Prep basketball scores, boxes -- Feb. 22


GIRLSSectional tournament pairingsClass AAARegion 1
Section 1
  • Wednesday: Parkersburg South 76, Brooke  49; Wheeling Park 68, Parkersburg 51
  • Friday: Parkersburg South 72, Wheeling Park 44
  • Section 2
  • Tuesday: University 70, John Marshall 47; Morgantown 52, Preston 27
  • Thursday: Morgantown 51, University 49
  • Region 2Section 1
  • Wednesday: Hedgesville 51, Musselman 32; Martinsburg 49, Washington 43
  • Friday: Hedgesville 66, Martinsburg 50
  • Section 2
  • Tuesday: Hampshire 63, Lewis County 30; Elkins 47, Buckhannon-Upshur 44
  • Friday: Hampshire 54, Elkins 36
  • Region 3Section 1
  • Wednesday: Capital 49, South Charleston 48; George Washington 88, Riverside 51
  • Friday: George Washington 61, Capital 35
  • Section 2At Fayette County Memorial Building
  • Wednesday: Princeton 46, Woodrow Wilson 28; Greenbrier East 69, Shady Spring 60
  • Friday: Greenbrier East 68, Princeton 51
  • Region 4Section 1
  • Wednesday: St. Albans 46, Nitro 32; Winfield 41, Point Pleasant 30
  • Friday: St. Albans 30, Winfield 27
  • Section 2At Huntington High School
  • Wednesday: Spring Valley 57, Cabell Midland 47; Logan 78, Huntington 70
  • Friday: Spring Valley 68, Logan 67
  • Class AARegion 1Section 1
  • Wednesday: Fairmont Senior 63, Weir 44; North Marion 83, Oak Glen 32
  • Friday: North Marion 51, Fairmont Senior 50
  • Section 2
  • Wednesday: Braxton County 38, Ritchie County 29; Ravenswood 62, Webster County 30
  • Friday: Ravenswood 58, Braxton County 37
  • Region 2Section 1
  • Tuesday: Frankfort 43, Keyser 40; Berkeley Springs 69, Petersburg 38
  • Thursday: Frankfort 50, Berkeley Springs 42
  • Section 2
  • Wednesday: Bridgeport 48, Grafton 36; Lincoln 45, Robert C. Byrd 40
  • Friday: Bridgeport 44, Lincoln 29
  • Region 3Section 1At Westside High School
  • Tuesday: Summers County 64, Wyoming East 54; Westside 89, Independence 16
  • Thursday: Westside 77, Summers County 42
  • Section 2At Princeton High School
  • Tuesday: PikeView 44, Mount View 36; Bluefield 65, James Monroe 61
  • Thursday: PikeView 69, Bluefield 50
  • Region 4Section 1At Poca High School
  • Wednesday: Clay County 53, Sissonville 44; Nicholas County 66, Poca 30
  • Friday: Nicholas County 58, Clay County 47
  • Section 2At Logan Field House
  • Wednesday: Tolsia 53, Mingo Central 41; Scott 31, Chapmanville 28
  • Friday: Tolsia 46, Scott 38
  • Class ARegion 1Section 1
  • Tuesday: Wheeling Central 65, Bishop Donahue 31; Magnolia 47, Madonna 44
  • Friday: Wheeling Central 57, Magnolia 34
  • Section 2At Doddridge County High School
  • Tuesday: St. Marys 78, Tyler Consolidated 36; Trinity 66, Clay-Battelle 64
  • Friday: St. Marys 52, Trinity 30
  • Region 2Section 1At Alderson-Broaddus, Philippi
  • Wednesday: Tucker County 93, Union 25; Tygarts Valley 58, Notre Dame 43
  • Friday: Tucker County 53, Tygarts Valley 22
  • Section 2
  • Thursday: Pocahontas County 67, East Hardy 29; Pendleton County 57, Moorefield 39
  • Today: Pocahontas County vs. Pendleton County at Petersburg, 7 p.m.
