Prep basketball scores, boxes, schedules -- Jan. 20


BoysState pollsThe Associated Press high school boys basketball poll with first-place votes in parentheses and total points:Class AAA
Team Record Pts Prv  1. Washington (11) 9-0 110 1  2. Huntington 7-0 98 2  3. Capital 5-1 79 3  4. Parkersburg South 10-0 67 6  5. Hedgesville 9-1 62 4  6. South Charleston 8-1 57 7  7. Greenbrier East 7-3 54 5  8. Musselman 8-0 40 8  9. Woodrow Wilson 5-2 25 9 10. Wheeling Park 7-3 10 10 
Others receiving votes: Hurricane 3.Class AATeam Record Pts Prv  1. Robert C. Byrd (7) 10-0 106 1  2. Bluefield (4) 8-1 99 3  3. Wyoming East 7-1 84 2 
 4. Poca 7-1 78 5  5. Westside 6-2 63 4  (tie) Chapmanville 9-1 63 6  7. Bridgeport 7-3 39 7  8. Liberty Raleigh 7-2 24 T8  9. Fairmont Senior 4-4 16 T8 10. Roane County 8-3 14 NR Others receiving votes: Petersburg 7, Ra-venswood 3, Nicholas County 1.Class ATeam Record Pts Prv  1. Saint Joseph (9) 12-0 108 1  (tie) Greater Beckley Christ. (2) 7-1 108 2  3. Notre Dame (1) 9-2 81 5  4. Wheeling Central 8-1 72 4  5. Charleston Catholic 6-2 55 3  6. Magnolia 6-3 42 10  7. Madonna 6-2 34 9  8. Tucker County 7-2 30 8  9. Parkersburg Catholic 7-4 29 6 10. Valley Fayette 8-1 16 NR Others receiving votes: Tug Valley 14, Bishop Donahue 7, Williamstown 5, Clay-Battelle 3, Buffalo 1.Monday's state scoresHuntington Prep 78, Cle. Cent. Cath., Ohio 36Notre Dame 70, Trinity 59Washington 86, Tuscarora, Md. 49Williamstown 73, Wood County Christian 29Saturday's boxesGilmer County 6 6 18 12 -42Charleston Catholic 14 16 14 16 -60GC - Ratliff 7, Allison 3, C.Cunningham 10, A.Cunningham 10, Grogg 6, Chapman 6CC - McCarty 31, Miller 6, George 15, Persily 8Herbert Hoover 4 11 10 6 -31Nicholas County 9 14 16 13 -52HH - White 5 0-0 13, Justice 3 0-0 7, Toops 1 0-0 3, Burgess 1 0-0 2, Holbrook 1 2-2 4, Boothe 0 0-1 0, Wood 1 0-1 2NC - Grose 1 0-0 2, Tharp 7 3-4 18, Hopkins 2 0-0 5, Browning 2 1-1 5, McClung 3 2-3 9, Peyatt 3 0-0 6, McCourt 3 1-3 7Tournament schedulesBig Atlantic ClassicBeckley-Raleigh County Convention Ctr.Monday, Jan. 27
  • Game 1 - Bluefield vs. Westside (AA boys), 7:25 p.m.
  • Game 2 - Greater Beckley Christian vs. Sherman (A boys), 9 p.m.
  • Tuesday, Jan. 28
  • Game 3 - Wyoming East vs. Mount View (AA boys), 7:25 p.m.
  • Game 4 - Buffalo vs. Fayetteville (A boys), 9 p.m.
  • Wednesday, Jan. 29
  • Game 5 - Game 2 loser vs. Game 4 loser (A boys consolation), 3:45 p.m.
  • Game 6 - Game 1 loser vs. Game 3 loser (AA boys consolation), 5:30 p.m.
  • Game 7 - Oak Hill Academy, Va. vs. Arlington Country Day, Va. (boys national), 7:20 p.m.
  • Game 8 - Game 2 winner vs. Game 4 winner (A boys championship), 9 p.m.
  • Thursday, Jan. 30
  • Game 9 - University vs. George Washington (girls), 4 p.m.
  • Game 10 - Parkersburg South vs. Westside (girls), 5:45 p.m.
