Public Courts Saturday results, Sunday and Monday pairings

CRAIG HUDSON | Gazette-Mail
Kristi Legg returns the tennis ball during the Charleston Public Courts tennis tournament at the YMCA of Kanawha Valley on Friday.

At Coonskin Park

July 14-22

Saturday’s results

Boys

12 singles — Connor Waybright d. Owen Snyder (6-0, 6-1); Riley Reed d. Ben Crow (6-0, 3-6, 1-0).

16 singles — Jacob Wilkinson d. Chafe Kave 3-6, 6-2, 1-0; Isaac Neal d. Daniel Carter 7-5, 6-2; Andre Re d. Jackson Akers 7-6, 6-1.

Girls

16 singles — Jenna Butcher d. Jeeya Patel 6-4, 6-1; Molly Grimm d. Emily Harper 6-2, 6-2.

Men

55 doubles — Kelly/Voorhees d. Deardorff/Eddy 6-3, 6-0.

55 singles — Dante DiTrapano d. Richard Pickens 6-1, 3-6, 1-0

60 doubles — Harmon/Michael d. Clements/Poindexter 6-0, 6-0.

60 singles — Garland Elmore d. Tom Provost 7-6, 6-3; Rodney Hackman d. David Ford 6-0, 6-1.

70 doubles — Markham/Maynard d. Scharf/Smith 6-0, 6-1.

Open singles — Jacob Lorenz d. Matthew Santen 6-3, 6-1; Rico Williams d. Michael Phillips 6-1, 6-0; Kaleb Ball d. Neema Saadevandi 6-2, 6-3; Hayden Summers d. Dominic Re 3-6, 6-3, 1-0; James McIntosh d. Jonathan Stodola 6-0, 6-0; Isaac Neal d. Alexander Anderson 6-2, 6-2; Elliot Le Petit d. Jason Prince 6-3, 6-2; James Kent d. Ben White 6-0, 6-0; Jacob Lorenz d. Luke Grimm 6-2, 6-0; Mark Cassis d. Rico Williams 6-3, 6-2; Dominick Centofanti d. Hayden Summers 6-0, 6-2.

8.5 doubles — Ritchie/Sutton d. Jarrett/Saldanha 6-4, 6-2; Holstein/Koenig d. Campbell/Casto 7-5, 6-3.

3.0 doubles — S. Viglianco/L. Viglianco d. Schneiter/Spratt 7-5, 6-2; C. Legg/B. Legg d. Donaghey/Hurley 6-3, 3-6, 1-0.

3.5 singles — Nick Smith d. Hollis Lewis 6-0, 6-0; Daniel Moore d. Michael Murphy 6-1, 6-1; Sam White d. Don Townsend 6-4, 6-2; Jason Bailey d. John Nichols 6-2, 6-2.

4.0 doubles — V. Centofanti/Schulz d. Cross/Fulks 6-4, 7-5.

4.0 singles — Colton Murphy d. David Miller 6-2, 6-1; David Sadd d. John Orphanos 6-1, 6-1.

Women

3.5 doubles — Bulriss/Wagner d. Legg/Spriggs 6-1, 6-7, 1-0.

Mixed

55 doubles — Anderson-Conliffe/Mullins d. Mooney/Rollyson 4-6, 7-5, 1-0.

7.0 doubles — Getachew/Klein d. Hess/Lacock 6-4, 7-5; K. Viglianco/Z. Viglianco d. E. Steele/M. Steele 6-3, 6-0.

8.0 doubles

Hoh/Jarrett d. Hurley/Ranonda 7-6, 7-5.

Parent-Child

S. Graham/L. Graham d. Hatcher/Parker 6-1, 6-0.

Sunday matches

9:00 a.m.: David Miller vs. Mike Deardorff (Men’s 55 Singles); Thomas Lane vs. Nick Estes (Men’s 60 Singles); Jeffrey Goins vs. John R. Orphanos (Men’s 3.5 Singles); John Wirts vs. Stephen B. Blackwell (Men’s 3.5 Singles); Sirgew Getachew vs. Aric Margolis (Men’s 3.5 Singles); John R. Lukens vs. Mark W. Jacobs (Men’s 3.5 Singles).

10:15 a.m.: Christina M. Centofanti vs. Emily N. Moore (Women’s Open Singles); Kirsten E. White vs. Katie M. Swann (Women’s Open Singles); Sydney Miller vs. Laura C. Isbey (Women’s Open Singles).

10:45 a.m: David P. Sadd vs. Dante DiTrapano (Men’s 55 Singles); Lauren Graham-Ashley M. Kennedy vs. Dee A. Payne-Donna D. White (Women’s 4.0 Doubles).

