hoops placeholder

Sectional schedules

All games at 7 p.m. unless noted

(Numbers indicate seeds)

Class AAA

Region 1 Section 1

Wednesday: John Marshall 53, No. 3 Brooke 30

Friday: No. 1 Wheeling Park 42, No. 2 John Marshall 38, OT; Wheeling Park wins sectional

Region 1 Section 2

Wednesday: University 104, No. 4 Preston 57; Morgantown 83, No. 3 Buckhannon-Upshur 58

Friday: No. 1 University 58, No. 2 Morgantown 55; University wins sectional

Region 2 Section 1

Wednesday: Martinsburg 84, No. 4 Spring Mills 32; Musselman 68, No. 3 Hedgesville 63

Friday: No. 1 Martinsburg 68, No. 2 Musselman 65, OT; Martinsburg wins sectional

Region 2 Section 2

Wednesday: Jefferson 53, No. 3 Hampshire 34

Friday: No. 1 Washington 61, No. 2 Jefferson 49; Washington wins sectional

Region 3 Section 1

Wednesday: Capital 66, No. 4 St. Albans 52; George Washington 71, No. 3 South Charleston 45

Friday: No. 2 George Washington 69, No. 1 Capital 63, OT; George Washington wins sectional

Region 3 Section 2

Wednesday: Woodrow Wilson 75, No. 4 Greenbrier East 40; Princeton 53, No. 3 Riverside 40

Friday: No. 1 Woodrow Wilson 79, No. 2 Princeton 45; Woodrow Wilson wins sectional

Region 4 Section 1

Wednesday: Parkersburg 84, No. 3 Ripley 43

Friday: No. 1 Parkersburg South 52, No. 2 Parkersburg 50; Parkersburg South wins sectional

Region 4 Section 2

At Cabell Midland

Wednesday: Hurricane 62, No. 3 Spring Valley 50; Huntington 63, No. 4 Cabell Midland 41

Friday: No. 1 Huntington 63, No. 2 Hurricane 57; Huntington wins sectional

Class AA

Region 1 Section 1

Monday: Frankfort 68, No. 6 Petersburg 50; Keyser 60, No. 5 Grafton 49

Wednesday: Berkeley Springs 51, No. 3 Frankfort 40; Philip Barbour 71, No. 4 Keyser 52

Friday: No. 1 Philip Barbour 59, No. 2 Berkeley Springs 54; Philip Barbour wins sectional

Region 1 Section 2

Saturday: Weir 61, No. 4 Oak Glen 56

Tuesday: Fairmont Senior 116, No. 5 Weir 49; North Marion 80, No. 3 East Fairmont 69

Friday: No. 1 Fairmont Senior 97, No. 2 North Marion 54; Fairmont Senior wins sectional

Region 2 Section 1

All games at Davis & Elkins

Wednesday: Liberty Harrison 54, No. 4 Lincoln 46

Friday: Bridgeport 65, No. 5 Liberty Harrison 53; Robert C. Byrd 58, No. 3 Elkins 44

Saturday: No. 1 Bridgeport 53, No. 2 Robert C. Byrd 44; Bridgeport wins sectional

Region 2 Section 2

Saturday: Lewis County 58, No. 6 Herbert Hoover 51; Clay County 61, No. 5 Roane County 48

Tuesday: Nicholas County 77, No. 3 Lewis County 66; Braxton County 78, No. 4 Clay County 53

Friday: No. 1 Braxton County 66, No. 2 Nicholas County 54; Braxton County wins sectional

Region 3 Section 1

Friday: Independence 53, No. 5 Liberty Raleigh 46

At Beckley-Raleigh Co. Convention Ctr.

Tuesday: Westside 58, No. 3 Wyoming East 51; Oak Hill 75, No. 4 Independence 59

Thursday: No. 2 Westside 64, No. 1 Oak Hill 63; Westside wins sectional

Region 3 Section 2

Friday: River View 55, No. 5 PikeView 54

Tuesday: Shady Spring 87, No. 3 James Monroe 31; Bluefield 75, No. 4 River View 32

At Brushfork Armory

Saturday: No. 1 Bluefield 65, No. 2 Shady Spring 57, OT; Bluefield wins sectional