  • Game 11 - Greenbrier East vs. Shady Spring (girls), 7:25 p.m.
  • Game 12 - Hedgesville vs. St. Albans (girls), 9 p.m.
  • Friday, Jan. 31
  • Game 13 - Game 9 loser vs. Game 12 loser (girls consolation), 2 p.m.
  • Game 14 - Capital vs. Lewis County (AAA boys), 4 p.m.
  • Game 15 - Parkersburg South vs. Hurricane (AAA boys), 5:40 p.m.
  • Game 16 - Greenbrier East vs. Preston (AAA boys), 7:20 p.m.
  • Game 17 - Woodrow Wilson vs. University (AAA boys), 9 p.m.
  • Saturday, Feb. 1
  • Game 18 - Game 11 loser vs. Game 10 loser (girls consolation), 9 a.m.
  • Game 19 - Game 17 loser vs. Game 15 loser (AAA boys consolation), 10:40 a.m.
  • Game 20 - Game 16 loser vs. Game 14 loser (AAA boys consolation), 12:20 p.m.
  • Game 21 - Game 1 winner vs. Game 3 winner (AA boys championship), 2 p.m.
  • Game 22 - Game 9 winner vs. Game 12 winner (girls co-championship), 4 p.m.
  • Game 23 - Game 11 winner vs. Game 10 winner (girls co-championship), 5:40 p.m.
  • Game 24 - Game 17 winner vs. Game 15 winner (AAA boys co-championship), 7:20 p.m.
  • Game 25 - Game 16 winner vs. Game 14 winner (AAA boys co-championship), 9 p.m.
  • Hometown Invitational TournamentDivision 1 seedsNorth1. Clay-Battelle; 2. St. Marys; 3. Cameron; 4. Pocahontas County; 5. Tygarts Valley; 6. East Hardy; 7. Valley Wetzel; 8. Doddridge CountySouth1. Valley Fayette; 2. Buffalo; 3. Greenbrier West; 4. Midland Trail; 5. Sherman; 6. Richwood; 7. Van; 8. FayettevilleNOTE: Each team guaranteed four games in either championship or consolation rounds.First roundGames either Friday or SaturdayUpper bracketFayetteville at Clay-BattelleTygarts Valley at Midland TrailValley Wetzel at BuffaloRichwood at CameronLower bracketDoddridge County at Valley FayetteSherman at Pocahontas CountyVan at St. MarysEast Hardy at Greenbrier WestSecond roundWeekend of Jan. 31-Feb. 1Final roundAt Summersville Convention CenterWeekend of Feb. 14-15Division 2(Seeds in parentheses)First round/Feb. 7-8Game 1: Montcalm (4) at Paden City (1)Game 2: Union (3) at Meadow Bridge (2)Game 3: Hannan (6) at Hundred (5)Final roundAt Summersville Convention CenterFeb. 14ChampionshipGame 1 winner vs. Game 2 winnerConsolationGame 3 winner vs. TBAGirlsMonday's state scoresBelfry, Ky. 45, Tug Valley 26Bellaire St. John, Ohio 57, Hundred 30Belpre, Ohio 67, Wahama 15Beth Haven 42, South Charleston Christian 32Bishop Donahue 55, Paden City 51Chapmanville 70, Sherman 36Greenbrier East 84, Liberty Raleigh 19John Marshall 69, Union Local, Ohio 49Linsly 68, Steubenville, Ohio 48Logan 74, Winfield 60Magnolia 49, Weir 35Nitro 87, Lincoln County 47Pocahontas County 79, Moorefield 38Proctorville Fairland, Ohio 72, Spring Valley 66Ravenswood 59, Parkersburg Catholic 57, OTSt. Marys 72, Doddridge County 21Trinity 51, Madonna 34Tygarts Valley 79, Highland-Monterey, Va. 40Valley Wetzel 52, Beallsville, Ohio 47Westside 96, Independence 