Boys

Class AAA

Team standings

Through 5 of 18 events

1. Cabell Midland 26, 2. Wheeling Park 20, 3. Parkersburg 15, 4. Spring Valley 14, 5. (tie) Hampshire, Woodrow Wilson 12, 7. (tie) Hedgesville, Spring Mills 10, 9. (tie) George Washington, Parkersburg South, University 8, 12. Martinsburg 6, 13. (tie) Washington, Musselman, Preston 2.

Individual results

Finals

3,200 -- 1. Chris Barbera (WW) 9:11.41; 2. Jacob Birurakis (GW) 9:15.05; 3. Larry Edwards (Univ) 9:22.50; 4. Ronnie Saunders (WP) 9:26.96; 5. Cole Friend (Pres) 9:36.51; 6. Benjamin Lake (Park) 9:47.92

Shot put -- 1. Gavin Beverage (CM) 65-10.5 (meet record); 2. Doug Nester (SV) 56-0.5; 3. Jermaine Snodgrass (WP) 52-5.5; 4. Quinton Runge (SM) 49-10.25; 5. John Hicks (Hamp) 48-8.75; 6. Shane Miller (Park) 47-11.75

Discus -- 1. John Hicks (Hamp) 179-04; 2. Gavin Beverage (CM) 171-07; 3. Doug Nester (SV) 162-07; 4. Shane Miller (Park) 158-00; 5. Tyson Lincoln (Wash) 144-00; 6. Justin Waybright (Park) 141-11.

4x800 relay -- 1. Wheeling Park (Vincent DiProsperis, Eric Estep, CJ Powell, Ronnie Saunders) 8:01.29; 2. Parkersburg, 8:04.70; 3. Spring Mills, 8:07.76; 4. Cabell Midland, 8:09.64; 5. University, 8:15.63. 6. Musselman, 8:16.84.

Shuttle hurdles -- 1. Hedgesville (Jesse Cain, Sheldon Everhart, Aron Harmison, Oliver French) 56.89; 2. Parkersburg South 58.20; 3. Martinsburg 58.65; 4. Cabell Midland 58.74; 5. Woodrow Wilson 59.04; 6. Musselman 59.37

Qualifiers for track finals

100 -- 1. Breece Hoff (Cap) 10.88; 2. Zion Stanford (SM) 11.23; 3. Zilan Williams (SM) 10.96; 4. Justin Levelle (WP) 11.26; 5. N'Iyjere Smith (Hville) 11.23; 6. Tyson Hall (SV) 11.23; 7. Tyler Moler (Park) 11.24; 8. Cole Burd (CM) 11.28.

200 -- 1. Breece Hoff (Cap) 22.31; 2. Torrence Walker (WP) 22.84; 3. Zilan Williams (SM) 22.49; 4. Tyler Moler (Park) 22.95; 5. Cole Burd (CM) 22.83; 6. Justin Levelle (WP) 23.03; 7. Sincere Sinclair (WP) 23.30; 8. Levi Rice (PS) 23.49

110 HH -- 1. Oliver French (Hville) 15.05; 2. Micah Hancock (WW) 15.12; 3. Aaron Kupfner (Pburg) 15.31; 4. Haden McConnell (PSouth) 15.57; 5. William Meadows (Hunt) 15.62; 6. Doryn Smith (Mburg) 15.66; 7. Bryce Morris (CM) 15.69; 8. Cameron Johnson (Rside) 15.69.

Class AA

Team standings

Through 5 of 18 events

1. Fairmont Senior 32, 2. Oak Hill 18, 3. (tie) North Marion, Point Pleasant 16, 5. Winfield 15, 6. Philip Barbour 14, 7. Roane County 10, 8. Herbert Hoover 8, 9. Frankfort 7, 10. Keyser 6, 11. Oak Glen 4, 12. (tie) Liberty (Harrison), Westside, Weir 2.3; 15. (tie) Bridgeport, PikeView 1. 

