Boys state track meet qualifiers


Qualifiers to the West Virginia high school track and field championships Friday and Saturday at Laidley Field. Qualifying marks are those attained at regional meets: CLASS A BOYS
  • 100: Casey Pingley, Valley (Wetzel) 11.38; Jacob Ortiz, Wahama 11.5; Corey Aichele, Doddridge Co. 11.54; Tyler Zahnow, Bishop Donahue 11.63; Alex Casingal, Charleston Catholic 11.64; Ronald Swaniger, Clay-Battelle 11.65; Jonathan Gore, Fayetteville 11.71; Nathan Cosgrove, Calhoun Co. 11.79; Cameron Litviak, Calhoun Co. 11.83; Matthew White, Valley (Fayette) 11.92; Louis Richardson, Moorefield 11.93; Trace Hart, Williamstown 11.94; Kyle Ashcraft, Wirt Co. 12.03; Ethan Barker, Midland Trail 12.07; Jonah Flynn, Pendleton Co. 12.08; Cory Payne, Tygarts Valley 12.13.
  • 200: Casey Pingley, Valley (Wetzel) 23.05; Matthew White, Valley (Fayette) 23.27; Corey Aichele, Doddridge Co. 23.47; Jonathan Gore, Fayetteville 23.67; Jacob Ortiz, Wahama 23.71; Tracey Lovins, Fayetteville 23.81; Trace Hart, Williamstown 23.97; Zachary Bennett, Richwood 24.03; Curtis Pyles, Pocahontas Co. 24.05; Ronald Swaniger, Clay-Battelle 24.2; Christopher Freeman, Tucker Co. 24.23; Alex Casingal, Charleston Catholic 24.28; Louis Richardson, Moorefield 24.29; Seth Painter, Pocahontas Co. 24.59; Derek Renner, St. Marys 24.59; Levi Hubbard, Pendleton Co. 24.98.
  • 400: Derek Renner, St. Marys 51.22; Matthew White, Valley (Fayette) 51.71; Nathan Tolley, Clay-Battelle 51.98; Zack Cottrill, Doddridge Co. 52.42; Jarric Hoskins, Williamstown 52.99; Phillip Mallory, Charleston Catholic 53.32; Zachary Bennett, Richwood 53.37; Aaron Jones, Williamstown 54.13; Jacob Buzzard, Wahama 54.49; Spencer Panero, Charleston Catholic 54.52; Chase Brown, Williamstown 54.82; Kennedy Cain, Paden City 54.84; William McCallister, Tucker Co. 55.06; Ian Nichols, Tucker Co. 55.18; Ben Aylestock, South Harrison 55.56; Myles White, Valley (Fayette) 57.13.
  • 800: Dylan Rich, Buffalo 2:00.41; Derek Renner, St. Marys 2:00.77; Caden McClanahan, Charleston Catholic 2:03.6; Jordan Whitehair, St. Marys 2:04.73; Will Farkas-Worthy, Charleston Catholic 2:05.11; Evan Childers, Buffalo 2:05.18; Charlie Drazba, St. Marys 2:05.26; Caleb Moore, Doddridge Co. 2:08.25; Andrew Shaffer, Richwood 2:08.89; David Beazel, Bishop Donahue 2:09.38; Alec Statler, Clay-Battelle 2:09.62; Travis Murphy, Union 2:13.11; Robert Alderman, Fayetteville 2:13.45; Ian Nichols, Tucker Co. 2:14.26; Jesse Anderson, South Harrison 2:15.02; Parker White, Pocahontas Co. 2:20.44.
  • 1600: Evan Childers, Buffalo 4:36.17; Charlie Drazba, St. Marys 4:36.95; Dylan Rich, Buffalo 4:40.13; Jordan Whitehair, St. Marys 4:44.72; Marcus Black, Charleston Catholic 4:44.91; Caleb Moore, Doddridge Co. 4:45.26; Andrew Shaffer, Richwood 4:46.29; Alec Statler, Clay-Battelle 4:50.6; Glenn McMillan, Wirt Co. 4:56.19; Matt Zorn, Doddridge Co. 4:59.85; Raymond Ruckman, South Harrison 5:02.84; Jereomy Ayers, Pendleton Co. 5:04.37; Clayton Irvine, Pocahontas Co. 5:09.35; Justin Snyder, Charleston Catholic 5:11.61; Christian Martin, Pendleton Co. 5:13.54; William Bailey, Richwood 5:23.62.
  • 3200: Evan Childers, Buffalo 10:02.13; Dylan Rich, Buffalo 10:02.87; Charlie Drazba, St. Marys 10:05.4; Marcus Black, Charleston Catholic 10:06.71; Andrew Shaffer, Richwood 10:15.45; Caleb Moore, Doddridge Co. 10:21.98; Alec Statler, Clay-Battelle 10:41.99; Glenn McMillan, Wirt Co. 10:42.47; Matt Zorn, Doddridge Co. 10:47.34; Blake Williams, Williamstown 10:49.24; Clayton Irvine, Pocahontas Co. 10:53.82; Grant Delancey, St. Marys 10:55.68; Chris Bonner, Tucker Co. 11:09.7; Eric Gabriel, Pendleton Co. 11:14.78; Austin Earle, East Hardy 11:48.14; Gary Boggs, Richwood 12:24.28.