21Williamstown 59, Wood County Christian 35Woodrow Wilson 56, Shady Spring 42Wyoming East 67, Man 30Monday's boxesNitro 24 17 21 25 -87Lincoln County 14 9 10 14 -47N - Shamblin 25, H.Linville 6, B.Linville 12, Reavis 17, Hill 16, Miller 11LC - Lucas 11, McCallister 8, Pritchard 10, Stanley 6, Williamson 6, Thompson 4Scott 11 7 9 16 -43Poca 8 11 7 15 -41S - Burnside 2, Whitman 4, Conway 17, McKinney 6, Weeks 14P - Ball 11, Skeens 12, Hutchins 7, Fisher 3, Bailey 2, Elkins 2, Sayre 4Logan 13 11 20 30 -74Winfield 13 19 15 13 -60L - Gore 4-19 9-11 18, Hines 6-11 2-3 16, Kolovich 0-0 1-2 1, Cline 3-9 2-4 9, Mitchell 3-12 5-6 11, Collins 3-8 0-2 7, H. Adkins 2-2 0-0 4, Spry 3-5 0-0 8, Herrera 0-1 0-0 0. Totals 24-67 19-28 74.W - Bryant 0-6 2-3 2, Roberson 11-26 5-6 28, Kraschnewski 2-4 0-0 4, Sawyers 4-11 1-2 9, Kirby 3-9 0-0 6, Moore 1-3 0-0 3, Rogers 4-8 0-0 8. Totals 25-67 8-11 60.3-point goals - L 7-27 (Gore 1-7, Hines 2-6, Cline 1-7, Collins 1-3, Spry 2-4). W 2-8 (Bryant 0-2, Roberson 1-5, Moore 1-1).Park. Catholic    13 15 11 11   7 -57Ravenswood       7 14 12 17   9 -59PC - Witucky 2, Lynch-Pastoor 2, Roedersheimer 4, Saunders 5, Sturm 24, Gammon 4, Schaffer 16R - Miller 16, Scritchfield 8, Treadway 17, Jackson 3, Torris 2, Love 7, Cubides 4, Hudson 2Independence 3 2 7 9 -21Westside 32 28 19 17 -96I - Wrenn 6, Layne 8, Fortner 7.W - A.Lester 2, Smith 4, S. Brown 6, Hash 5, K.Endicott 7, M.Endicott 8, H.Davis 5, F.Davis 8, Brown 10, H.Lester 14, Walker 11, Thomas 16.Sherman 9 8 14 5 -36Chapmanville 20 21 13 16 -70S - Harless 11, Lewis 9, Mossey 6, Pannell 4, Halstead 4, Davis 2.C - DesRocher 16, Martin 12, Osborn 10, Marcum 10, Packo 6, Hainer 6, Meeks 4, Vance 3, Blankenship 3.Spring Valley 23 12 21 10 -66Fairland, Ohio 12 13 20 27 -72SV - McGraw 3, Kelly 16, Lemons 6, Heck 8, Morris 27, Ratcliff 6.F - Stapleton 19, Fulks 10, M. Riley 5, K. Riley 14, Stone 11, Perry 13.Liberty Raleigh 3 8 3 5 -19Greenbrier East 24 25 16 19 -84L - Williams 11, McGinnis 4, Law 4GE - McDowell 19, C.Honaker 12, Tincher 13, Walsh 11, Hill 2, S.Honaker 2, Wilmer 2, Baker 2, Walton 5, Henthorn 6, Romeo 4, Mize 3S.Charleston Christian 8 9 8 7 -32Beth Haven 13 6 11 12 -42SC - Shafer 9, Miller 8, Light 7, Hartleben 2, Boylen 2, Testa 2, Jeffries 2BH - Browning 16, Fry 15, Hager 5, Garretson 6Pocahontas County 15 19 29 16 -79Moorefield 6 13 8 11 -38PC - Al.Murphy 7, Dean 2, Ryder 12, Rose 4, Knisely 3, McNabb 19, Hartzell 4, Day 28M - Saville 1, Bedell 4, Hines 4, George 4, Stump 7, Flinn 4, Cook 6, Weekly 2, Smith 2, Redmon 4Associated Press state pollThe Associated Press high school girls basketball poll with first-place votes in parentheses and total points:Class AAATeam Record Pts Prv  1. Parkersburg South (11) 9-0 110 1  2. Greenbrier East 10-0 96 2  3. Huntington 11-1 90 3  4. Spring Valley 11-2 76 4  5. University 10-2 61 5  6. Nitro 9-0 41 