West Virginia boys basketball Class A All-State team

JUSTIN ROGERS | Gazette-Mail
Ravenswood's Riley Heatherington looks for a lane to the basket against Notre Dame's Noah Bohanna during the Class A boys basketball state championship game. Heatherington is a first-team All-State selection and Bohanna is was honored on the honorable mention team.

WVSWA Class A All-State team

The 2016-17 West Virginia boys Class A All-State Team, as voted upon by the West Virginia Sports Writers Association.

First Team

Jarrod West, Notre Dame, Sr. (Captain)

Taylor Straughn, Bishop Donahue, Sr.

Brent Price, Wheeling Central, Jr.

Riley Heatherington, Ravenswood, Sr.

Deaundra Murphy, St. Joseph, Sr.

Joey Ewusiak, Madonna, Sr.

Trey Shuff, Gilmer County, Sr.

Tyler May, Tug Valley, Jr.

Second Team

Taylor Jarrell, Van, Jr.

Will Fenton, Fayetteville, Sr.

Isaiah Morgan, Ravenswood, Jr., (Captain)

Brett Tharp, East Hardy, Jr.

Sam Kincaid, St.Marys, Sr.

Trey Routt, Cameron, Sr.

Tavon Jeter, Madonna, Sr.

Ethan Crosten, Tucker County, Sr.

Third Team

Tannner Burnette, Clay-Battelle, Sr.

John Burkhalter, Wheeling Central, Sr. (Captain)

Spencer Dean, Valley-Fayette, Jr.

Gabe Zummo, Notre Dame, Soph.

Marcus Lively, Fayetteville, Sr.

Robby Williams, Charleston Catholic, Soph.

Logan Plummer, Parkersburg Catholic, Sr.

John Morrison, St. Joseph, Sr.

Honorable Mention

Noah Avilies, Gilmer County; Cam Barnette, South Harrison; Hunter Bevins, Greenbrier West; Will Billeter, St. Marys; Jonathan Blankenship, Tug Valley; Noah Bohanna, Notre Dame; Garrett Brown, Tug Valley; Isacc Brown, Williamstown; Ellis Bryson, Mount View; Craig Casto, Montcalm; A.J. Collins, Parkersburg Catholic; Luke Cooper, Pendleton County; Dondre Davis, Valley-Fayette; Stephen Dawson, Ravenswood; Hayden Mandrake, Ravenswood; Chase DiBartolomeo, Madonna; Caleb Duncan, Sherman; Luka Gerke, Meadow Bridge; Jared Gladwell, Meadow Bridge; Nick Gipson, Valley-Fayette; Owen Gainer, Wheeling Central; Dalton Gray, Webster County; Dorian Groggs, Webster County; Jamison Hamm, Summers County; Dillon Harper, Midland Trail; Aaron Heasley, Paden City; Leo Herrick, Magnolia; Hayden Hizer, Paden City; Philip Hoffman, Wahama; Garrick Hopkins, St. Joseph; Kevin Imani, Charleston Catholic; Jaquane Imes, Mount View; Dylan Irvin, Valley Wetzel; Adam Johnson, Greenbrier West; Coty Jude, Tolsia; Koltin Kleeh, Bishop Donahue; Tanner Lett, Doddridge County; Shane Lipps, Richwood; Hayden Mandrake, Ravenswood; Zac McCauley, Tygarts Valley; Noah Midkiff, Greenbrier West; Robert Miliken, Cameron; Jay Moore, Greater Beckley Christian; Ricky Meadows, Fayetteville;Alex Midcap, Valley Wetzel; Noah Minor, Midland Trail; Jaret Mullooly, Notre Dame; Orlando Potter, Greater Beckley Christian; Cole Price, Van; Jace Reed, Tyler Consolidated; Landon Ridgeway, Paw Paw; Hunter Riffle, Doddridge County; Caleb Riggleman, Tygarts Valley; Ricky Robinson, East Hardy; Gabe Rohmann, Wheeling Central; Trey Scott, Cameron; Carter Springer, Gilmer County; Austin Starcher, Buffalo; Danny Stewart, Hundred; Chase Sullivan, Ritchie County; Dacota Thomas, Summers County; Cade Ullman, Parkersburg Catholic; Tyler Williamson, Magnolia; Zack Yanero, Calhoun County; Zach Yates, Meadow Bridge; Joseph Zini, Trinity.

Show All Comments Hide All Comments

User Comments

More News