The Mountain State’s TRUSTED news source.

Click here to stay informed and subscribe to The Charleston Gazette-Mail.

Click #isupportlocal for more information on supporting our local journalists.


Learn more about HD Media

Dante Stills

Mingo Central’s Drew Hatfield carries the ball during last season’s Class AA state semifinal game against Fairmont Senior.

WHEELING — The Class AA All-State Football Team as selected by the West Virginia Sports Writers Association:

First team

Offense

QB – Jeremy Dillon, Mingo Central, Sr.

RB – Mookie Collier, Bluefield, Sr. (captain)

RB – Jake Bowen, Bridgeport, Jr.

RB – Ghovan Davidson, Robert C. Byrd, Jr.

OL – Dalton Fields, Mingo Central, Sr.

OL – Grant Dickson, Winfield, Sr.

OL – Zach Frazier, Fairmont Senior, So.

OL – Nathan Pettus, Bluefield, Jr.

OL – Mason Sipes, Berkeley Springs, Sr.

WR – Drew Hatfield, Mingo Central, So.

WR – Tayton Stout, Braxton County, Sr.

UTIL – Andrew Huff, Winfield, Sr.

UTIL – Dylan Smith, Chapmanville, Sr.

UTIL – Dalton Westfall, Liberty-Harrison, Sr.

K – George Triplett, Elkins, Sr.

Defense

DL – Dante Stills, Fairmont Senior, Sr. (captain)

DL – Tyler Komorowski, Weir, Jr.

DL – Ryan Burdette, Clay County, Sr.

LB – Hunter Mason, Philip Barbour, Sr.

LB – Mike Bartram, Wayne, Jr.

LB – Truck Edwards, Bluefield, Sr.

LB – Grant Mohler, James Monroe, Sr.

DB – Monroe Mohler, James Monroe, So.

DB – John Merica, Bridgeport, Sr.

DB – Isaac Workman, Clay County, Sr.

DB – Brady Ours, Keyser, Sr.

UTIL – Cason Payne, Point Pleasant, Jr.

UTIL – Bryson Gilbert, Fairmont Senior, Sr.

UTIL – Broderick Lantz, Liberty-Harrison, Sr.

UTIL/P – Reed Reitter, Weir, Jr.

Second team

Offense

QB – Connor Neal, Fairmont Senior, Jr. (captain)

RB – Dawson Elia, Mingo Central, Sr.

RB – Evan Rose, PikeView, Jr.

RB – Justin Brumfield, Point Pleasant, Sr.

OL – Jimmy Allison, Bridgeport, Sr.

OL – Maven Meadows, Poca, Sr.

OL – Robert Arnold, Robert C. Byrd, Jr.

OL – Deiyantei Powell-Woods, Bluefield, Jr.

OL – Alex Gibbs, Point Pleasant, Sr.

WR – C.J. Ryan, Berkeley Springs, Sr.

WR – Kenneth Stahl, North Marion, Sr.

UTIL – Jacob Hartman, Petersburg, Jr.

UTIL – Will Hackney, Sissonville, Jr.

UTIL – Kobie Carpenter, Lincoln, Sr.

K/P – Koby Kiefer, Bridgeport, Sr.

Defense

DL – Zach Payne, Nicholas County, Sr.

DL – Chapin Murphy, Bridgeport, Sr.

DL – Hunter Edgell, North Marion, Sr.

DL – Adam Daniel, Independence, Sr.

LB – Hunter Thomas, Sissonville, Sr. (captain)

LB – Seth Arnold, Braxton County, Sr.

LB – Tucker Mayes, Point Pleasant, Sr.

LB – Doug Morral, Petersburg, Jr.

DB – Grayson Pratt, Wayne, Sr.

DB – Nick Reip, Nitro, Sr.

DB – Connor Moore, James Monroe, Sr.

UTIL – Chase Collier, Philip Barbour, Jr.

UTIL – Josh Wamsley, Point Pleasant, Jr.

UTIL – Justin Stover, Herbert Hoover, Sr.

K/P – Cory Booth, James Monroe, Sr.