  • 110 high hurdles: George Maddox, East Hardy 15.08; Daniel Plaugher, Doddridge Co. 15.14; Tyler Zahnow, Bishop Donahue 15.41; Dillon Muhly-Alexander, Doddridge Co. 15.76; Will Thaxton, Doddridge Co. 16.25; Jesse Taylor, Pocahontas Co. 16.95; Anthony Aviles, Gilmer Co. 17.0; Gabe Garrison, Buffalo 17.07; Paul Cayton, Fayetteville 17.3; Tyler Snyder, Tucker Co. 17.45; Matt Roberts, Wirt Co. 17.57; Cody Sheppard, Buffalo 17.62; Nicholas Pearce, Moorefield 17.63; Tannor Decker, Wahama 17.9; Gage Wix, Williamstown 18.0; Gary Boggs, Richwood 19.36.
  • 300 int. hurdles: George Maddox, East Hardy 40.01; Daniel Plaugher, Doddridge Co. 40.06; Tyler Zahnow, Bishop Donahue 41.6; Dylan Fetty, St. Marys 42.75; Phillip Mallory, Charleston Catholic 43.45; Derek Hinkle, Clay-Battelle 43.72; Matt Roberts, Wirt Co. 43.81; Josh Lowther, Gilmer Co. 44.26; Jesse Taylor, Pocahontas Co. 44.72; Troy Hubbard, Valley (Wetzel) 44.73; Cody Sheppard, Buffalo 44.81; Joshua Snyder, Moorefield 45.21; Grant Delancey, St. Marys 45.26; Paul Cayton, Fayetteville 46.98; Tyler Snyder, Tucker Co. 47.1; Gary Boggs, Richwood 47.55.
  • 4x100: Williamstown 45.48; Wahama 45.81; Doddridge Co. 45.96; Fayetteville 46.25; Pocahontas Co. 46.33; East Hardy 46.79; Charleston Catholic 46.8; Moorefield 46.84; Clay-Battelle 46.94; Madonna 47.47; Calhoun Co. 47.75; South Harrison 47.84; Tucker Co. 48.35; Midland Trail 48.46; St. Marys 48.7; Pendleton Co. 48.96.
  • 4x200: Doddridge Co. 1:34.34; Williamstown 1:35.74; Wahama 1:36.12; Charleston Catholic 1:36.41; Clay-Battelle 1:37.22; Valley (Wetzel) 1:37.23; Tucker Co. 1:37.61; Pocahontas Co. 1:37.64; Madonna 1:38.09; Moorefield 1:38.74; Pendleton Co. 1:38.77; Midland Trail 1:39.0; East Hardy 1:40.38; Buffalo 1:41.07; Paden City 1:41.1; Richwood 1:41.5.
  • 4x400: Charleston Catholic 3:37.73; Williamstown 3:39.66; Doddridge Co. 3:42.69; Clay-Battelle 3:43.54; St. Marys 3:45.38; Tucker Co. 3:47.1; Wahama 3:47.75; Buffalo 3:48.46; Madonna 3:48.62; Valley (Wetzel) 3:49.53; Richwood 3:50.93; Wirt Co. 3:52.7; Pendleton Co. 3:53.81; Midland Trail 3:58.14; South Harrison 3:58.29; Fayetteville 3:58.97.
  • 4x800: Buffalo 8:23.54; St. Marys 8:30.02; Williamstown 9:05.36; Doddridge Co. 9:09.87; Bishop Donahue 9:17.24; Charleston Catholic 9:19.52; Fayetteville 9:21.4; Pocahontas Co. 9:23.76; Tucker Co. 9:25.34; Wahama 9:27.75; Clay-Battelle 9:31.14; Gilmer Co. 9:33.42; Richwood 9:37.86; Pendleton Co. 9:37.98; Madonna 9:43.91; South Harrison 9:46.11.
  • Shuttle hurdles: Doddridge Co. 59.15; Bishop Donahue 1:01.74; Williamstown 1:02.6; Buffalo 1:03.74; Gilmer Co. 1:04.14; Pocahontas Co. 1:05.08; Fayetteville 1:06.41; Tucker Co. 1:06.52; Richwood 1:07.34; Wirt Co. 1:07.72; Pendleton Co. 1:08.43; Wahama 1:08.98; Midland Trail 1:10.51; St. Marys 1:11.9; Moorefield 1:12.01; Valley (Wetzel) 1:12.04.
