Prep basketball scores, schedules and box scores — Feb. 16

MSAC Night of Champions

Saturday

At South Charleston Community Center

10 a.m. — Skills competitions (boys/girls foul shooting, overall foul shooting championship, boys/girls 3-point shooting, overall 3-point championship, slam dunk, boys/girl hot shot)

2 p.m. — girls third-place game: George Washington vs. South Charleston

4 p.m. — boys third-place game: Huntington vs. Woodrow Wilson

6 p.m. — girls championship: Huntington vs. Parkersburg (halftime, academic achievement awards for boy and girl from all 12 member schools)

8 p.m. — boys championship: South Charleston vs. Capital (halftime awards, boys/girls coaches of year, boys/girls players of year, principal of year, athletic director of year, retirees)

Admission: $8 general admission, $7 students

MSAC place-winner games

Boys

Friday’s schedule

Fifth place: George Washington at Hurricane, 7 p.m.

Seventh place: Parkersburg at Spring Valley, 7:30 p.m.

Ninth place: Ripley at Cabell Midland, 7:30 p.m.

11th place: Riverside at St. Albans, 7:30 p.m.

BOYS

Thursday’s statewide scores

Fairmont Senior 41, North Marion 38

Independence 64, Shady Spring 58

Jefferson 59, Hampshire 56

Meadow Bridge 91, Hannan 71

Moorefield 48, Pocahontas County 42

Philip Barbour 89, Grafton 75

Scott 68, Sissonville 63

Spring Mills 62, Faith Christian 55

Spring Mills 62, Faith Christian Academy, Md. 55

Tolsia 59, Van 45

Valley Fayette 65, Sherman 48

LKC Tournament

Thirteenth Place

Wirt County 58, Calhoun County 50

Ninth Place

Braxton County 75, Tyler Consolidated 56

Fifth Place

Parkersburg Catholic 59, Doddridge County 57

Thursday’s box scores

Valley 65, Sherman 50

Sherman (7-11)

Duncan 9, Pettry 3, Craig 6, Kirk 7, W.Hensley 19, Maloskey 6

Valley (11-9)

Dean 13, Dozier 4, Kincaid 2, Gipson 9, Davis 23, Falbo 8, Williams 2, Harper 4

Sherman 14 15 9 12—50

Valley 9 16 18 22—65

Clay County 66, Ritchie County 62

Ritchie County

Sullivan 17, Bee 14, Spencer 13, Pickering 8, Beall 2, Morton 8

Clay County (4-17)

Nichols 4, Workman 21, Canfield 10, Dorsey 3, Haverty 21, Burdette 7

Ritchie County 16 14 16 16—62

Clay County 16 15 13 22—66

Chapmanville 80, Wayne 47

Wayne

Daniels 7, Wallace 9, Adkins 9, Marcum 6, Maynard 2, Ramey-Ross 13.

Chapmanville (18-4)

Williamson 30, Smith 6, Neal 11, Killen 7, Moore 5, Collins 14, Ellis 2, Nwafor 3, Cook 2.

Wayne 9 9 13 16 —47

Chapmanville 17 32 21 10 —80

Braxton County 75, Tyler Consolidated 56

Tyler Consolidated

Reed 15, Rucker 4, Roberts 12, Phillips 10, Lancaster 6, Anderson 2, Richmoond 7.

Braxton County

Stout 28, Cottrill 11, Oates 14, Withrow 4, Browning 10, Stewart 8.

Tyler Consolidated 12 19 12 13 —56

Braxton County 16 15 16 28 —75

Williamstown 57, Webster County 56

Williamstown (13-8)

Cutright 2, Haer 2, Hooster 6, Carathers 6, Inman 4, Fowell 14, Brown 23.

Webster County (12-9)

Williams 11, Groggs 11, D. Grey 18, T. Grey 2, Miller 8, Rose 4, Palmer 2.

Williamstown 12 22 15 8 —57

Webster County 12 12 11 21 —56

Scott 68, Sissonville 63

Scott

Kuhn 0 1-2 1, Hamilton 2 1-2 6, Bell 7 9-9 24; Elkins 9 7-10 27; Moore 3 1-1 7; Adkins 1 0-0 3; Totals 22 19-26 68.

Sissonville (12-8)

Taylor 2 1-2 6; Brown 5 2-5 15; Pinkerton 4 0-1 9; Samples 3 2-2 8; McCutcheon 5 4-4 14; Hackney 3 2-2 8; Thomas 1 0-0 3; Totals 23 11-17 63.

Scott 16 20 13 19 —68

Sissonville 15 12 25 11 —63

3-point goals — Scott 5 (Elkins 2, Hamilton 1, Bell 1, Adkins 1); Sissonville 6 (Brown 3, Taylor 1, Pinkerton 1, Thomas 1).