  • Region 3Section 1
  • Tuesday: Tug Valley 58, Montcalm 32; Man 52, Sherman 22
  • Thursday: Tug Valley 58, Man 37
  • Section 2
  • Tuesday: Valley Fayette 63, Meadow Bridge 53; Fayetteville 53, Midland Trail 43
  • Thursday: Fayetteville 53, Valley 49
  • Region 4Section 1
  • Tuesday: Parkersburg Catholic 44, Wirt County 38; Williamstown 82, Gilmer County 78
  • Thursday: Williamstown 63, Parkersburg Catholic 53
  • Section 2
  • Wednesday: Charleston Catholic 57, Buffalo 48; St. Joseph 86, Wahama 31
  • Friday: St. Joseph 80, Charleston Catholic 30
  • Friday's linescoresScott    6    15    7    10    -    38Tolsia    12    4    22    8    -    46S - Dotson 8, Whitman 15, Conway 4, McKinney 4, Ellis 1, Rankin 6T - Lahoda 3, Winnett 10, Maynard 21, Presley 12Wheeling Park    15    7    12    10    -    44Parkers. South    19    14    19    20    -    72WP - Puskarich 8, H. Robb 17, Tucker 4, O'Neal 6, Robb 3, Johnson 2.PS - Rexroad 4, McCutcheon 17, Bartlett 25, Enoch 4, Workman 20, Wilson 2.Capital    8    13    7    7    -    35Geo. Washington    11    18    14    18    -    61C - Wood 0-4 0-0 0, Harris 1-3 1-2 3, Crowder 0-8 3-6 3, Lee 4-22 0-0 9, Foster 3-6 2-3 8, Hairston 2-6 0-0 4, Reavis 2-2 0-0 4, Walker 2-11 0-0 4. Totals 14-62 6-11 35.GW - Mobayed 4-7 3-6 11, K. Stewart 4-7 0-0 10, Gilmore 0-4 2-2 2, Harrison 4-11 8-9 17, Ward 5-6 5-6 17, H. Stewart 0-2 0-1 0, Ash 2-2 0-0 4, Roberts 0-1 0-0 0. Totals 19-40 18-24 61.3-point goals - C 1-11 (Lee 1-8, Hairston 0-1, Walker 0-2). GW 5-10 (K. Stewart 2-4, Harrison 1-1, Ward 2-3, H. Stewart 0-2).S. Charleston Chr.    2    7    7    13    -    29 Parkersburg Chr.    4    8    12    8    -    32SCC - Carver 15, Hartleben 8, Ratliff 2, Shaffer 2, Miller 2PC - Danh 9, Thomas 2, Docek 4, Brown 6, Bower 5, Allen 4, Jackson 2Chas. Catholic    9    2    9    10    -    30St. Joseph    24    33    24    9    -    80CC - Fletcher 10,Palmer 2, Mullen 4, Whelan 11, Persily 3SJ - B. Lee 2, Dempsey 27, Mychal Johnson 23, Mychelle Johnson 5, Gale 4, R. Lee 9, Petitte 10Princeton    10    11    17    13    -    51Greenbrier East    22    13    18    15    -    68P - Akers 21, Payne 11, Mullen 5, Preservati 5,Surface 6, Inman 3GE - Andre 29, Romeo 15, McDowell 14, Carroll 1, Honaker 4, Krystynak 1,Tincher 4Logan    19    13    12    23    -    67Spring Valley    18    22    13    15    -    68L - Gore 36, Mitchell 18, Cline 6, Tothe 5, Adkins 2SV - S.Morris 22, Heck 12, Kelly 12, Lemons 9, M.Morris 7, Ratcliff 6Ravenswood    13    11    16    18    -    58Braxton County    8    5    6    18    -    37R - Miller 14, Youell 8, Carmichael 14, Treadway 4, Murray 9, Scritchfield 6, Love 3.BC - Sadaro 16, Bragg 9, Stewart 6, Golinsky 4, Rhodes 2.St. Albans    4    8    8    10    -    30Winfield    4    0    17    6    -    27SA - Propst 8, Cooper 8, Davis 8, Oliver 4, K. Propst 2.W - Thompson 9, Rhoades 8, Moore 4, Lawman 4, Arthur 2Thursday's linescoreValley    9    10    10    20    -    49Fayetteville    17    20    14    12    -    53V - Payne 30, Buchan 13, Bird 2, Smallman 2, Taylor 2F - Brown 17, Sedlock 16, Pritt 12, Hogan 8BOYSSectional tournament pairings(Seeds in parentheses, if known)Class AAARegion 1Section 1
  • Wednesday: No. 4 Parkersburg at No. 1 Parkersburg South; No. 3 Wheeling Park at No. 2 Brooke
  • Friday: Championship at higher seed
  • Section 2
  • Tuesday: No. 4 John Marshall at No. 1 Morgantown; No. 3 Preston at No. 2 University
  • Thursday: Championship at higher seed
  • Region 2Section 1
  • Monday: Jefferson at Musselman
  • Wednesday: Musselman-Jefferson winner at Martinsburg; Hedgesville at Washington
  • Friday: Championship at higher seed
  • Section 2
  • Wednesday: No. 4 Buckhannon-Upshur at No. 1 Lewis County, 7 p.m.; No. 3 Hampshire at No. 2 Elkins, 7 p.m.