  • Shot put: Spencer Mason, Valley (Wetzel) 49-71/2; Devon Carr, Williamstown 48-111/2; Evan Smith, Williamstown 45-21/2; Michael Adkins, Tucker Co. 41-8; Reed Ratliff, Gilmer Co. 41-7; Logan Raines, Williamstown 41-5; Austin Patterson, Clay-Battelle 40-41/2; Shawn Childers, East Hardy 40-21/2; Clayton Yeager, Doddridge Co. 39-91/2; Devron Siders, Doddridge Co. 39-5; Alexander Graham, Richwood 39-11/4; Marty Lipscomb, Doddridge Co. 38-11; Joe Truman, Richwood 38-9; Keith Hardbarger, Paden City 38-81/2; Quintin Nicholson, South Harrison 38-61/2; Ryan Cain, Pocahontas Co. 38-4.
  • Discus: Isacc Britton, Doddridge Co. 147-10; Spencer Mason, Valley (Wetzel) 139-10; Jimmy Jemison, St. Marys 139-9; Devon Carr, Williamstown 138-1; Marty Lipscomb, Doddridge Co. 127-9; Evan Smith, Williamstown 122-8; Clayton Yeager, Doddridge Co. 121-9; Judd Walther, Pocahontas Co. 118-7; Zachary Everly, Tucker Co. 118-3; Shawn Childers, East Hardy 116-9; Reed Ratliff, Gilmer Co. 113-8; Alexander Graham, Richwood 112-0; Tyler Moore, Pendleton Co. 109-4; Cody Smith, Williamstown 108-3; Jacob Zombek, Bishop Donahue 106-9; Tommy Coleman, Midland Trail 103-10.
  • Long jump: Zain Creamer, South Harrison 21-31/2; Dillon Muhly-Alexander, Doddridge Co. 20-111/2; Matthew White, Valley (Fayette) 20-41/2; Zachary Bennett, Richwood 20-3; Terry Frazier, Richwood 20-0; Dylan Fetty, St. Marys 20-0; Bryant Western, Trinity Christian 19-81/2; George Maddox, East Hardy 19-61/2; Josh Lowther, Gilmer Co. 19-5; Crandale Neal, Wahama 19-31/2; Jordan Bonar, Bishop Donahue 19-2; Derek Hinkle, Clay-Battelle 19-01/4; Jonathan Gore, Fayetteville 18-8; John Forquer, Clay-Battelle 18-61/2; Louis Flanigan, Doddridge Co. 18-6; Gary Nedrow, Tucker Co. 18-3.
  • High jump: Dillon Muhly-Alexander, Doddridge Co. 6-4; Anthony Aviles, Gilmer Co. 6-4; Saquan Finley, Bishop Donahue 5-10; Zain Creamer, South Harrison 5-8; Jesse Taylor, Pocahontas Co. 5-8; Mitchell Mason, Tucker Co. 5-6; Colton Neal, Wahama 5-6; Ian Nichols, Tucker Co. 5-6; Ryan Meadows, Hannan 5-6; Kennedy Cain, Paden City 5-6.
  • Pole vault: Keiffer Reed, Charleston Catholic 14-6; Dyllon Hayes, Doddridge Co. 12-6; Mitchell Goertler, Williamstown 12-6; Ian Spencer, Doddridge Co. 12-0; Josh Lowther, Gilmer Co. 11-6; Alex Marchetti, Williamstown 11-0; Caden McClanahan, Charleston Catholic 11-0; Jeffrey Myer, Doddridge Co. 10-0; Daniel Scott, Wheeling Central 9-0.
  • CLASS AA BOYS
  • 100: Brandon Franklin, Liberty (Harrison) 11.14; Marquez Griffin, Point Pleasant 11.3; Easton Hutton, Braxton Co. 11.5; Alex Doak, Tyler Consolidated 11.59; Dylan Cottrell, Roane Co. 11.61; Darryl Stewart, Bluefield 11.65; Chevez Burress, Bluefield 11.69; Joe Collins, Webster Co. 11.75; Alex Pavalock, Roane Co. 11.82; Austin Wilkenson, Sherman 11.86; Devon Jones, Ritchie Co. 11.87; Devin Wiley, Chapmanville 11.89; Andrew Ely, Ravenswood 11.92; Jordan Lacy, Braxton Co. 11.96; Joe May, Mingo Central 11.98; Cory Brown, Frankfort 12.01.
  • 200: Marquez Griffin, Point Pleasant 22.85; Brandon Franklin, Liberty (Harrison) 22.98; Stephen Rogalski, Magnolia 23.0; Alex Doak, Tyler Consolidated 23.15; Chevez Burress, Bluefield 23.36; Dylan Cottrell, Roane Co. 23.39; Dylan Wiley, Chapmanville 23.65; Ben Lilly, Shady Spring 23.74; Easton Hutton, Braxton Co. 23.84; Blake Ravenscroft, Keyser 23.91; Zachary Canterbury, Point Pleasant 23.91; Alex Pavalock, Roane Co. 23.96; Devin Wiley, Chapmanville 24.06; Joe Collins, Webster Co. 24.33; Austin Wilkenson, Sherman 24.34; Richard Williams, Bluefield 24.44.