Individual results

Finals

3,200 -- 1. Aaron Withrow (Win) 9:15.60; 2. Luke Wilson (PP) 9:37.41; 3. Ethan Kincell (FS) 9:46.33; 4. Matthew Scheneberg (Win) 9:48.51; 5. Caleb Carlson (FS) 9:51.31; 6. Jackson Jacobs (Brid) 9:53.81

High jump -- 1. Michael Garrett (NM) 6-6; 2. Michael Beasley (OH) 6-2; 3. Logan Cogar (HH) 6-0; 4. (tie) Jace Colucci (West), Tanner Moore (Lib Har), Jake McCoy (Weir) 5-10

Long jump -- 1. Jordan Coon (Roane) 23-01; 2. Michael Beasley (OH) 22-07.75; 3. Logan Crock (Frank) 20-08.75; 4. John Smith (FS) 20-08.50; 5. John DelSignor (Keyser) 20-02.75; 6. Cole Christian (Pview) 20-01.50.

Shuttles – 1. Fairmont Senior (Conner Rush, Camden Longwell, John Smith, Daxx Leonard) 56.67; 2. Point Pleasant 58.31; 3. Philip Barbour 1:01.00; 4. Keyser 1:01.02; 5. Herbert Hoover 1:01.07; 6. Frankfort 1:01.41.

4x800 relay - 1. Fairmont Senior (Tyler Hayes, Caleb Carlson, Ethan Kincell, Tavian Richardson) 8:18.76; 2. Philip Barbour 8:23.86; 3. North Marion 8:24.68; 4. Oak Glen 8:26.57; 5. Oak Hill 8:31.49; 6. Winfield 8:32.54.

Qualifiers for track finals

100 – 1. Sebastian Spencer (Weir) 10.65 (meet record); 2. Jordan Coon (Roane) 11.24; 3. Quincy Dameron (Weir) 11.23; 4. Tanner Faulkiner (PB) 11.24; 5. Isaiah Johnson (Blue) 11.33; 6. Seth Davis (Lib-H) 11.41; 7. Ethan Bowens (Wayne) 11.51; 8. Zachary Lamb (Chap) 11.53

200 -- 1. Sebastian Spencer (Weir) 21.94; 2. Tanner Faulkiner (PB) 22.58; 3. Jordan Coon (Roane) 22.61; 4. Quincy Dameron (Weir) 23.06; 5. Mason Kimbleton (Elkins) 23.36; 6. Isaiah Valentine (SS) 23.39; 7. Zachary Lamb (Chap) 23.46; 8. Jacob Neal (SS) 23.57

110 HH -- 1. Kaleb Mills (Ind) 15.54; 2. Joe Cantley (SS) 15.57; 3. Devyn Gillespie (Frank) 15.66; 4. James Shambin (Poca) 15.71; 5. Kaydean Eta (PP) 15.82; 6. Decaon Stearns (Lib-H) 16.17; 7. Conner Rush (FS) 16.18; 8. Jacob Clark (OG) 16.25.

Class A

Team standings

Through 4 of 18 events

1. Doddridge County 37, 2. Ritchie County 26, 3. Ravenswood 22, 4. Tucker County 11, 5. (tie) Magnolia, Tyler Consolidated, St. Marys 6, 8. (tie) South Harrison, Williamstown 3, 10. (tie) Buffalo, Greenbrier West 2

Individual results

Finals

3,200 -- 1. Carter Lipscomb (DC) 9:44.31; 2. Bryce Jarrell (Raven) 9:44.51; 3. Blake Jarrell (Raven) 9:52.85; 4. Kent Bee (RC) 10:11.25; 5. Malachi Woods (Buff) 10:11.26; 6. Joshua Chambers (Wtown) 10:17.21

Pole vault - 1. Reese Burnside (DC) 14-00; 2. Dawson Evans (DC) 12-00; 3. Wyatt Shultz (SM) 12-00; 4. Tre Moss (Ritchie) 11-06; 5. Preston Peck (SH) 11-06; 6. Kaden Smith (DC) 11-00.