  • Friday: Championship at higher seed
  • , 7 p.m.Region 3Section 1
  • Monday: No. 5 Ripley at No. 4 Capital, 7 p.m.
  • Wednesday: Capital-Ripley winner at No. 1 South Charleston, 7 p.m.; No. 3 Riverside at No. 2 George Washington, 7 p.m.
  • Friday: Championship at higher seed
  • , 7 p.m.Section 2
  • Monday: No. 5 Oak Hill at No. 4 Shady Spring, 7 p.m.
  • At Brushfork Armory (Bluefield)
  • Wednesday: No. 2 Greenbrier East vs. No. 3 Princeton, 6 p.m.; No. 1 Woodrow Wilson vs. Shady Spring-Oak Hill winner, 8 p.m.
  • Friday: Championship, 7:30 p.m.
  • Region 4Section 1
  • Monday: No. 5 St. Albans at No. 4 Point Pleasant, 7:30
  • Wednesday: Point Pleasant-St. Albans winner at No.1 Hurricane, 7:30 p.m.; No. 3 Nitro at No. 2 Winfield, 7:30 p.m.
  • Friday: Championship at higher seed
  • , 7:30 p.m.Section 2At Huntington High School
  • Monday: Cabell Midland vs. Lincoln County, 7 p.m.
  • At Cabell Midland
  • Wednesday: Logan vs. Spring Valley, 6 p.m.; Huntington vs. Cabell Midland-Lincoln County winner, 8 p.m.
  • Friday: Championship, 7:30 p.m.
  • Class AARegion 1Section 1
  • Today: No. 5 Weir at No. 4 Oak Glen, 7:30 p.m.
  • Tuesday: Oak Glen-Weir winner at No. 1 North Marion, 7:30 p.m.; No. 3 East Fairmont at No. 2 Fairmont Senior, 7:30 p.m.
  • Friday: Championship at higher seed
  • , 7:30 p.m.Section 2
  • Monday: No. 5 Braxton County at No. 4 Ravenswood, 7 p.m.
  • Tuesday: Ravenswood-Braxton County winner at No. 1 Webster County, 7 p.m.; No. 3 Ritchie County at No. 2 Roane County, 7 p.m.
  • Friday: Championship at higher seed
  • , 7 p.m.Region 2Section 1
  • Monday: No. 4 Keyser at No. 1 Petersburg; No. 3 Frankfort at No. 2 Berkeley Springs
  • Thursday: Championship at higher seed
  • Section 2
  • Tuesday: No. 6 Liberty Harrison at No. 3 Philip Barbour; No. 5 Lincoln at No. 4 Grafton
  • Thursday: Philip Barbour-Liberty Harrison winner at No. 2 Robert C. Byrd; Grafton-Lincoln winner at No. 1 Bridgeport
  • Saturday: Championship game at higher seed
  • Region 3Section 1
  • Friday: Independence 49, Liberty Raleigh 36
  • At Beckley-Raleigh Co. Convention Center
  • Tuesday: No. 2 Wyoming East vs. No. 3 Summers County, 6 p.m; No. 1 Westside vs. No. 5 Independence, 8 p.m.
  • Thursday: Championship, 7:30 p.m.
  • Section 2
  • Today: No. 5 River View at No. 4 James Monroe, 2 p.m.
  • At Princeton High School
  • Tuesday: No. 1 Bluefield vs. James Monroe-River View winner, 6 p.m.; No. 2 Mount View vs. No. 3 PikeView, 8 p.m.
  • Friday: Championship, 7 p.m.
  • Region 4Section 1
  • Monday: No. 5 Clay County at No. 4 Sissonville, 7 p.m.
  • Tuesday: Sissonville-Clay County winner at No. 1 Poca, 7 p.m.; No. 3 Nicholas County at No. 2 Herbert Hoover, 7 p.m.
