Prep basketball scores, boxes, schedules -- Jan. 31

By Staff reports

Big Atlantic Classic schedule At Beckley-Raleigh County Conv. Center Monday's games
  • Game 1 - Bluefield 67, Westside 56 (AA boys)
  • Game 2 - Tygarts Valley 59, Valley 57 (A boys)
  • Tuesday's games
  • Game 3 - Greenbrier West 66, Moorefield 61 (A boys)
  • Game 4 - Robert C. Byrd 60, Wyoming East 56 (AA boys)
  • Wednesday's games
  • Game 5 - Moorefield 68, Valley 59 (Class A boys consolation)
  • Game 6 - Westside 82, Wyoming East 64 (AA boys consolation)
  • Game 7 - Montrose Christian 54, Oak Hill Academy (Va.) 53, 3 OTs (boys national)
  • Game 8 - Tygarts Valley 47, Greenbrier West 39 (A boys championship)
  • Today's games
  • Game 9 - Parkersburg South 66, Nicholas County 36 (girls)
  • Game 10 - George Washington 59, Preston 48 (girls)
  • Game 11 - Greenbrier East 65, St. Albans 39 (girls)
  • Game 12 - University 57, Westside 46 (girls)
  • Today's games
  • Game 13 - Nicholas County vs. Preston (girls consolation), 2 p.m.
  • Game 14 - Hampshire vs. Morgantown (AAA boys), 4 p.m.
  • Game 15 - Musselman vs. Parkersburg South (AAA boys), 5:40 p.m.
  • Game 16 - Greenbrier East vs. Point Pleasant (AAA boys), 7:20 p.m.
  • Game 17 - Woodrow Wilson vs. Lewis County (AAA boys), 9 p.m.
  • Saturday's games
  • Game 18 - St. Albans vs. Westside (girls consolation), 9 a.m.
  • Game 19 - Game 14 loser vs. Game 17 loser (AAA boys consolation), 10:40 a.m.
  • Game 20 - Game 15 loser vs. Game 16 loser (AAA boys consolation), 12:20 p.m.
  • Game 21 - Bluefield vs. Robert C. Byrd (AA championship), 2 p.m.
  • Game 22 - Parkersburg South vs. George Washington (girls co-championship), 4 p.m.
  • Game 23 - Greenbrier East vs. University (girls co-championship), 5:40 p.m.
  • Game 24 - Game 14 winner vs. Game 17 winner (AAA boys co-championship), 7:20 p.m.
  • Game 25 - Game 15 winner vs. Game 16 winner (AAA boys co-championship), 9 p.m.
  • BOYS Thursday's state scores Bridgeport 74, Madonna 61 Cross Lanes Christian 57, Van 38 Greater Beckley Christian 75, Man 55 Ritchie County 76, Ravenswood 62 Steubenville, Ohio 86, Weir 51 Wednesday's state scores Huntington 69, Spring Valley 59 Hurricane 42, St. Albans 31 Parkersburg South 75, John Marshall 42 Petersburg 46, Pendleton County 27 PikeView 68, Independence 40 Ripley 65, Capital 62 South Charleston 54, Cabell Midland 36 Wheeling Park 63, Brooke 52 Winfield 67, Nitro 60 Woodrow Wilson 74, George Washington 51 Big Atlantic Classic Class AA Consolation Westside 82, Wyoming East 64 Class A Consolation Moorefield 68, Valley Fayette 59 Ppd. and cancellations Mount View vs. Mingo Central, ppd. Thursday's linescores Ravenswood  5 12 22 23 -62 Ritchie County  21 24 12 19 -76 R - Burgess 10, Gandee 1, Martin 18, Radabaugh 12, Peery 8, Grow 13 RC - Hogue 7, Sage 11, Hilvers 6, Burgess 14, Cotrill 4, Davis 27, Shipe 7 Van  8 14 8 8 -38 Cross Lanes Christ. 20 6 12 19 -57 V - Elswick 19, Crouse 5, Honeycutt 5, Yeager 2, Moore 5, Terry 2 CLC - Jeffreys 4, Davis 2, Corbin 20, Mahairas 16, Humphrey 15 Hometown Invitational Tournament North Division Second-round championship results St. Marys 66, South Harrison 36 Clay Battelle 60, Tygarts Valley 39 Today's game/division finals Clay-Battelle at St. Marys South Division I Today's Division I semifinals Richwood at Buffalo  Greenbrier West at Valley Division II No. 4 Montcalm at No. 1 Meadow Bridge No. 3 Van at No. 2 Hannan