Shuttles – 1. Tucker County (Ben Callaway, Raine McCauley, Joseph Lewendowski, Corrick Ambrose) 59.56; 2. Ritchie County 1:00.29; 3. Tyler Consolidated 1:00.86; 4. Doddridge County 1:00.89; 5. Greenbrier West 1:02.27; 6. South Harrison 1:02.98.

4x800 relay -- 1. Ritchie County (Kent Bee, Blaine Bowie, Clayton Bee, Jarrett Allender) 8:17.66; 2. Ravenswood 8:21.10; 3. Magnolia 8:34.20; 4. Doddridge County 8:43.12; 5. Williamstown 8:44.08; 6. Tucker County 8:52.21

Qualifiers for track finals

100 – 1. Nathan Swaniger (CB) 11.14; 2. Cole Deel (Web) 11.22; 3. Mark Rucker (Tyler) 11.35; 4. Dawson Tharp (Web) 11.39; 5. Reece Nutter (Web) 11.44; 6. Elijah Edie (Sher) 11.67; 7. Aden Funkhouser (EH) 11.73; 8. Austin Garrett (Raven) 11.74.

200 -- 1. Nathan Swaniger (CB) 22.85; 2. Cole Deel (Web) 23.42; 3. Colin Hunkele (Will) 23.33; 4. Dawson Tharp (Web) 23.67; 5. Austin Garrett (Raven) 23.87; 6. Cody Soles (Hund) 24.10; 7. Chase Steele (Gilmer) 24.37; 8. Keinyn Lockard (Pend) 24.37

110 HH -- 1. Gus Morrison (Ritchie) 15.71; 2. Zack Placer (Tyler) 15.89; 3. Nathan Barker (Tyler) 15.85; 4. Corrick Ambrose (Tucker) 16.11; 5. Bradey Fayad (Wtown) 16.00; 6. Brennan Secrist (Mad) 16.51; 7. Joey Schmidt (Wirt) 16.57; 8. Dillon Meintel (Cam) 16.61.

Girls

Class AAA

Team standings

Through 4 of 18 events

1. Morgantown 24, 2. Wheeling Park 18, 3. University 16, 4. (tie) Ripley, South Charleston 10, 6. Cabell Midland 9, 7. Hampshire 8, 8. (tie) Musselman 6, Preston 6, Spring Mills 6, 11. Woodrow Wilson 4, 12. (tie) Hurricane, Huntington, St. Albans 2, 15. Parkersburg 1.

Individual results

Finals

3,200 -- 1. Tori Starcher (Rip) 10:32.75; 2. Athena Young (Morg) 10:42.17; 3. Zoe Shetty (Univ) 10:51.18; 4. Caroline Kirby (Univ) 10:57.74; 5. Allie Martin (Pres) 11:11.15; 6. Emma Jenkins (CM) 11:25.02

Pole vault – 1. Abbey McKinney (SC) 38-06; 2. Cheyenne Nash (WP) 37-01.75; 3. Jada Brooks (SM) 36-08; 4. Madison Miller (WW) 35-03.50; 5. Ravyn Goodson (Hunt) 34-04.50; 6. Shelby Metz (Hurr) 31-03.50.

Shuttles – 1. Wheeling Park (Aubrey Wiethe, Alex Knight, Marlee Porter, Tasia Walker) 1:04.50; 2. Hampshire 1:06.97; 3. Morgantown 1:07.50; 4. Musselman 1:07.78; 5. St. Albans 1:08.19; 6. Parkersburg 1:08.41.

4x800 relay -- 1. Morgantown (Tazanna Epps, Amelia Haddox, Athena Young, Lea Hatcher) 9:33.71; 2. Cabell Midland 9:38.52; 3. University 9:41.27; 4. Preston 9:44.96; 5. Musselman 9:52.74; 6. Hurricane 10;08.61.