  • Friday: Championship at higher seed
  • , 7 p.m.Section 2At Logan Field House
  • Today: No. 4 Chapmanville vs. No. 5 Wayne, 7:30 p.m.
  • Thursday: No. 1 Tolsia vs. Chapmanville-Wayne winner, 6 p.m.; No. 2 Scott vs. No. 3 Mingo Central, 8 p.m.
  • Saturday, March 2: Championship
  • Class ARegion 1Section 1
  • Today: No. 5 Madonna at No. 4 Cameron, 7 p.m.; No. 6 Hundred at No. 3 Bishop Donahue, 7 p.m.
  • Tuesday: Madonna-Cameron winner at No. 1 Magnolia, 7 p.m.; Bishop Donahue-Hundred winner at No. 2 Wheeling Central, 7 p.m.
  • At John Marshall
  • Friday: Championship, 7 p.m.
  • Section 2At Doddridge County
  • Today: No. 3 Trinity vs. No. 6 Valley Wetzel, 6 p.m.; No. 5 Tyler Consolidated vs. No. 4 Paden City, 7:45 p.m.
  • Tuesday: No. 2 Clay-Battelle vs. Trinity-Valley Wetzel winner, 6 p.m.; No. 1 St. Marys vs. Tyler Consolidated-Paden City winner, 7:45 p.m.
  • Friday: Championship, 7 p.m.
  • Region 2Section 1
  • Monday: No. 5 Union at No. 4 South Harrison, 7 p.m.; No. 6 Harman at No. 3 Notre Dame, 7 p.m.
  • At Alderson-Broaddus
  • Wednesday: South Harrison-Union winner vs. No. 1 Tucker County, 6 p.m.; Notre Dame-Harman winner vs. No. 2 Tygarts Valley, 8 p.m.
  • Friday: Championship, 7 p.m.
  • Section 2
  • Tuesday: No. 6 West Virginia School for the Deaf at No. 3 Pendleton County, 7 p.m.; No. 5 Paw Paw at No. 4 Pocahontas County, 6 p.m.
  • Wednesday: Lowest remaining seed at No. 1 Moorefield, 7 p.m.; Highest remaining seed at No. 2 East Hardy, 7 p.m.
  • Friday: Championship at Petersburg, 7 p.m.
  • Region 3Section 1
  • Today: No. 6 Van at No. 3 Sherman, 7 p.m.; No. 5 Montcalm at No. 4 Man, 7 p.m.
  • Tuesday: Sherman-Van winner at No. 2 Greater Beckley Christian, 7 p.m.; Man-Montcalm winner at No. 1 Tug Valley, 7 p.m.
  • Friday: Championship at higher seed
  • , 7 p.m.Section 2
  • Monday: No. 5 Meadow Bridge at No. 4 Richwood; No. 6 Fayetteville at No. 3 Midland Trail
  • Wednesday: Richwood-Meadow Bridge winner at No. 1 Valley; Midland Trail-Fayetteville winner at No. 2 Greenbrier West
  • Friday: Championship at higher seed
  • Region 4Section 1At Ritchie County
  • Today: No. 4 Wirt County vs. No. 5 Doddridge County, 6 p.m.; No. 3 Williamstown vs. No. 6 Calhoun County, 7:45 p.m.
  • Wednesday: No. 1 Parkersburg Catholic vs. Wirt County-Doddridge County winner, 6 p.m.; No. 2 Gilmer County vs. Williamstown-Calhoun County winner, 7:45 p.m.
  • Saturday, March 2: Championship
  • , 7 p.m.Section 2
  • Monday: No. 4 St. Joseph vs. No. 5 Hannan at Buffalo, 7:30 p.m.
  • Wednesday: No. 3 Wahama at No. 2 Buffalo, 7:30 p.m.; St. Joseph-Hannan winner at No. 1 Charleston Catholic, 7:30 p.m.
  • Friday: Championship at neutral site TBA, 7:30 p.m.