11:30 a.m.: Alec Foote vs. James McIntosh (Men’s Open Singles); Michael Murphy vs. Michael S. Edens (Men’s 3.0 Singles); Olivia R. Darby vs. Nicole M. Charbonniez (Women’s 4.0 Singles).

12:00 p.m.: MacKenzie Helmick-Madison Helmick vs. Jeannie L. Lacock-Carol Stricklen (Women’s 3.5 Doubles); Anoop Bhasin-Alexis Kessel vs. Mary B. Bulriss-Bryan K. Mabe (Combined Mixed 8.0 Doubles).

1:15 p.m.: Sharon G. Seidler-Leila G. Tarakji vs. Melissa France-Carol E. Porter (Women’s 55 Doubles); Kelli Hinkle-Karen E. Klein vs. Pam A. Farris-Andrea B. Morris (Combined Women’s 7.5 Doubles).

2:00 p.m.: Lucas Viglianco vs. Geoffrey S. Saunders (Men’s 3.0 Singles); Chris Legg vs. Gregory Pennington (Men’s 3.0 Singles).

3:15 p.m.: Thomas R. McIntosh vs. Isaac Neal (Men’s Open Singles); Patrick Walker vs. Elliot Le Petit (Men’s Open Singles); Summer Cook-Nick L. Smith vs. Sidney H. Gillis-Don L. Wang (Combined 7.5 Doubles); Scott Gessel-Ronald Twohig vs. Scott Bolyard-Ethan R. Cross (Combined Men’s 8.5 Doubles).

4:30 p.m.: Keaira B. Baldwin-Emily R. Harper vs. Carly Chafin-Ashley Van Brocklin (Girls 16 Doubles); Christopher P. Ritchie-Matthew G. Santen vs. Ronald C. Williams-Rico S. Williams (Men’s Open Doubles); Noah N. Fulks-Tim Sylvester vs. Joseph R. Michael-Colton R. Murphy (Combined Men’s 8.5 Doubles); Jordan T. Hughes-Lisa K. Hughes vs. Kerry Viglianco-Zachary A. Viglianco (Parent Child Doubles).

5:45 p.m.: Drake N. Tatar vs. Bryce Helmick (Boys 16 Singles); David Campbell-Rick Vorhees vs. Marty Harmon-Steven Michael (Men’s 60 Doubles); Shannon E. Elliot-Amon I. Samples vs. Ruth A. Mullins-Lonnie Simmons (Combined Mixed 7.0 Doubles); Scott Graham-Elizabeth Wilkinson vs. Marcia A. Campbell-Larry Hurley (Combined Mixed 7.0 Doubles).

6:15 p.m.: Christopher Istfan vs. Jacob Wilkinson (Boys 16 Singles); George Bsharah-Jack Harrison vs. Rodney K. Hackman-Tom S. Provost (Men’s 60 Doubles).

7 p.m.: Elliot LePetit/Jason Prince v. Dominick Centofanti/Zachary Koenig (Men’s open doubles).

Monday matches

5 p.m.: Dominick Centofanti v. T.B.D. (Men’s open singles); Jason Waybright v. Christopher Reger (Men’s 4.0 singles); Melisa Greene Zent v. Shannon Elliot (Women’s 4.0 singles); Mitias/Berger v. Joseph/Ream (Women’s 3.0 doubles); Goins/Sadd v. T.B.D. (Combined Men’s 7.5 doubles); J. Stodola/C. Stodola v. L. Grimm/S. Grimm (Father/son doubles).

6:30 p.m.: Andre Re v. Alex Stacy (Boys 16 singles); James Kent v. Jacob Lorenz (Men’s open singles); Mark Cassis v. T.B.D. (Men’s open singles); John Wirts/Joseph Wirts v. Kelly/Nichols (Men’s 3.5 doubles); Eddy/Hess v. Salisbury/Simmons (Men’s 3.5 doubles); Robinson/Street v. Campbell/Harrison (Women’s 3.0 doubles).

8 p.m.: T.B.D. v. T.B.D. (Men’s open singles); Jones/Reynolds v. T. McIntosh/J. McIntosh (Men’s open doubles); Saadevandi/White v. A. Re/D. Re (Men’s open doubles); Manahan/Montgomery v. Margolis/Moore (Men’s 3.5 doubles); Bailey/Whipkey v. Jarrett/Mosser (Men’s 4.0 doubles); R. McClellan/M. McClellan v. V. Centofanti/Saldanha (Men’s 7.5 doubles).

At Tennis Indoor Center

5 p.m.: Pickens v. Elmore (Men’s 60 singles); Hackman v. T.B.D. (Men’s 60 singles); Gates/Samples v. Barker/Jones (Men’s 65 doubles); Brewer/Wirts v. Markham/Maynard (Men’s 70 doubles).

Show All Comments Hide All Comments

User Comments

More News