Qualifiers for track finals

100 – 1. Allison Fields (Rip) 12.34; 2. Amari Poole (WP) 12.54; 3. Syndey Banire (SM) 12.57; 4. Leonna Holmes (Mburg) 12.57; 5. Kelsea Anderson (Mburg) 12.59; 6. LaTahia Jackson (Hunt) 12.71; 7. Sierra Lanham (Univ) 12.79; 8. Lafarrah Strong (SM) 12.84.

200 -- 1. Mikah Alleyne (WW) 25.33, 2. Allison Fields (Rip) 25.90, 3. Kelsea Anderson (Mart) 26.01, 4. LaTahia Jackson (Hunt) 26.70, 5. Justice Washington (Morg) 26.54, 6. Sydney Wheeler (Hurr) 26.71, 7. Trinity Blue (Jeff) 26.73, 8. Catherine Oliveto (BU) 26.91

100 IH -- 1. Mikah Alleyne (WW) 15.21; 2. Aubrey Wiethe (WP) 15.42; 3. Angela Ejimofor (Mtown) 15.78; 4. Nicole McManamay (Hamp) 16.26; 5. Della Moreland (Hamp) 16.25; 6. Emily Pizutti (Wash) 16.37; 7. Alex Knight (WP) 16.38; 8. Valessa Jackson (SA) 16.40.

Class AA

Team standings

Through 5 of 18 events

1. Bridgeport 31, 2. Winfield 24, 3. Fairmont Senior 16, 4. Oak Glen 15, 5. Scott 10, 6. Philip Barbour 9, 7. (tie) Frankfort, Point Pleasant, Berkeley Springs 8, 10. (tie) Petersburg, Shady Spring 6, 12. (tie) Wayne, Sissonville 4, 14. Robert C. Byrd 3, 15. Oak Hill 2, 16. Liberty (Harrison) 1.

Individual results

Finals

3,200 -- 1. Maya Brinson (FS) 11:39.85; 2. Belle Harvey (BS) 11:52.81; 3. Carlina Jacquez (FS) 11:57.01; 4. Emerson Grafton (Brid) 11:58.83; 5. Gracie Miller (PB) 12:09.53; 6. Audrey Williams (PB) 12:09.67

Long jump – 1. Maggie Kovalcik (OG) 17-10.25; 2. Abby Beeman (Frank) 17-06.50; 3. Allie Germann (Win) 16-09.25; 4. Erica Hegele (SS) 16-08.00; 5. Samantha Sanders (PP) 16-06.75; 6. Emily Meade (Bport) 16-02.50.

Discus -- 1. Brooke Burns (Scott) 132-01; 2. Madyia McCullough (Bport) 123-10; 3. Addy Cottrill (PP) 121-04; 4. Kalee Travis (OG) 116-06; 5. Lura Simons (RCB) 110-01; 6. Madison Holyfield (RCB) 102-03.

Shuttles – 1. Bridgeport (Lillian Iaquinta, Payton Hefner, Anaiya Jackson, Emily Meade) 1:06.41; 2. Winfield 1:07.02; 3. Petersburg 1:08.89; 4. Sissonville 1:09.67; 5. Shady Spring 1:11.12; 6. Oak Glen 1:11.55.

4x800 relay -- 1. Winfield (Alana Roberts, Grace Cole, Isabella Robinson, Peyton Fronaphel) 9:39.01; 2. Bridgeport 10:00.30; 3. Philip Barbour 10:07.08; 4. Wayne 10:08.42; 5. Oak Hill 10:13.46; 6. Liberty (Harrison) 10:24.61.

Qualifiers for track finals

100 – 1. Allie Germann (Win) 12.40; 2. Reagan Hefner (SS) 12.83; 3. Anaiya Jackson (Bport) 12.40; 4. Tiara Rowe (Elk) 12.86; 5. Shannon Farrow (OH) 12.76; 6. Kayla Grose (Frank) 12.88; 7. Summer Brown (Blue) 12.97; 8. Savannah Unger (Roane) 13.13.