  • Friday's state scoresBuffalo 74, Valley Fayette 72Charleston Catholic 38, Poca 37Magnolia 66, Greater Beckley Christian 58Morgantown 47, John Marshall 27Nicholas County 69, Clay County 61Nitro 52, Point Pleasant 51Notre Dame 95, Hundred 54Ripley 65, Ravenswood 44Ritchie County 69, Roane County 62University 78, Lewis County 57Woodrow Wilson 75, Oak Hill 41Friday's linescoresBuffalo    12    29    9    24    -    74Valley    18    18    17    19    -    72B - Robinson 16, Good 9, Lewis 8, Jordan 12, Rich 10, Harris 16, Fletcher 3.V - Barron 9, Payne 5, Breckenridge 19, Winter 8, McGinnis 14, Bowen 17.Ripley    11    17    19    18    -    65Ravenswood    10    10    18    6    -    44Rip. - Smith 12, Haynes 6, Harpold 18, Harrison 21, Layhew 1, Sleboda 5, Parsons 2.Rav. - Burgess 3, Gandee 8, Crow 2, Jarrett 2, Martin 27, Peery 2.Poca    13    11    6    7    -    37Chas. Catholic    13    10    7    8    -    38P - Frampton 6-13 0-0 14, Payne 0-1 0-0 0, Cottrill 4-10 2-3 12, Chandler 4-10 1-2 9, Morrison 0-0 0-0 0, Sigman 1-5 0-0 2, Bailey 0-0 0-0 0, totals 15-39 3-5 37CC - Godwin 0-3 0-0 0, McCarty 3-7 2-2 10, George 7-13 0-2 15, Casto 4-7 4-4 13, Hovorka 0-1 0-0 0, McKown 0-0 0-1 0, Hoyer 0-0 0-0 0, totals 14-31 6-9 383-point goals - Poca 4-13 (Cottrill 2-5, Frampton 2-5, Sigman 0-1, Chandler 0-2), Catholic 4-11 (McCarty 2-4, George 1-2, Casto 1-3, Godwin 0-1, Hovorka 0-1)Nitro    21    11    8    12    -    52Point Pleasant    14    15    6    16    -    51N - Sirianni 29, Taylor 8, Barton 3, Ferrari 2, Clark 10.PP - McCarty 12, Williamson 8, Slack 1, Yates 13, Martin 13, Somerville 4.Thursday's state scoresBishop Walsh, Md. 86, Keyser 42Bridgeport 59, Grafton 49Capital 55, Logan 48Clay-Battelle 66, Notre Dame 40East Fairmont 61, Lincoln 45George Washington 45, Wheeling Park 42Greater Beckley Christian 77, River View 50Huntington 83, St. Albans 54Hurricane 77, Spring Valley 74Lincoln County 70, Sherman 55Magnolia 90, Parkersburg 85Mountain Mission, Va. 61, St. Joseph 56Parkersburg South 72, Belpre, Ohio 38Poca 57, Wayne 49Preston 65, Fairmont Senior 59Robert C. Byrd 80, Liberty Harrison 32South Charleston 67, Greenbrier East 41Wahama 54, Waterford, Ohio 44Washington 88, Jefferson 60Webster County 94, Midland Trail 62Thursday's linescoresChas. Catholic    13    17    19    7    -    56Braxton County    6    8    9    6    -    29CC - Godwin 8, McCarty 8, Miller 1, George 12, Casto 15, McKown 2, Hovorka 11, Hurlihy 2BC - Moore 5, Mosley 6, Pritt 2, Rhodes 5, Barnette 2, Stout 2, Hilton 7St. Albans    14    8    15    17    -    54Huntington    27    24    15    17    -    83SA - McNeil 12, Broderick 4, Seams 2, Beck 3, Carter 8, Watkins 7, Aliff 7, Heywood 2, Young 9H - Nicks 18, Wooding 16, Miller 14, Demoss 12, Washington 8, Dunn-Martin 5, Meadows 6, Tubbs 2, Jackson 2Parkersburg    11    20    19    35    -    85Magnolia    16    19    21    34    -    90P - Bayer 7, Umpleby 22, Newell 6, Britton 38, Webster 10, Colebank 2M - Emch 2, Boswell 21, Elliott 2, Rogalski 9, Winters 21, Willhoite 33, Brookover 2Mingo Central    25    20    17    12    -    74Herbert Hoover    10    9    24    9    -    52HH - Forbes 9, Schoolcraft 30, Burdette 1, Gurski 4, Justice 8MC - Banks 15, Lester 6, Hatcher 3, Cunningham 13, Lee 21, May 4, Simpkins 4, Hammond 3, Hatfield 3, Joplin 2
    Show All Comments Hide All Comments

    User Comments

    More News