Prep baseball sectional, regional pairings -- May 14


HIGH SCHOOLSectional tournamentsClass AAARegion 3 Section 1
  • Saturday: Woodrow Wilson 14, Shady Spring 3; Oak Hill d. Shady Spring
  • Thursday: Woodrow Wilson vs. Oak Hill at Shady Spring, 5 p.m.
  • Region 3 Section 2
  • May 9: Greenbrier East 11, Princeton 0; Princeton 5, Greenbrier East 2
  • Thursday: Princeton at Greenbrier East
  • Region 3 Section 3
  • May 9: South Charleston 6, George Washington 4
  • Saturday: George Washington 6, South Charleston 5
  • Thursday: George Washington at South Charleston, 6 p.m.
  • Region 3 Section 4
  • Saturday: Riverside 6, Ripley 4, 10 innings
  • Riverside wins sectionRegion 4 Section 1
  • May 9: Winfield 3, Point Pleasant 2
  • Winfield wins sectionRegion 4 Section 2
  • Saturday: St. Albans 5, Logan 2
  • Thursday: Logan at St. Albans, 6:30 p.m.
  • Region 4 Section 3
  • May 9: Hurricane 17, Lincoln County 0
  • Hurricane wins sectionRegion 4 Section 4All games at Huntington High School
  • May 10: Cabell Midland 8, Spring Valley 0
  • Cabell Midland wins sectionClass AARegion 4 Section 1
  • Saturday: Herbert Hoover 9, Nicholas County 4; Clay County 5, Nicholas County 4
  • Thursday: Herbert Hoover at Clay County, 6 p.m.
  • Region 4 Section 2
  • Saturday: Sissonville 6, Poca 4, completion of suspended game
  • Sissonville wins sectionalRegion 4 Section 3
  • May 9: Scott 5, Chapmanville 4
  • Thursday: Scott at Chapmanville, 4:30 p.m.
  • Friday: Chapmanville at Scott (if necessary)
  • Class ARegion 3 Section 3
  • Thursday: Valley 11, Sherman 3; Valley 4, Sherman 0
  • Valley wins sectionRegion 3 Section 4
  • May 10: Man 16, Tug  Valley 1
  • Man wins sectionRegion 4 Section 4
  • Saturday: Charleston Catholic 4, Buffalo 2, 8 innings
  • Charleston Catholic wins sectionStatewide regionalsClass AAASemifinals May 20; finals May 22Region 1
  • Parkersburg South at Wheeling Park or Brooke
  • Morgantown at Preston
  • Region 2
  • Hedgesville or Musselman at Jefferson or Washington
  • Lewis County or Buckhannon-Upsur at Hampshire
  • Region 3
  • Princeton or Greenbrier East at Woodrow Wilson or Oak Hill
  • Riverside at South Charleston or George Washington
  • Region 4
  • Logan or St. Albans at Winfield
  • Cabell Midland at Hurricane
  • Class AASemifinals May 21; finals May 23Region 1
  • Ritchie County at Oak Glen
  • Braxton County or Webster County at Fairmont Senior
  • Region 2
  • Petersburg at Frankfort
  • Bridgeport at Philip Barbour
  • Region 3
  • Wyoming East at Independence
  • Section 4 at Mount View
  • Region 4
  • Sissonville at Herbert Hoover or Clay County
  • Wayne at Chapmanville or Scott
  • Class ARegion 1Semifinals May 20; finals May 22
  • Magnolia at Bishop Donahue or Wheeling Central
  • Section 4 at Clay-Battelle
  • Region 2Semifinals May 21; finals May 23
  • Section 2 at Notre Dame
  • East Hardy or Moorefield at Pendleton County
  • Region 3Semifinals May 21; finals May 23
  • Fayetteville at Greenbrier West
  • Man at Valley, 5:30 p.m.
  • Region 4Semifinals May 20; finals May 22
  • Gilmer County at Williamstown or Parkersburg Catholic
  • Charleston Catholic at Wahama, 5:30 p.m.
  •  
    Show All Comments Hide All Comments

    User Comments

    More News

    You have read of

    complimentary stories

    Subscriber Login