Prep basketball scores, schedules -- Jan. 22


HIGH SCHOOLBoysWednesday's state scoresCharleston Catholic 77, Buffalo 65
Winfield 64, Parkersburg 43Postponements and cancellationsBuckhannon-Upshur vs. Preston, ppd.East Fairmont vs. Philip Barbour, ppd.East Hardy vs. Pendleton County, ppd.Elkins vs. North Marion, ccd.Fairmont Senior vs. Lincoln, ppd. to Jan 27.Grafton vs. Liberty Harrison, ppd.Greenbrier West vs. Richwood, ccd.James Wood, Va. vs. Musselman, ppd.Lewis County vs. Bridgeport, ppd.
Madonna vs. Trinity, ppd.Man vs. Tug Valley, ppd. to Jan 29.Moorefield vs. Tygarts Valley, ppd.Paw Paw vs. Turkeyfoot Valley, Pa., ppd.Pocahontas County vs. Tucker County, ppd.Summers County vs. Wyoming East, ccd.
Wheeling Park vs. University, ppd. to Jan 23.Wednesday's boxscoresParkersburg 17 4 7 15 -43Winfield 15 18 18 13 -64P - Ramsey 3, Wade 16, Hays 10, Carroll 7, Colebank 4, Woodyard 1.W - Show 12, Schoolcraft 11, Diehl 9, Fisher 8, Bellomy 16, Frye 2, Hancock 4, Wright 2. Buffalo 11 17 22 15- 65Chas. Catholic 22 20 17 18- 77Buffalo - Robinson 8-13 3-5 20, Good 5-16 1-2 16, Harrison 0-1 0-2 0, Lewis 3-6 0-0 6, Hodges 5-8 0-1 13, Moore 2-3 0-0 4, Harris 2-7 2-2 6. Totals 25-54 6-12 65.Charleston Catholic - G. McCarty 11-17 4-8 31, Burdette 0-1 0-0 0, H. McCarty 1-4 0-0 2, Miller 3-7 2-2 8, George 6-11 2-3 16, McKown 1-1 0-0 2, Fairless 2-4 1-2 6, Persily 5-7 2-2 12. Totals 29-52 11-17 773-point shooting - Buffalo 9-24 (Robinson 1-2, Good 5-16, Lewis 0-1, Hodges 3-5), Catholic 8-16 (G. McCarty 5-9, Miller 0-1, George 2-5, Fairless 1-1).Tournament schedulesBig Atlantic ClassicBeckley-Raleigh County Convention Ctr.Monday, Jan. 27
  • Game 1 - Bluefield vs. Westside (AA boys), 7:25 p.m.
  • Game 2 - Greater Beckley Christian vs. Sherman (A boys), 9 p.m.
  • Tuesday, Jan. 28
  • Game 3 - Wyoming East vs. Mount View (AA boys), 7:25 p.m.
  • Game 4 - Buffalo vs. Fayetteville (A boys), 9 p.m.
  • Wednesday, Jan. 29
  • Game 5 - Game 2 loser vs. Game 4 loser (A boys consolation), 3:45 p.m.
  • Game 6 - Game 1 loser vs. Game 3 loser (AA boys consolation), 5:30 p.m.
  • Game 7 - Oak Hill Academy, Va. vs. Arlington Country Day, Va. (boys national), 7:20 p.m.
  • Game 8 - Game 2 winner vs. Game 4 winner (A boys championship), 9 p.m.
  • Thursday, Jan. 30
  • Game 9 - University vs. George Washington (girls), 4 p.m.
  • Game 10 - Parkersburg South vs. Westside (girls), 5:45 p.m.
  • Game 11 - Greenbrier East vs. Shady Spring (girls), 7:25 p.m.
  • Game 12 - Hedgesville vs. St. Albans (girls), 9 p.m.
  • Friday, Jan. 31
  • Game 13 - Game 9 loser vs. Game 12 loser (girls consolation), 2 p.m.
  • Game 14 - Capital vs. Lewis County (AAA boys), 4 p.m.
  • Game 15 - Parkersburg South vs. Hurricane (AAA boys), 5:40 p.m.
  • Game 16 - Greenbrier East vs. Preston (AAA boys), 7:20 p.m.
  • Game 17 - Woodrow Wilson vs. University (AAA boys), 9 p.m.
  • Saturday, Feb. 1
  • Game 18 - Game 11 loser vs. Game 10 loser (girls consolation), 9 a.m.