200 -- 1. Tori Mackowiak (OH) 26.14, 2. Anaiya Jackson (Brid) 26.66, 3. Allie Germann (Win) 26.15, 4. Kayla Grose (Frank) 27.05, 5. Tiana Rowe (Elk) 26.74, 6. Reagan Hefner (SS) 27.07, 7. Savannah Unger (Roane) 27.87, 8. Blaire McUmar (Weir) 27.93

100 IH -- 1. Erica Hegele (SS) 14.87 (meet record); 2. Emily Meade (Bport) 15.88; 3. Jazmin King (NM) 16.31; 4. Izabelle Barganski (OG) 16.76; 5. Emily Hudson (Win) 16.61; 6. Jaylyn Western (Ptrsbrg) 16.63; 7. Rylee Hinkle (Win) 16.88; 8. Savannah Hoff (Win) 16.90.

Class A

Team standings

Through 4 of 18 events

1. Williamstown 21, 2. Ritchie County 20, 3. Buffalo 18, 4. Charleston Catholic 14, 5. Pocahontas County 10, 6. (tie) Clay-Battelle, Hundred 8, 8. St. Marys 7, 9. Union 6, 10. South Harrison 4, 11. (tie) Parkersburg Catholic, St. Joseph, Doddridge County 2, 14. Madonna 1, 15. (tie) Wahama, Trinity 1/2.

Individual results

Finals

3,200 -- 1. Ella Hesson (Wtown) 11:30.02; 2. Madi Michels (Buff) 11:33.10; 3. Sydney Smith (Buff) 11:49.85; 4. Elizabeth Rushworth (CC) 12:03.04; 5. Aubrey Custer (CC) 12:10.41; 6. Jessy Higgins (SM) 12:12.70

High jump -- 1. Olivia Cress (Ritchie) 5-02; 2. Katherine Henderson (Hundred) 5-00; 3. Bridgette Knapp (Union) 5-00; 4. Jillian King (Buffalo) 4-10; 5. Aaliyah Brunny (PCath) 4-10; 6. Kaylie Kaskody (Trinity) 4-10.

Shuttles – 1. Ritchie County (Kailey Dwire, Abi Haught, Prelsey Johnson, Olivia Cress) 1:06.19; 2. Clay-Battelle 1:06.56; 3. Pocahontas County 1:09.22; 4. South Harrison 1:09.94; 5. Doddridge County 1:09.98; 6. Williamstown 1:10.51.

4x800 relay - 1. Willamstown (Tori Combs, Sofia Calvet, Chloe Lightfritz, Ella Hesson) 9:52.59; 2. Charleston Catholic 10:04.44; 3. St. Marys 10:20.08; 4. Pocahontas County 10:35.20; 5. St. Joseph 10:36.96; 6. Madonna 10:37.42.

Qualifiers for track finals

100 – 1. Lilly McMullen (Wtown) 12.41 (meet record); 2. Abbe Stackpole (Pcity) 12.76; 3. Kenadee Wayt (WC) 12.62; 4. Jonna Ferrell (DC) 12.79; 5. Jaci Rohde (Mag) 12.82; 6. Julie Agee (GW) 13.00; 7. Cheyline Woodruff (Pocah) 13.06; 8. Audrey Cross (Mag) 13.19.

200 -- 1. Lilly McMullen (Wtown) 25.87, 2. Jonna Ferrell (DC) 26.58, 3. Kenadee Wayt (WC) 26.82, 4. Abbe Stackpole (Pcity) 26.93, 5. Carly Dowiak (Mad) 26.93, 6. Julie Agee (GW) 27.85, 7. Jocelyn Foltz (Tyler) 27.99, 8. Grace Wojcik (PCath) 28.04

100 IH -- 1. Hailey Carreon (CB) 16.03; 2. Addison Ammons (CB) 16.07; 3. Laila Calhoun (Pocah) 16.33; 4. Aaliyah Brunny (PCath) 16.58; 5. Jillian Modesitt (Wtown) 16.96; 6. Lakyn Swindler (Ravens) 16.98; 7. Olivia Cress (Ritchie) 17.16; 8. Shawnee Jenkins (SH) 17.22.