  • 400: Brandon Franklin, Liberty (Harrison) 49.95; Stephen Rogalski, Magnolia 50.4; Nick Blatt, Magnolia 51.75; Isaac Cales, Independence 51.8; Clint Hardman, Ritchie Co. 51.81; Kage Rohde, Magnolia 52.7; Dylan Reynolds, Berkeley Springs 52.94; Alex Doak, Tyler Consolidated 52.95; Troy Fisher, Roane Co. 53.05; Mark Manning, Oak Hill 53.17; Craig Westfall, Keyser 53.25; Jessie Hilvers, Ritchie Co. 53.43; Josh Gurski, Herbert Hoover 54.06; Brain Young, James Monroe 54.64; Kurt Langdon-Arthur, Wayne 54.65; Zack Marcum, Scott 55.61.
  • 800: Will Shaffer, Scott 2:04.13; Lucas Young, Frankfort 2:05.82; Clint Hardman, Ritchie Co. 2:05.96; Craig Westfall, Keyser 2:06.14; Isaac Cales, Independence 2:07.7; Caleb Riffle, Point Pleasant 2:07.99; James Haught, Magnolia 2:08.04; Corey Shetler, Berkeley Springs 2:08.25; Ryan Roseberry, Shady Spring 2:09.53; Jessie Hilvers, Ritchie Co. 2:10.05; Cody Tropek, Oak Glen 2:10.56; Brandon Perdue, Sherman 2:11.04; Antoine Gerard, Weir 2:11.09; Trae Miller, Frankfort 2:11.91; Tyler Kosut, Shady Spring 2:11.99; Jacob Doss, Sherman 2:12.21.
  • 1600: Will Shaffer, Scott 4:43.69; Johnny Hogue, Ritchie Co. 4:45.1; Bill Feeney, Magnolia 4:45.14; Forrest Reed, Wayne 4:46.24; Lucas Young, Frankfort 4:46.28; Brandon Perdue, Sherman 4:46.62; Trae Miller, Frankfort 4:49.16; Jacob Doss, Sherman 4:49.19; Alec Hinerman, Magnolia 4:49.28; Corey Shetler, Berkeley Springs 4:53.11; Matthew King, Philip Barbour 4:53.15; Luke Sadecky, Ravenswood 4:53.47; Cameron Davis, Westside 4:53.56; Brettley Harris, Webster Co. 4:55.98; Jason Weitzel, PikeView 4:57.53; Gerald Furby, Philip Barbour 4:57.87.
  • 3200: Cameron Davis, Westside 10:10.6; Johnny Hogue, Ritchie Co. 10:12.6; Alec Hinerman, Magnolia 10:15.2; Trae Miller, Frankfort 10:15.53; Shane Ickes, Frankfort 10:16.07; Will Shaffer, Scott 10:18.87; Paul Louzy, Grafton 10:18.91; Wesley Anderson, Philip Barbour 10:20.77; Scott Nesland, Philip Barbour 10:24.39; Forrest Reed, Wayne 10:26.77; Brettley Harris, Webster Co. 10:29.83; Jason Weitzel, PikeView 10:32.08; Brandon Perdue, Sherman 10:32.75; Corey Shetler, Berkeley Springs 10:38.39; Tyler Kosut, Shady Spring 10:38.58; Bill Feeney, Magnolia 10:39.89.
  • 110 high hurdles: Nathan Bernarde, Grafton 15.83; Dylan Trout, Greenbrier West 16.26; Colby Ennis, Greenbrier West 16.68; Cody Marcum, Point Pleasant 16.8; Chris Hays, Liberty (Harrison) 16.9; Jayden Allender, Ritchie Co. 17.07; Michael Aab, Herbert Hoover 17.08; Quentin Mouser, Philip Barbour 17.19; Josh Crites, Poca 17.3; Tyler Lee, Roane Co. 17.37; Guy Cowger, Webster Co. 17.37; Ty Seibel, Lincoln 17.43; Hunter LeMasters, Tyler Consolidated 17.5; Clayton Satterfield, Ritchie Co. 17.56; Richard Pratt, Scott 17.56; Matthew Plumley, Shady Spring 17.91.
  • 300 int. hurdles: Dylan Trout, Greenbrier West 41.35; Jessie Hilvers, Ritchie Co. 41.68; Nathan Bernarde, Grafton 41.72; Joe Collins, Webster Co. 41.92; Ryan Roseberry, Shady Spring 41.94; Josh Crites, Poca 42.53; Dylan Cottrell, Roane Co. 42.78; Johan Aasland, Tyler Consolidated 43.11; Cory Brown, Frankfort 43.6; Austin Trent, Liberty (Harrison) 43.84; Nathan Gillian, Shady Spring 43.9; Ty Seibel, Lincoln 43.97; Rogan Park, Point Pleasant 44.0; Kyle Mack, Oak Glen 44.43; Caleb Kennedy, Poca 45.03; Zack Marcum, Scott 45.96.