    GIRLS Thursday's state scores Buffalo 39, Teays Valley Christian 32 Cabell Midland 61, Hurricane 49 Clay County 62, Poca 44 George Washington 59, Capital 48 Hedgesville 64, Martinsburg 54 Indian Creek, Ohio 71, Wheeling Park 57 Linsly 63, Bishop Donahue 30 Mingo Central 51, Tug Valley 42 Reedsville Eastern, Ohio 75, Wahama 24 Riverside 34, Point Pleasant 29 South Charleston 48, Nitro 31 Spring Valley 75, Winfield 45 St. Marys 71, Tyler Consolidated 49 Washington 49, Musselman 48 Weir 47, Rayland Buckeye, Ohio 39 Ppd. and cancellations Mountain Mission School, Va. vs. Mount View, ppd. Wednesday's state scores Berkeley Springs 63, East Hardy 35 Bridgeport 47, Fairmont Senior 28 East Fairmont 52, Lewis County 47 Logan 66, Chapmanville 36 Mountain Ridge, Md. 52, Hampshire 40 North Marion 64, Robert C. Byrd 55 Oak Glen 49, Richmond Edison, Ohio 43 Ritchie County 43, Calhoun County 7 St. Marys 58, Parkersburg Catholic 40 Tolsia 64, Lincoln County 43 Tucker County 58, Tygarts Valley 33 Valley Fayette 51, Richwood 47 Wirt County 56, South Harrison 18 Ppd. and cancellations Elkins vs. Grafton, ppd. Preston vs. Philip Barbour, ppd. Thursday's linescores Geo. Washington 10 21 15 13 -59 Preston 8 9 15 16 -48 GW - Harrison 4-8 4-7 13, Ward 5-10 4-4 16, K.Stewart 2-5 2-4 8, Mobayed 3-6 2-4 8, Gilmore 2-2 0-0 4, H.Stewart 2-10 3-9 7, Moore 0-0 0-0 0, Ash 0-0 0-0 0, Roberts 1-1 1-1 3. Totals 19-42 16-29 59 P - Kelley 1-8 1-2 4, Workman 1-5 2-2 4, Schoolcraft 4-6 0-0 11, Feather 3-8 5-8 11, Braham 6-20 2-4 16, Miller 0-1 0-0 0, Good 0-4 0-0 0, McClelland 0-0 2-2 2. Totals 15-52 12-18 48 3-point goals - GW 5-14 (Harrison 1-1, Ward 2-5, K.Stewart 2-5, H.Stewart 0-3). Preston 6-19 (Kelley 1-7, Workman 0-1, Schoolcraft 3-3, Brahma 2-4, Miller 0-1, Good 0-3) St. Albans 10 12 6    11-39 Green. East 15 17 16 17 -65 SA - Wilson 1-4 0-3 2, B. Propst 8-18 7-13 23, K. Propst 0-4 2-2 2, Oliver 0-0 0-0 0, Davis 2-3 0-4 2, Cooper 0-2 0-0 0, Saunders 0-0 0-0 0, Fields 3-4 0-0 8, Kirk 0-0 0-0 0, Mellinger 0-0 0-0 0, Burke 0-3 0-0 0. Totals 14-38 9-22 39 GE - Honaker 2-9 0-0 5, Romeo 3-12 0-1 6, McDowell 4-7 2-3 13, Andre' 6-10 7-8 21, Carroll 1-2 3-6 5, Talbott 0-1 0-0 0, Krystynak 1-4 0-0 2, Hill 0-1 0-0 0, Walton 1-2 0-0 2, Tincher 2-4 0-0 4, Boggs 0-1 0-1 0, Grant 3-4 0-0 6, Mize 0-0 1-2 1. Totals 23-57 13-21 65 3-point goals - SA 2-5 (Cooper 0-1, Fields 2-3, Burke 0-1). GE 6-20 (Honaker 1-4, Romeo 0-5, McDowell 3-5, Andre' 2-5, Hill 0-1) Nitro 11 3 9 8 -31 South Charleston 14 16 10 8 -48 N - Shamblin 13, Linville 6, Mace 1, Belcher 4, Hill 2, Miller 5. SC - Jarrell 4, Webb 11, Cashwell 9, Villanueva 7, Wade 4, Brown 5, Trabert 4, Mosley 4 Spring Valley 23 19 23 10 -75 Winfield 12 14 7 12 -45 SV - Kelly 18, Blake 1, Darby 3, Lemons 5, Heck 19, Mathis 6, Morris 19, Ratcliff 4. W - Moore 21, Roberson 2, Rhoades 2, Guetzloff 2, Eggleton 16, Pauley 2 Cabell Midland 12 17 21 11 -61 Hurricane 12 11 13 13 -49 CM - Bias 4, Hagerty 3, Alderman 7, Jordan 16, Gerald 2, Ellis 9, Harden 12, Pitkin 8. H - Browning 3, Barber 12, Watson 19, Crompton 1, McClanahan 6, Sturdavent 8. Buffalo 7 14 10 8 -39 Teays Valley Christ. 0 6 11 15 -32 B - Parkins 18, Dunn 3, Bailey 13, Allen 2, Cochran 3. TV - Hill 12, Kiser 2, Kesler 8, Larue 4, Harrah 6. Point Pleasant 5 7 10 7 -29 Riverside 7 6 8 13 -34 PP - Porter 18, Bruner 4, Hussell 5, Thomas 2 R - Knapp 4, Wood 21, Burger 7, Daw 2 Mingo Central 14 7 17 13 -51 Tug Valley 6 12 13 11 -42 MC - Curry 28, Hammond 8, Farmer 5, Smith 3, Church 2, Stumbo 2, Maynard 2, Browning 1 TV - Vance 22, Linville 8, Baisden 6, Evans-Kirk 2, Griffith 2, Robinson 2 Sherman 13 8 7 15 -43 Elk Valley Christ. 12 13 15 17 -57 S - Smith 6, Chapman 2, Lewis 14, Massey 21 EV - Young 4, C.Burdette 15, K.Burdette 12, Williams 17, Davis 9 Van 3 9 3 14 -29 Cross Lanes Christ. 16 17 24 2 -59 V - Adkins 9, White 8, Fermer 2, Belcher 4, Wilson 4, Vint 2 CL - Kendrick 18, Lowery 17, Legg 7, Stepp 4, Jones 13 Clay County 12 14 14 22 -62 Poca 17 13 4 10 -44 CC - Ramsey 2, Samples 4, Litton 8, Wynn 1, Gould 29, Horrocks 6, Haverty 10, Barker 2. P - Ward 8, Sayre 6, Ball 9, Hutchins 15, Bailey 4, Bias 2. 
    Show All Comments Hide All Comments

    User Comments

    More News