkins 6.H - Renick 4, Sorsaia 16, Miles 4, Tinsley 13, Harris 6, Rogoszewski 1, Dawson 15, Osburn 6, Estep 6, Smith 6, Fitzsimmons 2.Bluefield 21 27 18 24 - 90Wyoming East 23 20 17 29 - 89B - Manns 5, Trimble 3, Collier 30, Yost 10, Eades 28, Edwards 14.WE - Canada 10, Campbell 27, Schofield 10, McKinney 3, Tunstalle 17, K. Smith 4, Bowling 2, T. Smith 16.Ravenswood 14 13 13 11 - 51Point Pleasant 20 14 12 18 - 64R - Martin 20, Pannell 21, Carmichael 6, Schiefer 2, Mize 1.PP - McCarty 17, Wamsley 14, Williamson 5, Perry 9, Yates 2, Martin 15, Somerville 2.Oak Hill 16 10 18 20 - 64Shady Spring 18 10 7 16 - 51OH - Elam 4, Jones 23, Watson 19, Re 5, Goodman 6, Fruit 3, Logan 4SS - Conner 23, Buckland 8, Lucas 15, Snyder 5Parkersburg South 13 22 18 23 - 76John Marshall 15 13 16 5 - 49PS - Bolen 5, Patterson 2, Monroe 11, Dennis 12, Lawrentz 2, Goldsberry 5, Holland 4, Price 4, Rippeto 2, Mitchem 19, Cox 10.JM - Och 5, Filben 5, Crow 2, Wade 19, Fonner 5, Allen 4, Magers 7, Brautigan 2.Buffalo 17 28 19 18 - 82Hannan 11 12 11 17 - 51B - Robinson 12, Good 10, Erwin 17, Jordan 18, Higginbotham 4, Rich 8, Harris 6, Ferrari 2, Fletcher 5H - Fannin 8, Taylor 5, Holley 9, Burns 5, Page 12, McCoy 9, Brumfield 3         
    Show All Comments Hide All Comments

    User Comments

    More News