  • 4x100: Shady Spring 45.39; Point Pleasant 45.44; Ritchie Co. 45.64; Oak Glen 46.17; Roane Co. 46.32; Weir 46.33; Greenbrier West 46.53; Braxton Co. 46.56; Bluefield 46.92; Herbert Hoover 47.11; Berkeley Springs 47.44; Liberty (Raleigh) 47.8; Keyser 47.81; Oak Hill 48.28; Poca 48.71; Chapmanville 48.77.
  • 4x200: Point Pleasant 1:34.63; Shady Spring 1:34.69; Magnolia 1:34.95; Ritchie Co. 1:35.23; Weir 1:36.48; Roane Co. 1:36.76; Bluefield 1:37.21; Keyser 1:37.39; Liberty (Raleigh) 1:37.61; Oak Hill 1:38.74; Greenbrier West 1:40.38; Herbert Hoover 1:40.54; Scott 1:41.23; Liberty (Harrison) 1:41.68; Wayne 1:42.56; Berkeley Springs 1:43.74.
  • 4x400: Ritchie Co. 3:36.94; Oak Hill 3:37.35; Keyser 3:37.46; Point Pleasant 3:37.73; Magnolia 3:45.3; Liberty (Raleigh) 3:45.7; Frankfort 3:45.96; Berkeley Springs 3:46.16; Shady Spring 3:48.28; Roane Co. 3:48.47; Greenbrier West 3:49.05; Philip Barbour 3:50.58; Webster Co. 3:52.77; Wayne 3:52.87; Sherman 3:56.9; Poca 4:01.12.
  • 4x800: Frankfort 8:39.34; Ritchie Co. 8:40.12; Magnolia 8:47.78; Philip Barbour 8:48.67; Oak Glen 8:48.8; Keyser 8:51.41; Berkeley Springs 8:58.58; Roane Co. 8:59.91; Shady Spring 9:02.26; Oak Hill 9:05.1; Tyler Consolidated 9:05.26; Webster Co. 9:06.77; PikeView 9:11.78; Sherman 10:29.1; Sissonville 10:30.54; Poca 13:09.95.
  • Shuttle hurdles: Point Pleasant 1:01.39; Greenbrier West 1:01.53; Tyler Consolidated 1:03.51; Oak Glen 1:03.74; Ritchie Co. 1:03.96; Herbert Hoover 1:04.0; Poca 1:04.11; Webster Co. 1:04.25; Philip Barbour 1:04.27; Liberty (Harrison) 1:04.84; Shady Spring 1:05.5; Petersburg 1:06.29; Liberty (Raleigh) 1:06.36; Summers Co. 1:07.0; Keyser 1:07.51; Scott 1:09.5.
  • Shot put: Micheal Green, Independence 49-9; Houstin Syvertson, Shady Spring 47-11/2; Kenneth Livingston, Point Pleasant 45-8; Frank Wright, Lincoln 44-111/2; Colton Cogar, Webster Co. 44-7; Quentin Buckley, Poca 44-4; Slade Dillon, Tyler Consolidated 44-1; Jerrod Long, Point Pleasant 42-6; Tyler Hamilton, Keyser 42-41/2; Corey McClure, Poca 41-71/2; Billy Smith, Berkeley Springs 41-5; Christian Buckley, Poca 41-21/2; Chris Stevens, Liberty (Raleigh) 40-10; Juwan Rowe, Shady Spring 40-41/2; Ethan Barnes, Weir 39-81/2; Paul Sheets, Point Pleasant 39-8.
  • Discus: Ethan Delekta, Oak Glen 157-8; Jordan Lacy, Braxton Co. 146-4; Frank Wright, Lincoln 144-4; Kenneth Livingston, Point Pleasant 141-2; Christian Buckley, Poca 139-4; Jacob Hickman, Poca 133-7; Quentin Buckley, Poca 131-5; Zackery Staley, Oak Glen 131-3; Nick Johnson, Shady Spring 131-0; Zachary Thomas, Point Pleasant 130-4; James Adkins, Westside 130-4; Christopher Feaster, Keyser 127-0; Slade Dillon, Tyler Consolidated 123-5; Tyler Hamilton, Keyser 123-3; Chris Stevens, Liberty (Raleigh) 121-7; Logan Hartsog, Shady Spring 121-7.
  • Long jump: Kage Rohde, Magnolia 21-31/4; Brandon Franklin, Liberty (Harrison) 20-7; Austin Wilkenson, Sherman 20-6; Tim Weekley, Magnolia 20-33/4; Patrick Watson, Ravenswood 19-8; Easton Hutton, Braxton Co. 19-41/2; Micah Swiger, Oak Glen 19-4; Jody Ellison, Oak Hill 18-10; Joshua Weltner, Oak Glen 18-93/4; Tanner Sigman, Poca 18-9; Cory Cox, Greenbrier West 18-8; Cody Hall, Ritchie Co. 18-73/4; Wyatt Wamsley, Point Pleasant 18-71/4; Quentin Mouser, Philip Barbour 18-53/4; Bryan Bradford, Poca 18-01/2; Scottie Hannah, Summers Co. 17-10.