  • Game 19 - Game 17 loser vs. Game 15 loser (AAA boys consolation), 10:40 a.m.
  • Game 20 - Game 16 loser vs. Game 14 loser (AAA boys consolation), 12:20 p.m.
  • Game 21 - Game 1 winner vs. Game 3 winner (AA boys championship), 2 p.m.
  • Game 22 - Game 9 winner vs. Game 12 winner (girls co-championship), 4 p.m.
  • Game 23 - Game 11 winner vs. Game 10 winner (girls co-championship), 5:40 p.m.
  • Game 24 - Game 17 winner vs. Game 15 winner (AAA boys co-championship), 7:20 p.m.
  • Game 25 - Game 16 winner vs. Game 14 winner (AAA boys co-championship), 9 p.m.
  • Hometown Invitational TournamentDivision 1 seedsNorth1. Clay-Battelle; 2. St. Marys; 3. Cameron; 4. Pocahontas County; 5. Tygarts Valley; 6. East Hardy; 7. Valley Wetzel; 8. Doddridge County
    South1. Valley Fayette; 2. Buffalo; 3. Greenbrier West; 4. Midland Trail; 5. Sherman; 6. Richwood; 7. Van; 8. FayettevilleNOTE: Each team guaranteed four games in either championship or consolation rounds.First roundGames either Friday or SaturdayUpper bracketFayetteville at Clay-BattelleTygarts Valley at Midland TrailValley Wetzel at BuffaloRichwood at CameronLower bracketDoddridge County at Valley FayetteSherman at Pocahontas CountyVan at St. MarysEast Hardy at Greenbrier WestSecond roundWeekend of Jan. 31-Feb. 1Final roundAt Summersville Convention CenterWeekend of Feb. 14-15Division 2(Seeds in parentheses)First round/Feb. 7-8Game 1: Montcalm (4) at Paden City (1)Game 2: Union (3) at Meadow Bridge (2)Game 3: Hannan (6) at Hundred (5)Final roundAt Summersville Convention CenterFeb. 14ChampionshipGame 1 winner vs. Game 2 winnerConsolationGame 3 winner vs. TBAGirlsWednesday's state scoresParkersburg 65, Winfield 56Wheeling Central 47, Shadyside, Ohio 30Williamstown 58, Ravenswood 48Postponements and cancellationsBellaire St. John, Ohio vs. Bishop Donahue, ppd.Brooke vs. Morgantown, ppd.Logan vs. Westside, ccd.Parkersburg Catholic vs. Doddridge County, ppd.St. Albans vs. Princeton, ppd.Wednesday's boxscoreWinfield 12 16 16 12 -56Parkersburg 16 18 14 16 -65W - Bryant 2, Roberson 23, Sawyers 11, Rogers 10, Kirby 6, Kraschnewski 4.P - Snyder 11, Herrod 2, Cox 3, Kurucz 13, Ha. Ackerman 13, Dent 6, Schumacher 6, Ho. Ackerman 3, Boone 3, Delozier 5. HITDivision 1Saturday, Jan. 18
  • Midland Trail 43, Richwood 35
  • No. 11 East Hardy at No. 9 Tug Valley
  • Saturday
  • No. 4 Tygarts Valley at No. 1 St. Marys, 1 p.m.
  • No. 7 Sherman at No. 6 Fayetteville, 7:30 p.m.
  • No. 8 Clay-Battelle at No. 5 Buffalo, 2 p.m.
  • No. 3 Gilmer County at No. 2 Pocahontas County, 1 p.m.
  • Division 2Saturday, Jan. 18
  • No. 4 Doddridge County at No. 1 Meadow Bridge
  • No. 10 Montcalm at No. 5 Cameron
  • Paden City 56, Valley Fayette 35
  • Tuesday's game (subject to weather)
  • No. 9 Valley Wetzel at No. 8 Hundred, ppd.
  • Saturday
  • No. 10 Montcalm at No. 6 Union
  • No. 9 Valley Wetzel at No. 7 Van
  •  
    Show All Comments Hide All Comments

    User Comments

    More News