8  7. Logan 8-4 38 7  8. Morgantown 9-4 34 9  9. Martinsburg 8-3 30 6 10. Cabell Midland 7-1 23 10 Others receiving votes: St. Albans 2, South Charleston 2, George Washington 1, Preston 1.Class AATeam Record Pts Prv  1. Westside (9) 8-0 107 1  2. Fairmont Senior (1) 10-1 95 2  3. Summers County (1) 11-0 84 3  4. North Marion 11-2 61 5  5. Lincoln 9-1 57 8  6. Scott 6-2 51 4  7. Sissonville 8-2 49 6  8. PikeView 8-3 32 7  9. Clay County 10-3 23 T10 10. Keyser 10-3 19 9 Others receiving votes: Nicholas County 7, Chapmanville 5, Petersburg 3, Bridgeport 3, Bluefield 2, Grafton 2, Wyoming East 2, Ravenswood 1, Robert C. Byrd 1.Class ATeam Record Pts Prv 1. Saint Joseph (11) 12-3 110 1  2. St. Marys 11-0 99 2  3. Gilmer County 12-2 83 4  4. Pocahontas County 8-2 68 5  5. Wheeling Central 6-5 59 3  6. Tucker County 7-3 53 7  7. Trinity 7-4 37 10  8. Charleston Catholic 8-2 35 8  9. Tygarts Valley 6-3 30 6 10. Magnolia 8-5 23 9 Others receiving votes: Parkersburg Catholic 3, Notre Dame 2, Buffalo 2, Meadow Bridge 1.State Coaches Association pollClass AAAPos-School Rec Pts Prev1. Parkersburg South 9-0 62 12. Spring Valley 10-2 42 23. Greenbrier East 10-0 35 34. University 10-2 33 45. Huntington 11-1 32 56. Nitro 9-0 21 t-107. Logan 8-4 16 78. Cabell Midland 7-1 14 t-109. Morgantown 9-4 11 810. St. Albans 9-3 10 9Others receiving votes: Martinsburg 7, South Charleston 5.               Class AAPos-School Rec Pts Prev1. Westside 8-0 77 12. Fairmont Sr. 10-1 68 23. Summers County 11-0 46 44. North Marion 11-2 37 55. Sissonville 6-2 34 36. Scott 6-2 33 67. Lincoln 9-1 17 98          8. PikeView 9-3 16 79. Keyser 10-1 15 810. Chapmanville 7-4 9 NROthers receiving votes: Grafton 5, Petersburg 2, Clay County 2, Bridgeport 2, Bluefield 2.Class APos-School Rec Pts Prev1. St. Joseph 11-3 64 12. St Marys 12-0 56 23. Gilmer County 10-2 42 44. Pocahontas County 8-2 28 75. Tucker County 7-3 23 96. Trinity 7-4 18 NR7. Wheeling Central 6-5 17 38. Charleston Catholic 7-2 13 59. Magnolia 5-4 12 610. Tygarts Valley 6-1 10 10Others receiving votes: Tyler County 6, Williamstown 1.Girls HITDivision 1Saturday's results
  • Midland Trail 43, Richwood 35
  • No. 11 East Hardy at No. 9 Tug Valley
  • Jan. 25
  • No. 4 Tygarts Valley at No. 1 St. Marys, 1 p.m.
  • No. 7 Sherman at No. 6 Fayetteville, 7:30 p.m.
  • No. 8 Clay-Battelle at No. 5 Buffalo, 2 p.m.
  • No. 3 Gilmer County at No. 2 Pocahontas County, 1 p.m.
  • Division 2Saturday's results
  • No. 4 Doddridge County at No. 1 Meadow Bridge
  • No. 10 Montcalm at No. 5 Cameron
  • Paden City 56, Valley Fayette 35
  • Today's game
  • No. 9 Valley Wetzel at No. 8 Hundred, 5 p.m.
  • Jan. 25
  • No. 10 Montcalm at No. 6 Union
  • No. 9 Valley Wetzel at No. 7 Van
  •  
    Show All Comments Hide All Comments

    User Comments

    More News

    You have read of

    complimentary stories

    Subscriber Login