  • High jump: Ronnie Carroll, Braxton Co. 6-2; Stephen Rogalski, Magnolia 6-2; Jayden Allender, Ritchie Co. 6-0; Michael Twigg, Berkeley Springs 6-0; Nathan Bernarde, Grafton 6-0; Grant Hardman, Roane Co. 5-8; Luther Stoots, Webster Co. 5-8; Dylan Romine, Tyler Consolidated 5-8; James Flint, Keyser 5-8; Kadrin Goodman, Oak Hill 5-8; Cory Cox, Greenbrier West 5-8; Marc Logan, Oak Hill 5-8; Bryan Bradford, Poca 5-6.
  • Pole vault: Matt Arrowood, Berkeley Springs 13-6; Paige Haught, Ritchie Co. 13-0; Hunter LeMasters, Tyler Consolidated 13-0; Kyle Raines, Roane Co. 12-0; Cody Hall, Ritchie Co. 11-0; Bryson Dennison, Braxton Co. 11-0; James Acord, Braxton Co. 10-6; Trevor Jamison, Berkeley Springs 10-6; Travis Davis, Poca 9-6; Dalton Miller, Webster Co. 9-3; Luther Stoots, Webster Co. 9-0; Isaiah Hamrick, Webster Co. 9-0.
  • CLASS AAA BOYS
  • 100: Ramon Edwards, Woodrow Wilson 10.94; Dante Price, Jefferson 10.94; Zach Tilley, Woodrow Wilson 11.15; Nikko Wesley, Woodrow Wilson 11.19; Bryce Ingram, Wheeling Park 11.19; Joshua Ferguson, Musselman 11.25; Steven Handley, Hurricane 11.25; Garrett Grove, Greenbrier East 11.26; Chandler Hamilton, Parkersburg 11.29; Charles Hython, Robert C. Byrd 11.39; Marquie Atkinson, Greenbrier East 11.42; Tyler Lambert, Jefferson 11.43; Craig Vega, John Marshall 11.44; Jordan Quiocho, Parkersburg South 11.54; Jamie Thomas, Morgantown 11.56; T.C. Kester, Winfield 11.58.
  • 200: Dante Price, Jefferson 21.66; Cam Viney, Elkins 22.48; Garrett Grove, Greenbrier East 22.57; Joshua Ferguson, Musselman 22.62; Nikko Wesley, Woodrow Wilson 22.65; Steven Handley, Hurricane 23.0; Shaquille Lofton, Buckhannon-Upshur 23.04; Tyler Lambert, Jefferson 23.12; Ramon Edwards, Woodrow Wilson 23.23; Jean Gonzalez, Musselman 23.36; Ashton Lai-Fang, Jefferson 23.51; Chandler Hamilton, Parkersburg 23.55; William Rockis, Morgantown 23.56; Vondel Bell, Wheeling Park 23.65; Craig Vega, John Marshall 23.65; Jacob Kilgore, Spring Valley 23.68.
  • 400: Cam Viney, Elkins 50.19; Sam Pyles, Winfield 51.11; Andrew Archer, Bridgeport 51.22; Steven Handley, Hurricane 51.62; Jacob Kilgore, Spring Valley 51.72; Aaron Lloyd, Hedgesville 51.96; Jacob Burcham, Cabell Midland 52.43; Warren Goode, Jefferson 52.46; Jacob Meadows, Woodrow Wilson 52.53; Keion Henderson, Martinsburg 52.71; Cedric Brown, Martinsburg 52.72; Kyle Pujals, Fairmont Senior 53.12; Jacob Jackson, George Washington 53.33; Jordan Tincher, Greenbrier East 53.36; Drew Arnett, East Fairmont 53.82; Chad Heldreth, Fairmont Senior 53.95.
  • 800: Jacob Burcham, Cabell Midland 1:55.64; Brian Lawhon, Cabell Midland 1:57.45; Nick Bauer, Martinsburg 1:59.5; Joe Kirtner, Winfield 1:59.58; Andrew Lyons, Parkersburg 2:00.24; Mason Dino, Cabell Midland 2:01.36; Eric Graf, Jefferson 2:02.15; Michael Higginbothem, Hedgesville 2:03.79; Ryan Graf, Jefferson 2:03.82; Zachary Witsberger, Wheeling Park 2:04.37; Garrett Boggs, George Washington 2:04.56; Chris Roy, Riverside 2:04.78; Michael Mauck, Wheeling Park 2:05.24; Brad Matheney, Capital 2:06.55; Lane Lemon, Parkersburg 2:06.9; Eric Libell, Morgantown 2:07.78.
