Statewide prep baseball regional schedules, sectional results

Regional schedule

Best-of-3 regional series

Class AAA

Region 1

Tuesday: Wheeling Park at Morgantown

Wednesday: Morgantown at Wheeling Park

Thursday: Wheeling Park at Morgantown (if necessary)

Region 2

Tuesday: Hedgesville at Washington

Wednesday: Washington at Hedgesville

Thursday: Hedgesville at Washington (if necessary)

Region 3

Tuesday: Greenbrier East at St. Albans, 6:30 p.m.

Wednesday: St. Albans at Greenbrier East

Thursday: Greenbrier East at St. Albans (if necessary), 6:30 p.m.

Region 4

Tuesday: Ripley at Hurricane, 6 p.m.

Wednesday: Hurricane at Ripley, 6:30 p.m.

Thursday: Ripley at Hurricane (if necessary), 6 p.m.

Class AA

Region 1

Tuesday: Berkeley Springs at Weir

Wednesday: Weir at Berkeley Springs

Thursday: Berkeley Springs at Weir (if necessary)

Region 2

Tuesday: Braxton County at Bridgeport

Wednesday: Bridgeport at Braxton County, 5 p.m.

Thursday: Braxton County at Bridgeport (if necessary)

Region 3

Tuesday: James Monroe or PikeView at Independence

Wednesday: Independence at James Monroe or PikeView

Thursday: James Monroe or PikeView at Independence (if necessary)

Region 4

Tuesday: Wayne at Logan

Wednesday: Logan at Wayne

Thursday: Wayne at Logan (if necessary)

Class A

Region 1

Tuesday: Tyler Consolidated at Wheeling Central

Wednesday: Wheeling Central at Tyler Consolidated

Thursday: Tyler Consolidated at Wheeling Central (if necessary)

Region 2

Tuesday: East Hardy at Tygarts Valley

Wednesday: Tygarts Valley at East Hardy

Thursday: East Hardy at Tygarts Valley (if necessary)

Region 3

Tuesday: Greater Beckley Christian at Charleston Catholic or Fayetteville

Wednesday: Charleston Catholic or Fayetteville at Greater Beckley Christian

Thursday: Greater Beckley Christian at Charleston Catholic or Fayetteville (if necessary)

Region 4

Tuesday: Buffalo or St. Joseph at Ravenswood

Wednesday: Ravenswood at Buffalo or St. Joseph

Thursday: Buffalo or St. Joseph at Ravenswood (if necessary)

Thursday’s games

Class A Region 4 Section 2

St. Joseph 7, Buffalo 5

St. Joseph 003 021 1 —7 10 1

Buffalo 013 100 0 —5 7 5

White, Washington (7) and Hankins; Haber, Dillman (7) and Whittington; Top hitters — St. Joe: Piaskowski double; White 3-4, 2 RBIs; Hankins 2-4; Beter 2-4; Buffalo: Fields 3-4, double, 2 RBIs; Williams 3-3, double, RBI

Class AA Region 4 Section 2

at Logan

Logan 8, Scott 0

Scott 000 000 0 —0 4 2

Logan 240 200 x —8 12 0

Lyles, Brown (4) and Kuhn. Brown, Mullins (7) and McClung. Top hitters — Logan: Akers 2-3, double; Mullins 2-4; Brown 4-4, 2 RBIs.

Sectional schedule

Class AAA

Region 3 Section 1

St. Albans wins section

Region 3 Section 2

Greenbrier East wins section

Region 4 Section 1

Ripley wins section

Region 4 Section 2

Hurricane wins section

Class AA

Region 2 Section 2

Wednesday: Braxton County 11, Herbert Hoover 10, 8 innings

Braxton County wins section

Region 4 Section 1

Wednesday: Wayne 9, Sissonville 1

Wayne wins section

Region 4 Section 2

Wednesday: Scott 11, Lincoln County 0

Thursday: Logan 8, Scott 0

Logan wins section

Class A

Region 3 Section 1

Wednesday: Webster County 9, Valley 6

Thursday: Fayetteville 13, Webster County 9

Friday: Fayetteville vs. Charleston Catholic at Triana Field, 6 p.m.

Saturday: Fayetteville vs. Charleston Catholic, 1 p.m. (if necessary)

Region 4 Section 2

Wednesday: St. Joseph 9, Sherman 0

Thursday: St. Joseph 7, Buffalo 5

Friday: St. Joseph at Buffalo, 6 p.m.

Show All Comments Hide All Comments

User Comments

More News