Wednesday’s late box score

Greenbrier East 74, Riverside 66

Riverside (4-16)

Clark 9 2-5 24, Billanti 2 0-0 4, Reed 2 2-4 8, Gravely 0 0-0 0, Scites 3 0-0 6, Wood 8 8-9 24, Butcher 0 0-0 0. Totals 24 12-18 66.

greenbrier east (14-5)

Rawls 4 0-0 8, Brown 7 4-4 20, Patton 7 0-0 18, Beswick 5 0-0 12, Winning 0 0-0 0, Lemons 2 0-0 5, Taylor 0 0-0 0, Canterbury 3 3-3 11, Godfrey 0 0-0 0, Honaker 0 0-0 0. Totals 28 7-7 74.

Riverside 13 16 17 20 —66

Greenbrier East 18 23 15 18 —74

3-point goals: Riverside 6 (Clark 4, Reed 2), East 11 (Brown 2, Patton 4, Beswick 2, Lemons, Canterbury 2); Rebounds: Riverside (Wood 15).

GIRLS

Sectional schedules

Class AAA

Region 3

Section 1

Wednesday, Feb. 22

No. 4 Capital at No. 1 South Charleston, 7 p.m.

No. 3 George Washington at No. 2 St. Albans, 7 p.m.

Friday, Feb. 24

Championship game

Capital/SC winner vs. GW/SA winner at higher seed, 7 p.m.

Section 2

Wednesday, Feb. 22

No. 4 Riverside at No. 1 Greenbrier East, 7:30 p.m.

No. 3 Woodrow Wilson at No. 2 Princeton, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 24

Championship game

Riverside/East winner vs. Woodrow/Princeton winner at higher seed, 7:30 p.m.

Region 4

Section 1

Wednesday, Feb. 22

No. 3 Ripley at No. 2 Parkersburg South, 7 p.m.

Friday, Feb. 24

Championship game

Ripley/South winner at No. 1 Parkersburg, 7 p.m.

Section 2

At Cabell Midland

Wednesday, Feb. 22

No. 3 Cabell Midland vs. No. 2 Spring Valley, 6 p.m.

No. 4 Hurricane vs. No. 1 Huntington, 20 minutes after conclusion of first game

Friday, Feb. 24

Championship game

Midland/Spring Valley winner vs. Hurricane/Huntington winner, 7 p.m.

Class AA

Region 2

Section 2

Monday, Feb. 20

No. 6 Herbert Hoover at No. 3 Roane County, 7 p.m.

No. 5 Braxton County at No. 4 Clay County, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 22

Lowest remaining seed at No. 1 Nicholas County, 7 p.m.

Highest remaining seed at No. 2 Lewis County, 7 p.m.

Friday, Feb. 24

Championship game

TBD, 7 p.m.

Region 4

Section 1

Monday, Feb. 20

No. 6 Point Pleasant at No. 3 Sissonville, 7 p.m.

No. 5 Nitro at No. 4 Wayne, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 22

Point/Sissonville winner at No. 2 Poca, 7 p.m.

Nitro/Wayne winner at No. 1 Winfield, 7 p.m.

Friday, Feb. 24

Championship game

TBD, 7 p.m.

Section 2

Saturday, Feb. 18

At Chapmanville High School

No. 6 Man vs. No. 3 Lincoln County, 6:30 p.m.

No. 5 Scott vs. No. 4 Logan, after conclusion of first game

Tuesday, Feb. 21

Man/Lincoln County winner vs. No. 2 Mingo Central at Logan, 7:30 p.m.

Scott/Logan winner vs. No. 1 Chapmanville at Mingo Central or Logan, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 24

Championship game

TBD, 7:30 p.m.

Class A

Region 3

Section 1

All games at Oak Hill High School

Saturday, Feb. 18

No. 5 Richwood at No. 4 Pocahontas County, 3 p.m.

No. 6 Valley at No. 3 Midland Trail, 5 p.m.

No. 7 Webster County at No. 2 Charleston Catholic, 7 p.m.

Tuesday, Feb. 21

Pocahontas/Richwood winner vs. No. 1 Fayetteville, 5:30 p.m.

Trail/Valley winner vs. Webster/Catholic winner, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 23

Championship game, 7 p.m.

Region 4

Section 1

All games at 7 p.m.

Friday, Feb. 17

No. 7 Tug Valley at No. 2 Tolsia

No. 6 Hannan at No. 3 Sherman

No. 5 Buffalo at No. 4 Van

Tuesday, Feb. 21

Buffalo/Van winner at No. 1 St. Joseph

Hannan/Sherman winner vs. Tug/Tolsia winner at highest seed

Friday, Feb. 24

Championship game

TBD

Thursday’s statewide scores

Chapmanville 60, Mingo Central 49

Fairmont Senior 67, Frankfort 59

Fayetteville 59, Greenbrier West 24

Greenbrier East 43, Poca 34

Jefferson 59, North Hagerstown, Md. 44

Magnolia 46, Cameron 45

Martinsburg 50, Oakland Southern, Md. 25

Nicholas County 64, Midland Trail 38

Pocahontas County 51, Moorefield 39

Princeton 51, PikeView 42

Saint Joseph Central 71, Russell, Ky. 60

St. Albans 52, Ripley 42

Summers County 52, Bluefield 46

Teays Valley Christian 53, Ambassador Christian Academy 51

Weir 59, Brooke 35

LKC Tournament

Wirt County 58, Calhoun County 50

Fifth Place

Ritchie County 57, Clay County 44

OVAC Playoffs

Consolation

Woodsfield Monroe Cent., Ohio 102, Hundred 16

Thursday’s box scores

Fayetteville 51, Greenbrier West 23

Greenbrier West

Church 4, Krystynak 2, Posten 7, Dorsey 1, Walker 2, McClung 7

Fayetteville (17-4)