  • 1600: Jacob Burcham, Cabell Midland 4:16.11; Joe Kirtner, Winfield 4:27.68; Tyler Salmons, Cabell Midland 4:28.35; Jordan Brown-Stobbe, University 4:32.86; Sam Smith, Huntington 4:32.89; Nick Trefz, Fairmont Senior 4:33.03; Peter Schwarzenberg, Preston 4:33.51; Jacob Richards, Fairmont Senior 4:34.85; Nicholas Robertson, Preston 4:35.25; Garrett Boggs, George Washington 4:37.21; Matt Brafford, George Washington 4:39.05; Levi Snedegar, Greenbrier East 4:39.44; Avery Campbell, Cabell Midland 4:39.61; Eric Graf, Jefferson 4:40.5; Andrew Milliron, Jefferson 4:40.88; Ryan Graf, Jefferson 4:42.71.
  • 3200: Jacob Burcham, Cabell Midland 9:41.1; Tyler Salmons, Cabell Midland 9:41.6; Joe Kirtner, Winfield 9:41.83; Avery Campbell, Cabell Midland 9:46.24; Jordan Brown-Stobbe, University 9:47.46; Nick Trefz, Fairmont Senior 9:48.2; Peter Schwarzenberg, Preston 9:49.74; Samuel Munnis, Jefferson 9:54.37; Eric Graf, Jefferson 9:55.63; Andrew Paladino, University 9:55.64; Ryan Graf, Jefferson 9:56.21; Karl Smakula, Elkins 9:58.68; Brody Born, Preston 10:00.97; Matt Brafford, George Washington 10:15.47; Levi Snedegar, Greenbrier East 10:17.59; Marshall Sharp, Capital 10:42.61.
  • 110 high hurdles: Travis Merritt, Woodrow Wilson 14.91; Cam Viney, Elkins 15.07; Nate Moore, Cabell Midland 15.22; Luke Martin, Winfield 15.29; Malcolm Lee, Musselman 15.42; Neil Scherich, Fairmont Senior 15.56; Lane Simpson, Jefferson 15.64; Logan Cox, Parkersburg South 15.72; Niles Dailey, Cabell Midland 15.72; James White, Elkins 15.79; Jaquan Allen, Martinsburg 15.85; Wesley Rine, Brooke 16.0; Tannerkle, John Marshall 16.34; Randall Taylor, Parkersburg 16.34; Xavier Tucker, Nicholas Co. 16.45; Jabari Harrison, Woodrow Wilson 16.74.
  • 300 int. hurdles: Cam Viney, Elkins 38.78; Luke Martin, Winfield 40.13; Ashton Hyler, Jefferson 40.19; Andrew Archer, Bridgeport 40.94; Tyler Johnson, Martinsburg 41.2; Dustin Martin, Lewis Co. 41.39; D.C. Banks, Wheeling Park 41.56; Evan Rhodes, Parkersburg 41.59; Conor McKay, Huntington 41.98; Sammy Shaver, Ripley 42.37; Connor Flinchum, Washington 42.48; Frederick Vincent, East Fairmont 42.73; Tannerkle, John Marshall 42.86; Xavier Tucker, Nicholas Co. 43.26; Jakob Carpenter, George Washington 44.21; Mason Tincher, Greenbrier East 44.8.
  • 4x100: Jefferson 43.39; Musselman 44.09; Woodrow Wilson 44.26; Wheeling Park 44.77; Hurricane 44.94; Riverside 45.1; Winfield 45.15; Robert C. Byrd 45.19; Morgantown 45.21; Greenbrier East 45.31; Hedgesville 45.58; Lewis Co. 45.71; Parkersburg South 45.71; Parkersburg 45.74; Preston 45.77; Washington 45.79.
  • 4x200: Jefferson 1:29.27; Woodrow Wilson 1:30.87; Musselman 1:31.97; Wheeling Park 1:32.44; Greenbrier East 1:33.13; Riverside 1:33.16; Capital 1:33.32; Martinsburg 1:33.98; Hedgesville 1:34.11; Parkersburg 1:34.47; Lewis Co. 1:34.99; Huntington 1:35.09; Robert C. Byrd 1:35.18; Winfield 1:35.26; Brooke 1:35.26; East Fairmont 1:36.03.
  • 4x400: Jefferson 3:28.57; Hedgesville 3:28.93; Martinsburg 3:29.15; Winfield 3:29.22; Cabell Midland 3:32.06; Bridgeport 3:33.27; Greenbrier East 3:33.35; Buckhannon-Upshur 3:35.3; Washington 3:35.47; Woodrow Wilson 3:35.84; Musselman 3:35.96; Huntington 3:36.21; Wheeling Park 3:36.73; Fairmont Senior 3:38.89; Morgantown 3:39.34; Riverside 3:42.58.
  • 4x800: Winfield 8:19.57; Parkersburg 8:20.61; Jefferson 8:22.12; Hedgesville 8:23.51; Ripley 8:25.74; Cabell Midland 8:28.06; Martinsburg 8:29.91; Musselman 8:34.92; Wheeling Park 8:35.89; Morgantown 8:37.22; University 8:39.8; Preston 8:40.83; Fairmont Senior 8:42.44; George Washington 8:53.27; Capital 8:53.69; Riverside 9:01.52.
