Class A baseball All-State teams announced

CHRIS DORST | Gazette-Mail Charleston Catholic’s Brandon Combs

Staff report

West Virginia Sportswriters Association

Class A All-State Teams

First Team

P — Austin Crebs, Wheeling Central, jr.

P — Chase Swain, Ravenswood, jr. (captain)

P — Brandon Combs, Charleston Catholic, jr.

C — Luke Cooper, Pendleton County, sr.

INF — Rece Wamsley, Tygarts Valley, sr.

INF — Austin Whetzel, East Hardy, sr.

INF — Trae Swisher, Charleston Catholic, sr.

INF — Hayden Hizer, Paden City, sr.

OF — Nathan Curtis, Ravenswood, sr.

OF — Doug Clark, Bishop Donahue, jr.

OF — Bryce Haer, Williamstown, sr.

Utility — Lenny Washington, St. Joseph’s, fr.

Utility — Tyler Riedel, Wheeling Central, sr.

Utility — Mason Adkins, Williamstown, jr.

Utility — Philip Hoffman, Wahama, sr.

Second Team

P — Luke Daugherty, Tyler Consolidated, jr.

P — Wil Mullins, Greater Beckley Christian, sr.

P — Charlie White, St. Joseph’s, jr.

C — Isaac Rine, Wheeling Central, sr. (captain)

INF — Nate Lantz, Tyler Consolidated, sr.

INF — Noah Yokum, Notre Dame, sr.

INF — Caleb Riggleman, Tygarts Valley, sr.

INF — Brett Tharp, East Hardy, jr.

OF — Connor Fields, Buffalo, sr.

OF — Jimmy Harper, Valley Fayette, soph.

OF — Luke McKown, Charleston Catholic, sr.

Utility — Blake Bennett, Ravenswood, jr.

Utility — Trey Cooper, Pendleton County, sr.

Utility — Garrett Scott, Cameron, fr.

Utility — Jacob Hensley, Sherman, soph.

Special Honorable Mention

Trevor Barnes, St. Joseph’s; Nate Rush, Bishop Donahue, Andrew Simms, Cameron; Tyler Wright, Madonna; Patrick Mirandy, Magnolia; Kolton Elliott, Paden City; Dylan Roberts, Tyler Consolidated; Colby Bucher, Valley Wetzel; Zach McAbee, Wheeling Central; Ernie Swartz, Paw Paw; Dalton Dempsey, Fayetteville; Sam Bosley, Greater Beckley; Brandon Williams, Greater Beckley; Hunter Bevins, Greenbrier West; Craig Casto, Montcalm; Jarrett Wiseman, Valley Fayette; Ian O’Donnell, Buffalo; Hunter Whittington, Buffalo; Dominic Martin, Charleston Catholic; Brock Herrod, South Harrison; Ben Rock, Doddridge County; Garrett Collins, Notre Dame; Tim Thorne, Pendleton County; Brett Smith, Tygarts Valley; Dalton Kearns, Wahama; Corey McDonald, East Hardy; Cole Price, Van; Bailey Kirk, Sherman; Justin Fike, Tucker County; Caden Hicks, Calhoun County; Braden Barnhart, St. Marys; Nic Taylor, Ravenswood; Bradan Mullenix, Williamstown; Connor Frye, Ritchie County; Bryce Roberts, Gilmer County.

Honorable Mention

John Piaskowski, St. Joseph’s; John Stocklask, Bishop Donahue; Trey Scott, Cameron; Mac Raymond, Madonna; Nick Priem, Magnolia; Matt Saxon, Paden City; Tyler West, Tyler Consolidated; Pat Brown, Wheeling Central; Jordan Dempsey, Fayetteville; Chandler Crist, Greenbrier West; Mark Hamrick, Greenbrier West; Shane Presley, Montcalm; Deon Diggs, Mount View; C.J. Shrewsbury, Summers County; Chase Adkins, Summers County; Brett Green, Greater Beckley; Nick Gipson, Valley Fayette; Spencer Dean, Valley Fayette; Nathan Hanshew, Midland Trail; Thomas Blaydes, Charleston Catholic; John Hufford, Charleston Catholic; Jeremiah Ritter, Notre Dame; Tanner Lett, Doddridge County; Addison Rexrode, Pendleton County; Hunter Lanham, Tygarts Valley; Logan George, Tygarts Valley; David Hendrick, Wahama; Clay Skovron, East Hardy; Cole McCourt, Webster County; Colin Young, Webster County; Brady Grant, Van; Ryan Roedersheimer, Parkersburg Catholic; Layne Daniel, Sherman; Bo Haymond, South Harrison; Hunter Hickman, Wirt County; Christian Purnell, Tucker County; Soney Wilson, Calhoun County; Caleb Taylor, St. Marys; Lakin Tucker, Ravenswood; Cullen Cutright, Williamstown; Ty Sturm, Parkersburg Catholic; Chandler Ferguson, Gilmer County.

Show All Comments Hide All Comments

User Comments

More News