Prep golf.jpg

State tournament

At Oglebay Resort, Wheeling

Jones Course

Tuesday's results

First round

Class AAA

Team standings

(Top three of four individual scores make up team total)

1. Wheeling Park 245 (+32); T-2. Capital 247 (+34); T-2. Huntington 247 (+34); 4. Greenbrier East 254 (+41); 5. Cabell Midland 266 (+53); 6. Morgantown 269 (+59); 7. Martinsburg 274 (+64); 8. Washington 290 (+80)

Individual standings

Ryan Bilby, Brooke;74;+3

Ethan Hardy, Washington;76;+5

Noah Seivertson, Wheeling Park;77;+6

Jacob Perry, Huntington;79;+8

Berkley Adwell, Greenbrier East;80;+9

Jace Ranson, Capital;80;+9

Norris Beard, Greenbrier East;81;+10

James Dailey, Martinsburg;81;+10

Anderson Goldman, George Washington;82;+11

James Salvatore, Wheeling Park;83;+12

Noah Mitchell, Capital;83;+12

Connor Campbell, Huntington;84;+13

Tanner Dorsey, Huntington;+13

Joe Kramer, Capital;84;+13

Zac Pownell, Jefferson;85;+14

Owen Leary, Wheeling Park;85;+14

Taylor Sargent, Cabell Midland;86;+15

Jack Widebusch, Morgantown;87;+16

Andrew Manley, Ripley;88;+17

Sam White, Hurricane;89;+18

Gavin Goodrich, Wheeling Park;89;+18

Cameron Jarvis, Cabell Midland;89;+18

Luke Livengood, Preston;90;+19

Antonio Rollo, Morgantown;90;+19

Levi Strieter, Huntington;91;+20

Caden McComas, Cabell Midland;91;+20

Carter Patrick, Morgantown;92;+21

Kyle Ballard, Greenbrier East;93;+22

Owen Newbold, Morgantown;93;+22

Drew Grove, Morgantown;94;+23

David Bailey, Princeton;96;+25

Austin Wallin, Martinsburg;102;+31

Hayden Yates, Greenbrier East;102;+31

Hunter Kirtley, Cabell Midland;102;+31

Cole Dunham, Hedgesville;105;+34

Brooklyn Carpenter, Capital;105;+34

Jackson Snyder, Washington;107;+36

Rhett Snyder, Washington;110;+39

Mason Emery, Washington;112;+41

Matthew Asanovich, Martinsburg;115;+41

Class AA

Team standings

1. Fairmont Senior 257 (+44); 2. North Marion 268 (+55); 3. Shady Spring 271 (+58); 4. Chapmanville 273 (+60); 5. Wyoming East 281 (+68); 6. Roane County 288 (+75); 7. Robert C. Byrd 291 (+78); 8. Winfield 309 (+96)

Individual standings

Todd Duncan, Shady Spring;72;+1

Caden Moore, Grafton;81;+10

Ethan Bradford, Wyoming East;81;+10

Clark Craig, Fairmont Senior;82;+11

Nick Fleming, Petersburg;83;+12

Matt Aman, Bridgeport;84;+13

Reed Dingess, Chapmanville;85;+14

Michael Harris, North Marion;85;+14

Alex Hawkins, Robert C. Byrd;86;+15

Aaron Addair, River View;87;+16

Gannon Satterfield, Fairmont Senior;87;+16

Jacob Blizzard, Poca;88;+17

Bryson Beaver, Herbert Hoover;88;+17

Zach Morgan, Fairmont Senior;88;+17

Chase Milbee, Winfield;89;+18

Garrett Simon, Roane County;90;+19

Nathan Daniels, Shady Spring;91;+20

Dylan Runner, North Marion;91;+20

Tanner Walls, Westside;92;+21

Bryce Rhoades, North Marion;92;+21

JD Ferrell, Chapmanville;94;+23

Hayden Farley, Chapmanville;94;+23

Jacob Pinter, Wyoming East;96;+25

Emerson Simons, Roane County;98;+27

Tyler Stemple, Robert C. Byrd;100;+29

Cole Ellis, Roane County;100;+29

Isaac Starcher, Roane County;101;+30

Logan Huffman, Fairmont Senior;102;+31

Connor Hall, Wyoming East;104;+33

Tanner Hogue, Robert C. Byrd;105;+34

Rylan Gump, North Marion;106;+35

Emily Redford, Winfield;107;+36

Jordy Townley, Shady Spring;108;+37

Cole Kiley, Wayne;111;+40

Hannah Nunley, Winfield;113;+42

Andi Bledsoe, Chapmanville;124;+53

Kenzie Parker, Winfield;127;+56

Logan Miller, Wyoming East;DQ

Class A

Team standings

1. St. Marys 263 (+50); 2. Ritchie County 272 (+59); 3. Charleston Catholic 279 (+66); 4. Ravenswood 280 (+67); 5. Webster County 283 (+70); 6. Tucker County 285 (+72); 7. Parkersburg Catholic 291 (+78); 8. Moorefield 296 (+83)

Individual standings

Rigel Wilson, Webster County;80;+9

Gavin Fox, Ravenswood;83;+12

Xavier Caruthers, Williamstown;84;+13

Blake Lewis, Parkersburg Catholic;84;+13

Deuce Vance, St. Joseph;85;+14

Brandon Lawhon, St. Marys;85;+14

Grant Barnhart, St. Marys;86;+15

Devin Raines, Ravenswood;86;+15

Evan Sayre, Charleston Catholic;86;+15

Trey Blain, Magnolia;89;+18

David Gibb, Pocahontas County;89;+18

Dalton Edwards, Ritchie County;89;+18

Anthony Rader, Ritchie County;90;+19

Dakota McNemar, South Harrison;91;+20

Harper Russell, Tucker County;91;+20

Andrew Holbrook, Tygarts Valley;92;+21

Luke Webb, St. Marys;92;+21

Logan Hilkey, Ritchie County;93;+22

Holden Young, Tucker County;93;+22

Justin Doerr, Wheeling Central;94;+23

David Zachwieja, Charleston Catholic;94;+23

J.J. Carr, Moorefield;96;+25

Bryce Helmick, Charleston Catholic;99;+28

Sydney Baird, Webster County;99;+28

Ryan McGregor, Moorefield;100;+29

Ethan Davis, St. Marys;100;+29

Thomas Williams, Moorefield;100;+29

Nathan Dearborn, Tucker County;101;+30

Ethan O'Dell, Greenbrier West;102;+31

Patrick Copen, Parkersburg Catholic;102;+31

Krista Davis, Ritchie County;102;+31

Myles Paugh, Tucker County;103;+32

Colton Short, Webster County;104;+33

Eli Gardner, Parkersburg Catholic;105;+34

Connor Blakley, Charleston Catholic;107;+36

Trace Miller, Moorefield;108;+37

Jacob Coberly, Ravenswood;111;+40

Zac Carpenter, Webster County;116;+45

Cameron Taylor, Ravenswood;116;+45