Special Honorable Mention

Terymykal Alexander, Shady Spring; Khori Bass, Oak Hill; Erick Bevil, Shady Spring; Caleb Bish, Grafton; Zach Bratton, Winfield; Jake Cannady, Wyoming East; Austin Conaway, North Marion; Andrew Deal, Nicholas County; Bubba Ellis, Lincoln; Chucky Felder, Logan; Brian Fisher, Winfield; Julius Gaddy, Bluefield; Addison Hayes, Oak Hill; Jacob Huff, Winfield; Kaleb Hurley, Mingo Central; Malcom Johnson, Robert C. Byrd; Tre Junkins, Robert C. Byrd; Ben Kee, Herbert Hoover; Jaden Kuroski, East Fairmont; Jonathan Leep, Lincoln; Tyler Mack, Weir; Dalton Malcomb, North Marion; Jaden Marino, Robert C. Byrd; Arnold Martin, Bluefield; Devon Matzdorff, Wayne; Carson McComas, Scott; Jakob McCord, Philip Barbour; Trey Milam, Nicholas County; Jeremiah Milium, Wayne; Hunter Moore, Lincoln; Bradley Mullins, River View; Drake Mullins, Bluefield; Alex Oates, Keyser; Jacob O’Dell, Nicholas County; Josh Osborn, Bridgeport; Antonio Parsons, Fairmont Senior; Ethan Payne, Poca; Kaulin Parris, Bluefield; Ben Price, Westside; Reggie Redman, Keyser; Jeremiah Reed, Liberty Harrison; Josh Reed, Mingo Central; Daniel Romans, Elkins; Jaden Rollyson, Liberty Harrison; Ben Scott, Roane County; Zach Shreve, Elkins; Peyton Sindledecker, Petersburg; Bronson Skeens, Poca; Alec Smith, Point Pleasant; Sebastian Spencer, Weir; John Thomas, Bridgeport; Caleb Walker, Fairmont Senior; Chase Warden, Mingo Central; Jacob White, Lewis County; Caleb Whittington, Sissonville; Tobin Whittington, Berkeley Springs; Evan Willis, Chapmanville

Honorable Mention

Johnny Adkins, Wayne; Nick Albright, Man; Justin Barker, Mingo Central; Timmy Bigley, Chapmanville; Dawson Blankenship, Nicholas County; Jaron Bragg, Shady Spring; Tyler Bragg, Shady Spring ; Channing Carr, James Monroe; Ben Clark, Winfield; Heath Cottrill, Braxton County; Trevor Clayton, Grafton; Jay Cook, Poca; Mathias Cook, Oak Glen; Travis Cook, Westside; Chandler Cooper, Bluefield; John Covert, Winfield; Troy Cowart, Logan; Zach Curry, Mingo Central; Cameron Dillon, Liberty Raleigh; Noah Dillon, James Monroe; Noah Drummond, Bridgeport; Grant Elliott, North Marion; Zach Ferrebee, Clay County; Desmond Fluharty, North Marion; Hunter Gainer, Philip Barbour; Conner Gibson, Independence; Jared Griffith, Lewis County; Alex Grose, Clay County; Jordan Gump, Lincoln; Jon Hamilton, Scott; Trad Harman, Petersburg; Jonathan Hatcher, River View; Frank Ty Hudacheck, Weir; Josh Huffman, Roane County; Dylan Kincell, East Fairmont; Cameron Kollo, Philip Barbour; Nate Kowalski, Fairmont Senior; McKeyin Kile, Petersburg; Trey Lester, Mingo Central; Carter Lyles, Scott; Xavier Lopez, Robert C. Byrd; Nick Marley, Frankfort; Brandon May, Roane County; Jonah Mathis, Wayne; Shauntez Matthews, Logan; Eddie Mayes, Point Pleasant; Ryan Metzgar, Lewis County; Owen McClanahan, Poca; Matt McCoy, Philip Barbour; Matt McKinney, Independence; Seth McKinney, Liberty; AJ Milam, Liberty Raleigh; Hunter Mitchelson, PikeView; Brock Muncy, Man; Bryce Nelson, Westside; Ricky Newbrough, North Marion; Nick Nutter, Nicholas County; Christian Olivio, Bridgeport; Seth Osborne, Man; Tanner Owens, Wayne; Trey Pancake, Bridgeport; Dylan Pettit, Grafton; Nick Perry, Wayne; Michael Pinkerton, Sissonville; Jay Poindexter, Nitro; Dalton Pollock, Frankfort; Jared Price, Scott; Mason Rice, Weir; Seth Ross, Wyoming East; Jared Sagraves, Nicholas County; Shane Saylor, Fairmont Senior; Ryan Shoemaker, Keyser; Aiden Slusser, East Fairmont; Garrett Smyton, Elkins; Zach Spencer, Herbert Hoover; Thomas Talkington, Elkins; Ethan Travis, Oak Glen; Nick Vance, Winfield; Jackson VanScoy, Winfield; Garrett Ware, Grafton; Rhett White, Herbert Hoover; Steven White, Keyser; Seth Whitt, Chapmanville; Collin Williams, Oak Glen; Casey Wood, Oak Hill, Don Woodworth, Keyser