Region 4 Section 1

Monday: Sissonville 78, No. 6 Point Pleasant 33; Wayne 76, No. 5 Poca 46

Wednesday: Nitro 75, No. 4 Wayne 50; Winfield 77, No. 3 Sissonville 71

Friday: No. 2 Winfield 71, No. 1 Nitro 64; Winfield wins sectional

Region 4 Section 2

Saturday: Lincoln County 72, No. 4 Scott 65; Logan 87, No. 6 Man 41

Tuesday: Chapmanville 87, No. 5 Lincoln County 48

Wednesday: Logan 42, No. 2 Mingo Central 35

Friday: No. 1 Chapmanville 57, No. 3 Logan 40; Chapmanville wins sectional

Class A

Region 1 Section 1

Saturday: Valley Wetzel 61, No. 5 Hundred 46

At John Marshall Field House

Tuesday: Cameron 52, No. 3 Madonna 40; Wheeling Central 92, No. 4 Valley Wetzel 52

Friday: No. 1 Wheeling Central 71, No. 2 Cameron 44; Wheeling Central wins sectional

Region 1 Section 2

Saturday: Ritchie County 75, No. 5 Paden City 57

Tuesday: Tyler Consolidated 56, No. 4 Ritchie County 48; St. Marys 57, No. 3 Magnolia 47

Friday: No. 1 Tyler Consolidated 56, No. 2 St. Marys 51; Tyler Consolidated wins sectional

Region 2 Section 1

Saturday: Tygarts Valley 67, No. 4 Clay-Battelle 63; South Harrison 42, No. 6 Doddridge County 40; Trinity 96, No. 7 Gilmer County 45

Tuesday: Notre Dame 95, No. 5 Tygarts Valley 51; Trinity 62, No. 3 South Harrison 41

Friday: No. 1 Notre Dame 61, No. 2 Trinity 58; Notre Dame wins sectional

Region 2 Section 2

Tuesday: Paw Paw 88, No. 7 Harman 57; Moorefield 60, No. 3 East Hardy; Pendleton County 74, No. 5 Union 51

Thursday: Tucker County 54, No. 4 Pendleton County 52; Paw Paw 72, No. 6 Moorefield 61

Saturday: No. 1 Tucker County 61, No. 2 Paw Paw 52; Tucker County wins sectional

Region 3 Section 1

Monday: Pocahontas County 83, No. 7 Richwood 41; Charleston Catholic 73, No. 6 Fayetteville 53; Webster County 74, No. 5 Midland Trail 57

Tuesday: Webster County 67, No. 1 Valley Fayette 56; Pocahontas County 84, No. 3 Charleston Catholic 81

Thursday: No. 4 Webster County 67, No. 2 Pocahontas County 61; Webster County wins sectional

Region 3 Section 2

Monday: Greenbrier West 82, No. 6 Montcalm 40; Summers County 56, No. 5 Meadow Bridge 54

Wednesday: Mount View 60, No. 4 Summers County 52; Greater Beckley Christian 64, No. 3 Greenbrier West

Friday: No. 2 Greater Beckley Christian 56, No. 1 Mount View 49; Greater Beckley Christian wins sectional

Region 4 Section 1

Saturday: Williamstown 79, No. 6 Wahama 45; Calhoun County 35, No. 4 Wirt County 31

Tuesday: Ravenswood 103, No. 5 Calhoun County 53; Parkersburg Catholic 56, No. 3 Williamstown 52

Friday: No. 1 Ravenswood 52, No. 2 Parkersburgh Catholic 47, OT; Ravenswood wins sectional

Region 4 Section 2

Saturday: Van 80, No. 7 Hannan 47; St. Joseph 53, No. 6 Tolsia 36; Sherman 57, No. 5 Buffalo 40

Tuesday: Tug Valley 74, No. 4 Sherman 35; Van 64, No. 3 St. Joseph 56

Friday: No. 1 Tug Valley 96, No. 2 Van 39; Tug Valley wins sectional

xxxxxxx

Regional co-finals

Winners advance to state tournament

Note: All games at 7 p.m.

Class AAA

Tuesday's games

Region 1

John Marshall at University; Morgantown at Wheeling Park

Region 2

Jefferson at Martinsburg; Musselman at Washington

Region 3

Capital at Woodrow Wilson; Princeton at George Washington

Region 4

Parkersburg at Huntington; Hurricane at Parkersburg South

Class AA

Thursday's games

Region 1

North Marion at Philip Barbour; Berkeley Springs at Fairmont Senior

Region 2

Robert C. Byrd at Braxton County; Nicholas County at Bridgeport

Region 3

Shady Spring at Westside; Oak Hill at Bluefield

Region 4

Logan at Winfield; Nitro at Chapmanville

Class A

Wednesday's games

Region 1

St. Marys at Wheeling Central; Cameron at Tyler Consolidated

Region 2

Paw Paw at Notre Dame; Trinity at Tucker County

Region 3

Pocahontas County at Greater Beckley Christian; Mount View at Webster County

Region 4

Parkersburg Catholic at Tug Valley; Van at Ravenswood