  • Shuttle hurdles: Martinsburg 58.51; Bridgeport 58.71; Parkersburg South 59.06; Parkersburg 59.07; Jefferson 59.13; Musselman 59.26; Hampshire 1:00.09; Wheeling Park 1:00.4; Woodrow Wilson 1:01.16; John Marshall 1:01.66; Ripley 1:01.68; Hurricane 1:02.09; Lewis Co. 1:02.27; Fairmont Senior 1:04.25; George Washington 1:04.9; Nicholas Co. 1:06.13.
  • Shot put: A J White, Hurricane 53-83/4; David Toney, Logan 49-6; Dewanya Neal, Wheeling Park 48-61/2; Tre' Moore, Greenbrier East 47-01/2; Isaac Johnson, Buckhannon-Upshur 45-11; Tyler Freeman, Greenbrier East 45-101/2; Travis Miller, Jefferson 44-111/2; Logan Jenkins, Martinsburg 44-101/2; Eugene German, Martinsburg 44-91/2; Dylan Rippeto, Parkersburg South 44-7; Deric Gibson, Huntington 44-41/2; Jacob Lomax, St. Albans 43-91/4; Thomas Baroody, Musselman 43-71/2; Mack White, Parkersburg South 43-43/4; Alec Moscufo, North Marion 42-6; Cory Hillberry, North Marion 41-5.
  • Discus: A J White, Hurricane 162-01/2; Dewanya Neal, Wheeling Park 146-8; Dylan Rippeto, Parkersburg South 146-23/4; Deric Gibson, Huntington 145-3; Jacob Lomax, St. Albans 144-61/4; Brandon Pethel, Parkersburg 143-51/2; Levi Moreland, Hampshire 140-6; Caleb Follero, Martinsburg 138-10; Logan Jenkins, Martinsburg 137-0; Anthony Hosea, Woodrow Wilson 136-1; Joseph Wickline, Greenbrier East 135-9; Travis Vickers, St. Albans 135-41/4; Korey Smith, Hurricane 133-5; Neil Scherich, Fairmont Senior 133-1; Geremy Paige, Wheeling Park 128-7; C.J. Smith, Riverside 127-10.
  • Long jump: Daniel Bleyer, Bridgeport 21-21/2; Martinez Grant, Washington 20-4; Curtis Chiswell, Jefferson 20-3; D.C. Banks, Wheeling Park 20-21/2; Errin Baynes, Wheeling Park 20-2; Charles Hython, Robert C. Byrd 20-11/2; Jesus Diaz, Ripley 20-0; Charles Payne, Hedgesville 20-0; Randall Taylor, Parkersburg 19-9; Daniel Fox, Parkersburg 19-73/4; Logan Cox, Parkersburg South 19-51/4; Kalani Williams, Parkersburg 19-41/2; Dillon Murphy, East Fairmont 19-31/4; Zach Tilley, Woodrow Wilson 19-2; Purcell Lash, Princeton 18-51/2; DaVon Tyson, Capital 17-101/2.
  • High jump: Garret Lynch, Parkersburg South 6-7; Kody Geisel, Wheeling Park 6-4; Malcolm Lee, Musselman 6-2; Lamaj Cooper, Martinsburg 6-2; Errin Baynes, Wheeling Park 6-2; Aaron Snider, Hedgesville 6-2; Tyler Rouse, Parkersburg South 6-0; Daniel Bleyer, Bridgeport 6-0; Christian Smith, Winfield 5-10; Jabari Harrison, Woodrow Wilson 5-10; Nicholas Fullmer, Morgantown 5-10; Austin Allman, Parkersburg 5-10; Curt Bennett, Greenbrier East 5-8; Tyler Hanna, Greenbrier East 5-8; Wesley Rine, Brooke 5-8.
  • Pole vault: Nash Thomas, Preston 14-6; Roland Rush, Washington 14-0; Alex Howden, Hurricane 13-6; Sam Hadjis, Bridgeport 13-6; Logan Cox, Parkersburg South 13-0; Rex Rosenberger, Preston 13-0; Elbert Rohrbough, Lewis Co. 12-6; Jimmy Meyer, Jefferson 12-6; Hunter Weaver, Hedgesville 12-6; Connor MacLeod, Washington 12-0; Daniel Parlock, Cabell Midland 12-0; Chris Cochran, Winfield 12-0; Danny Lites, Lewis Co. 12-0; Chase Bonar, Wheeling Park 11-6; Alexander Triveri, Wheeling Park 11-0; Nick Jerman, Greenbrier East 10-0; Levi Whitt, Greenbrier East 9-6.
  • Show All Comments Hide All Comments

    User Comments

    More News

    You have read of

    complimentary stories

    Subscriber Login