Norris 3, Hill 17, Franklin 7, Fenton 10, Malay 12, Hendrick 2

Greenbrier West 5 2 12 4—23

Fayetteville 18 7 10 16—51

Princeton 51, PikeView 42

Princeton

Scott 27, Blankenship 3, Vest 15, Bradley 3, Eaves 3

PikeView (8-13)

Graham 3, Boggess 1, Craft 4, Shrewsbury 1, Justice 3, Angel 3, Bailey 15, McKinney 12

Princeton 10 10 9 22—51

PikeView 10 16 3 13—42

Wayne 60, Lincoln County 45

Wayne (13-9)

Adkins 30, Wilcox 17, Sansom 8, Elliott 5

Lincoln County (12-9)

Pennington 16, McComas 11, Wiley 7, Adkins 1, Roberts 5, Farmer 3, Spencer 2

Wayne 13 15 13 19—60

Lincoln County 16 6 12 11—45

Nicholas County 64, Midland Trail 38

Nicholas County (18-4)

Wood 2, Chgapman 3, Nicholas 5, Spencer 4, Gadomski 2, Brown 3, Emily Parker 12, Anna Hamilton 25, Motgomery 8.

Midland Trail

Hypes 2, Mesher 87, Jenny Wilson 11, Stonestrett 6, Stone 2, Johnson 7, Ruffner 2.

Nicholas County 22 13 16 13 —64

Midland Trail 9 7 13 9 —38

Summers County 52, Bluefield 46

Bluefield (18-2)

Coppalo 9, Dani Janutulo 14, Autumn Spangler 12, Smith 4, Lester 7.

Summers County (20-2)

W. Justice 18, Hannah Taylor 10, Cline 4, Miller 2, B. Justice 16, Merrill 2.

Blue 6 8 9 23 —46

Summers County 10 12 12 18 —52

BJ 15 rebs, Taylor 10 rebs.

Riverside 65, Hurricane 45

Hurricane (1-20)

Callen Bostic 9 2-2 24; Westfall 4 0-1 9; Pifer 2 1-5 5; Lucas 1 2-4 4; Yamaguchi 1 1-2 3; Totals 17 6-14 45.

Riverside (10-12)

Jasmine Simms 5 5-8 15; Haley Carroll 6 3-8 15; Carly Price 5 2-4 12; Ashley Hancock 3 4-4 11; Burns 3 0-1 6; Bare 0 2-2 2; Merrell 0 2-2 2; Martin 1 0-0 2; Totals 23 18-29 65.

Hurricane 10 10 12 13 —45

Riverside 11 22 11 21 —65

3-point goals — Hurricane 5 (Bostic 4, Westfall 1); Riverside 1 (Hancock 1).

West Virginia Christian Athletic Tournament in Summersville

Cross Lanes Christian 71, Victory Baptist 19

Victory Baptist

Markhamm 13, Bowman 6.

Cross Lanes Christian (22-1)

La. Brown 2, Stepp 4, Kendrick 11, Cuffee 25, Jeffrey 11, Plants 4, Le. Brown 8, McCloud 6.

Victory Baptist 8 4 4 3 —19

C. Lanes Christian 23 17 19 12 —71

Greenbrier East 43, Poca 34

Poca (16-6)

Skeens 3 2-2 11; Ord 1 0-2 2; Chandler 6 0-0 14; Pontier 3 0-0 7; Totals 13 2-4 34

Greenbrier East (18-4)

Smith 3-7 1-2 7, Wilmer 2 0-0 5; Bartenslager 2 1-2 5; Perkins 1 0-0 2; McClure 7 2-4 16; Nunley 2 4-10 8; Totals 17 8-18 43

Poca 10 10 7 7 —34

Greenbrier East 11 3 13 16 —43

3-point goals — Poca 6 (Skeens 3, Chandler 2, Pontier 1); GE 1 (Wilmer 1).

Spring Valley 73, Capital 46

Spring Valley

Saunders 2, Lilly 5, Caldwell 10, McComas 19, Adkins 10, Hooks 4, Crisp 1, Ma. Vaughn 6, Mo. Vaughn 16

Capital (6-14)

Hall 19, Gray 3, Roach 2, Allen 11, Moore 10, Loveless 2.

Spring Valley 22 18 15 18 —73

Capital 11 15 11 9 —46

Show All Comments Hide All Comments

User Comments

More News