Freddyyyyy

South Harrison's Freddy Canary, right, is a first team Class A All-State selection.

First team

Offense

QB – Clay Skovron, East Hardy, Sr.

RB – Jaiden Smith, St. Marys, Sr.

RB – Freddy Canary, South Harrison, Sr.

RB – Thomas Ferris, Midland Trail, Sr.

RB – Donavan Kirby, Madonna, Jr.

OL – Nick Rush, South Harrison, Sr.

OL – Blake Neely, Williamstown, Sr.

OL – Timmy McCabe, Wheeling Central, So.

OL – Jeremy Smith, St. Marys, Sr.

OL – Nick Miller, East Hardy, Sr.

WR – Brett Tharp, East Hardy, Sr. (captain)

WR – Brooks Parsons, Magnolia, Sr.

UTIL – Jonathan Blankenship, Tug Valley, Sr.

UTIL – Mark Rucker, Tyler Consolidated, So.

K – Ryan Cunningham, Ravenswood, Sr.

Defense

DL – William Howell, Doddridge County, Sr.

DL – Dylan Richmond, Sherman, Sr.

DL – Dylan Gray, St. Marys, Sr.

DL – Vinny Mangino, Wheeling Central, Jr.

DL – Andrew Richmond, Summers County, Sr.

LB – Adam Murray, Wheeling Central, So. (captain)

LB – Luke Jackson, Ravenswood, Jr.

LB – Cam Barnette, South Harrison, Sr.

LB – Mark Jordan, Pocahontas County, Sr.

DB – Tucker Lilly, Summers County, Sr.

DB – Gunner Brummage, Clay-Battelle, Sr.

DB – Ryan LaAsmar, Notre Dame, Sr.

UTIL – Trey Scott, Cameron, Jr.

UTIL – Matt Eichhorn, St. Marys, Sr.

UTIL/P – Colby Brown, Cameron, Sr.

Second team

Offense

QB – Curtis McGhee, Wheeling Central, So.

QB – Kole Puffenberger, Pendleton County, Jr.

RB – Brady Grant, Van, Sr. (captain)

RB – Jordan Dempsey, Fayetteville, Jr.

RB – Jeremiah Johnston, Richwood, So.

OL – Aaron Peterman, Wirt County, Sr.

OL – Carson May, Tug Valley, Sr.

OL – Tucker Dalrymple, St. Marys, Sr.

OL – Ryan Anderson, South Harrison, Sr.

OL – Tanner Sears, Valley-Fayette, Sr.

WR – Travis Mickey, Cameron, Jr.

WR – Noah Minor, Midland Trail, Sr.

UTIL – Griffin Phillips, Tyler Consolidated, Jr.

UTIL – Travis Dille, Clay-Battelle, Sr.

K – Atikilt Tamiru, Moorefield, Fr.

Defense

DL – Ethan Mahan, Ravenswood, Sr.

DL – Jared Barros, Magnolia, So.

DL – Hunter Darby, Midland Trail, Sr.

LB – Dawson Wear, Wheeling Central, Sr.

LB – Phillip Mullen, East Hardy, Sr.

LB – Shane Peacock, Pocahontas County, Sr.

LB – Elijah Barner, Mount View, Jr.

LB – Curtis James, Doddridge County, Sr.

LB – Luke Hardway, Webster County, Jr. (captain)

DB – Christian Pack, Summers County, Jr.

DB – Ethan Burgess, Buffalo, Sr.

DB – Aden Funkhouser, East Hardy, Jr.

UTIL – Bray Price, Wheeling Central, Jr.

UTIL – Ben Salmon, Sherman, Sr.

P – Tanner Lett, Doddridge County, Jr.

Special Honorable Mention

Hunter America, Doddridge County; Brent Barnette, South Harrison; Jakob Barrows, Magnolia; Tucker Bennett, Summers County; Elijah Benson, Ravenswood; Will Bragg, Richwood; Hayden Burdette, Richwood; Parker Brewer, Tug Valley; James Cava, Notre Dame; Elijah Collier, Mount View; Garrett Cook, Madonna; Max Cook, Doddridge County; Tristan Coots, Fayetteville; Ryan Cross, Paden City; Seth Davis, Doddridge County; Ryan Ekey, Madonna; Levi Hardway, Webster County; Carter Haynes, Williamstown; JT Hensley, Sherman; Antone Herring St. Marys; Critter Hesson, Wahama; Caleb Jantuah, Richwood; Matthew Jenkins, Moorefield; Hunter Jones, Midland Trail; Cordell Lesher, Midland Trail; Landon McFadden, South Harrison; Jeff Mills, East Hardy; Ben Neal, Summers County; Hunter Partridge, Magnolia; Chad Ramsey, Greenbrier West; Cole Rapp, Tucker County; Brett Reall, Tucker County; Caleb Richmond, Meadow Bridge; Andrew Ritchea, Cameron; Anthony Robbins, Wheeling Central; Dakoda Sager, East Hardy; Mike Shreves, Paden City; Levi Streets, Valley Wetzel; Joey Taylor, Tygarts Valley; Christian Thomas, Wahama; Tim Thorne, Pendleton County; Willie Walden, Tygarts Valley; Dakota Waldron, Mount View; Briar Wilfong, Pocahontas County; Wyatt Wingrove, Cameron

Honorable Mention

Nick Adams, Midland Trail; Hunter Amick, Richwood; Evan Amos, Williamstown; Colton Arrington, Wahama; Adam Baker, East Hardy; Johnnie Board, Wahama; Hunter Booth, Pendleton County; Stephen Booth, Buffalo; Hunter Bouldin, Montcalm; Ben Callaway, Tucker County; Layne Daniel, Sherman; John Dickens, Sherman; Colton Dorsey, Greenbrier West; Luke Duplaga, Wheeling Central; Logan Forquer, Clay-Battelle; Logan Frantz, Fayetteville; Daniel Gibson, Van; Logan Gogan, Doddridge County; Jake Greene, Ravenswood; Aaric Gross, Mount View; Gunnar Haley, Gilmer County; Jared Harman, Pendleton County; Jimmy Harper, Valley Fayette; C.W. Harton, Paden City; Will Hensley, Sherman; Max Hilton, Ravenswood; Chance Lemley, Madonna; David Joy, Paden City; Tyler Kocher, Valley Wetzel; Austin Lowe, Valley Wetzel; Noah Lucas, Tug Valley; Harley Martin, Meadow Bridge; Park Michaels, Buffalo; Tyler Morlachetta, Buffalo; Brayden Mullenix, Williamstown; Josh Newsome, Tug Valley; Reece Nutter, Webster County; Jarred Parnell, Montcalm; Cordell Parsons, Sherman; Aaron Pendry, Mount View; Garyn Pritt, Valley Fayette; Luke Poling, Tucker County; Owen Poling, Tucker County; Trent Pullens, Fayetteville; Mac Raymond, Madonna; Dakota Richards, Wirt County; Sam Romano, Notre Dame; Dillon Shinaberry, Pocahontas County; Braden Snyder, Richwood; Benji Steele, Clay-Battelle; Kyle Sturgell, Tug Valley; Jake Tackett, Tygarts Valley; Donathan Taylor, Williamstown; Zak Tokash, Madonna; Daniel White, Tygarts Valley; Dustin Williams, Webster County

Reach Ryan Pritt at 304-348-7948, ryan.pritt@wvgazettemail.com or follow him @RPritt on Twitter