Prep soccer1.jpg

Boys

Class AAA

Region 3

Section 1

All games at Trace Fork

Tuesday's games

No. 1 George Washington vs. No. 4 St. Albans, 5:30 p.m.; No. 2 South Charleston vs. No. 3 Capital, approx. 25 minutes after conclusion of first game

Thursday's game

Championship game, approx. 7:30 (after conclusion of girls game)

Section 2

All games at higher seed

Tuesday's games

No. 4 Riverside at No. 1 Greenbrier East

No. 3 Princeton at No. 2 Woodrow Wilson

Thursday's game

Championship game

Region 4

Section 2

Tuesday's games

At Cabell Midland

No. 2 Hurricane vs. No. 3 Huntington, 5 p.m.; No. 1 Cabell Midland vs. No. 4 Spring Valley, approx. 7 p.m.

Thursday's game

At Hurricane

Championship game, approx. 7 p.m. (after conclusion of girls game)

Class AA-A

Region 3

Section 1

Monday's games

Game 1 -- No. 8 Roane County at No. 1 Charleston Catholic (Shawnee), 6 p.m.

Game 2 -- No. 7 Independence vs. No. 2 Herbert Hoover at Shawnee, approx. 8 p.m.

Game 3 -- No. 5 Braxton County at No. 4 Nicholas County, 6 p.m.

Game 4 -- No. 6 Midland Trail at No. 3 Pocahontas County, 6 p.m.

Wednesday's games

At Shawnee

Game 5 -- Game 1 winner vs. Game 3 winner, 6 p.m.

Game 6 -- Game 2 winner vs. Game 4 winner, approx. 8 p.m.

Saturday's game

At Shawnee

Championship game, 2:30 p.m.

Region 4

Section 1

Monday's games

Game 1 -- No. 5 Nitro at No. 4 Ravenswood

Game 2 -- No. 7 St. Marys at No. 2 Sissonville, 8 p.m.

Game 3 -- No. 6 Parkersburg Catholic at No. 3 Williamstown

Tuesday's games

At Point Pleasant

Game 4 -- Game 2 winner vs. Game 3 winner, 6 p.m.

Game 5 -- Game 1 winner vs. No. 1 Point Pleasant, 8 p.m.

Thursday's game

At Point Pleasant

Game 6 -- Championship game, 6:30 p.m.

Section 2

Saturday's game

Game 1 -- No. 9 Tug Valley 3, No. 8 Man 2

Monday's games

Game 2 -- No. 9 Tug Valley at No. 1 Winfield, 6 p.m.

Game 3 -- No. 7 Chapmanville at No. 2 Scott, 6 p.m.

Game 4 -- No. 6 Logan at No. 3 St. Joseph, 6 p.m.

Game 5 -- No. 5 Poca at No. 4 Lincoln County, 6 p.m.

Wednesday's games

All games at higher seed

(Note: If same school hosts boys and girls games, boys will play at 6 p.m. and girls at 8 p.m.)

Game 6 -- Game 2 winner vs. Game 5 winner, 6 p.m.

Game 7 -- Game 3 winner vs. Game 4 winner, 6 p.m.

Saturday's game

At higher seed

Championship game, noon

Girls

Class AAA

Region 3

Section 1

All games at Trace Fork

Monday's games

No. 1 George Washington vs. No. 4 St. Albans, 5:30 p.m.; No. 2 South Charleston vs. No. 3 Capital, approx. 25 minutes after conclusion of first game

Thursday's game

Championship game, 5:30 p.m.

Section 2

All games at higher seed

Tuesday's games

No. 4 Riverside at No. 1 Greenbrier East

No. 3 Woodrow Wilson at No. 2 Princeton

Thursday's game

Championship game

Region 4

Section 2

Tuesday's games

At Spring Valley

No. 2 Cabell Midland vs. No. 3 Huntington, 6 p.m.; No. 1 Hurricane vs. No. 4 Spring Valley, approx. 8 p.m.

Thursday's game

At Hurricane

Championship game, 5 p.m.

Class AA-A

Region 3

Section 1

Tuesday's games

Game 1 -- No. 5 Braxton County at No. 4 Nicholas County, 6 p.m.

Game 2 -- No. 6 Midland Trail vs. No. 3 Herbert Hoover at Shawnee, 6 p.m.

Thursday's games

At Shawnee

Game 3 -- Game 1 winner vs. No. 1 Charleston Catholic, 6 p.m.

Game 4 -- Game 2 winner vs. No. 2 Pocahontas County, approx. 8 p.m.

Saturday's game

At Shawnee

Championship game, approx. 4:30 p.m. (after conclusion of boys game)

Region 4

Section 1

Monday's game

At Shawnee

Game 1 -- No. 5 Ravenswood vs. No. 4 Nitro, 7 p.m.

Tuesday's games

At Sissonville

Game 2 -- Game 1 winner vs. No. 1 Williamstown, 5:30 p.m.

Game 3 -- No. 3 Sissonville vs. No. 2 Point Pleasant, approx. 7:30 p.m.

Thursday's game

At Sissonville

Game 4 -- Championship game, 6 p.m.

Section 2

Monday's games

Game 1 -- No. 8 Sherman at No. 1 Winfield, 8 p.m.

Game 2 -- No. 7 Chapmanville at No. 2 Lincoln County, 8 p.m.

Game 3 -- No. 6 Logan at No. 3 Poca, 6 p.m.

Game 4 -- No. 5 Scott at No. 4 St. Joseph, 8 p.m.

Wednesday's games

All games at higher seed

(Note: If same school hosts boys and girls games, boys will play at 6 p.m. and girls at 8 p.m.)

Game 5 -- Game 1 winner vs. Game 4 winner, 6 p.m.

Game 6 -- Game 2 winner vs. Game 3 winner, 6 p.m.

Saturday's game

At higher seed

Championship game, 2 p.m.

Reach Ryan Pritt at 304-348-7948, ryan.pritt@wvgazettemail.com or follow him @RPritt on Twitter.