Prep golf.jpg

State tournament

At Oglebay Resort, Wheeling

Jones Course

Tuesday’s pairings

First round

First hole

8:30 a.m. — Trey Blain, Magnolia; David Gibb, Pocahonts County; Deuce Vance, St. Joseph; Andrew Holbrook, Tygarts Valley

8:40 — Grant Barnhart, St. Marys; David Zachwieja, Charleston Catholic; Blake Lewis, Parkersburg Catholic; Trace Miller, Moorefield

8:50 — Brandon Lawhon, St. Marys; Bryce Helmick, Charleston Catholic; Patrick Copen, Parkersburg Catholic; J.J. Carr, Moorefield

9 — Luke Webb, St. Marys; Connor Blakley, Charleston Catholic; Eli Gardner, Parkersburg Catholic; Ryan McGregor, Moorefield

9:10 — Ethan Davis, St. Marys; Evan Sayre, Charleston Catholic; Thomas Williams, Moorefield

9:20 — Nick Fleming, Petersburg; Matt Aman, Bridgeport; Tanner Walls, Westside; Jacob Blizzard, Poca

9:30 — Caden Moore, Grafton; Bryson Beaver, Herbert Hoover; Aaron Addair, River View; Cole Kiley, Wayne

9:40 — Clark Craig, Fairmont Senior; Tyler Stemple, Robert C. Byrd; Ethan Bradford, Wyoming East; Reed Dingess, Chapmanville

9:50 — Gannon Satterfield, Fairmont Senior; Alex Hawkins, Robert C. Byrd; Logan Miller, Wyoming East; J.D. Ferrell, Chapmanville

10 — Zach Morgan, Fairmont Senior; Tanner Hogue, Robert C. Byrd; Connor Hall, Wyoming East; Hayden Farley, Chapmanville

10:10 — Logan Huffman, Fairmont Senior; Jacob Pinter, Wyoming East; Andi Bledsoe, Chapmanville

10:20 — Michael Harris, North Marion; Garrett Simon, Roane County; Todd Duncan, Shady Spring; Chase Milbee, Winfield

10:30 — Rylan Gump, North Marion; Isaac Starcher, Roane County; Nathan Daniels, Shady Spring; Emily Redford, Winfield

10:40 — Dylan Runner, North Marion; Cole Ellis, Roane County; Jordy Townley, Shady Spring; Hannah Nunley, Winfield

10:50 — Bryce Rhoades, North Marion; Emerson Simons, Roane County; Kenzie Parker, Winfield

10th hole

8:30 a.m. — Justin Doerr, Wheeling Central; Ethan O’Dell, Greenbrier West; Xavier Caruthers, Williamstown; Dakota McNemar, South Harrison

8:40 — Dalton Edwards, Ritchie County; Rigel Wilson, Webster County; Gavin Fox, Ravenswood; Myles Paugh, Tucker County

8:50 — Anthony Rader, Ritchie County; Sydney Baird, Webster County; Devin Raines, Ravenswood; Nathan Dearborn, Tucker County

9 — Krista Davis, Ritchie County; Zac Carpenter, Webster County; Jacob Coberly, Ravenswood; Harper Russell, Tucker County

9:10 — Logan Hilkey, Ritchie County; Colton Short, Webster County; Cameron Taylor, Ravenswood; Holden Young, Tucker County

9:20 — Ryan Bilby, Brooke; Cole Dunham, Hedgesville; David Bailey, Princeton; Andrew Manley, Ripley

9:30 — Luke Livengood, Preston; Zac Pownell, Jefferson; Anderson Goldman, George Washington; Sam White, Hurricane

9:40 — Noah Seivertson, Wheeling Park; James Dailey, Martinsburg; Norris Beard, Greenbrier East; Jacob Perry, Huntington

9:50 — James Salvatore, Wheeling Park; Austin Wallin, Martinsburg; Berkley Adwell, Greenbrier East; Connor Campbell, Huntington

10 — Gavin Goodrich, Wheeling Park; Drew Grove, Martinsburg; Kyle Ballard, Greenbrier East; Tanner Dorsey, Huntington

10:10 — Owen Leary, Wheeling Park; Matthew Asanovich, Martinsburg; Hayden Yates, Greenbrier East; Levi Strieter, Huntington

10:20 — Jack Wiedebusch, Morgantown; Ethan Hardy, Washington; Joe Kramer, Capital; Cameron Jarvis, Cabell Midland

10:30 — Carter Patrick, Morgantown; Jackson Snyder, Washington; Jace Ranson, Capital; Taylor Sargent, Cabell Midland

10:40 — Antonio Rollo, Morgantown; Rhett Snyder, Washington; Noah Mitchell, Capital; Hunter Kirtley, Cabell Midland

10:50 — Owen Newbold, Morgantown; Mason Emery, Washington; Brooklyn Carpenter, Capital; Caden McComas, Cabell Midland

Reach Ryan Pritt at 304-348-7948, ryan.pritt@wvgazettemail.com or follow him @RPritt on Twitter.