holt pins bowen (copy)

St. Albans’ Brandon Holt (left) pins Huntington’s London Bowen in the first period of last year’s Class AAA 113-pound championship match.

WVSSAC State Wrestling Championships

First-round matchups

Class AAA

106: Carl Cochran, John Marshall v. Miguel Elmer, Hampshire; Conner Padgett, Princeton v. Brock Matson, Ripley; Michael Dolan, Spring Mills v. Aidan Wilson, Buckhannon-Upshur; Jaishawn Lyles, Huntington v. Allens Edens, St. Albans; Josh Slack, Riverside v. Samantha Miller, Parkersburg South; Cody Taggart, Wheeling Park v. Miles Davis, Musselman; Luke Jordan, Cabell Midland v. Chris Legg, Capital; Dylan Tachoir, Martinsburg v. Grant Oxley, University

113: Nate Shelek, Wheeling Park v. Kage Mathess, Parkersburg; Jacob Curry, Hampshire v. Bryce Harrison, St. Albans; London Bowen, Huntington v. Mason Pauley, University; Trace Hatfield, Princeton v. Colton White, Jefferson; Chance Williams, Spring Mills v. Hannah Anderson, George Washington; Gabe Carman, John Marshall v. Brett Haskins, Ripley; Steve Martinez, Greenbrier East v. Jaheim Broaddus, Hedgesville; Devin Easton, Parkersburg South v. Eric Shriver, Morgantown

120: Julius Hobbs, Buckhannon-Upshur v. Waymon Bronwing, Greenbrier East; Devin Doss, Huntington v. Brady Hemp, Musselman; Kaleb Ramirez, Riverside v. Zach Riffle, Preston; Chase Herdon, Spring Mills v. Garret Donahue, Parkersburg; Brayden Johnson, Parkersburg South v. Jamie Weitz, Martinsburg; Masion Richardson, Wheeling Park v. Devlin Daugherty, George Washington; Tyler Meisenzahl, Washington v. Nate Cox, Ripley; Thomas Hartley, St. Albans v. Ethan Gray, John Marshall

126: Jake Staud, University v. Devin Bruner, Hedgesville; Landen Hoover, Greenbrier East v. Luke Miller, Ripley; Hunter Locke, Washington v. Cameron Lawrence, Morgantown; Alex Viars, Huntington v. Isaiaha Isabell, George Washington; Brandon Holt, St. Albans v. Levi Westfall, Parkersburg; Austin McCartney, Buckhannon-Upshur v. Gage Cosner, Musselman; Tucker Windland, Parkersburg South v. Dylan Wentz, Riverside; Troy Church, Martinsburg v. Bryson Wilkins, Preston

132: Jacob Simpson, University v. Preston Sellards, Huntington; Ethan Hardy, Washington v. Zach Holstion, Riverside; Hunter Ackerman, Parkersburg v. Tucker Hurst, Buckhannon-Upshur; Colton Spradling, St. Albans v. Reese Ludwick, Hedgesville; Joey Miller, Musselman v. William McCallister, South Charleston; Austin Love, John Marshall v. Payne Salmons, Cabell Midland; Zach Mullins, Greenbrier East v. Paul Breeden, Jefferson; Jude Childers, Parkersburg South v. Canon Welker, Wheeling Park

138: Steven Mitchell, Wheeling Park v. Zach Messer, St. Albans; Bo Moler, Parkersburg v. Gabe Leopardi, Musselman; Cayden Hoover, Greenbrier East v. Calvin Matthews, University; Jordin Smith, Hedgesville v. Isaiah Vaughn, Cabell Midland; Gavin Quiocho, Parkersburg South v. Cole Walker, Spring Valley; Tyler Cutright, Buckhannon-Upshur v. Eli Padgett, Princeton; Hunter Dodson, Spring Mills v. Gabe Dempsey, Huntington; Joseph Fore, George Washington v. Daktoya Thatcher, John Marshall

145: Andrew Shelek, Wheeling Park v. Bryce Acker, Musselman; Robert Blevins, Greenbrier East v. Treven Taylor, Hurricane; Noah Wahler, Hedgesville v. Griffen Leombruno, Morgantown; Ayden Edwards, Parkersburg v. Austin Adkins, St. Albans; Izak Petry, Riverside v. Ki Taylor, Cabell Midland; Breagan Parson, Buckhannon-Upshur v. Buddy Stine, Washington; Brayden Roberts, Parkersburg South v. Brock Perry, Capital; Luke Resch, Martinsburg v. Brise Bennett, University

152: Billy Gooch, Wheeling Park v. Ethan Koontz, Ripley; Taven Swick, Musselman v. Vincent McCray, George Washington; John Martin Best, Parkersburg v. Ben McCardle, John Marshall; Alex Zimmerman, Greenbrier East; v. Roy Brannon, Spring Mills; Kurt Resch, Martinsburg v. Kyle Neal, Princeton; Arch Newman, Brooke v. Mikey Shamblin, Parkersburg South; Noah Bailey, St. Albans v. Daniel Woodward, Hampshire; A.J. Dempsey, Huntington v. Elijah Wellings-Osha, University

160: Jake Smithson, Buckhannon-Upshur v. Isaiah Shook, Huntington; Chance Mathess, Parkersburg v. Parker Bentley, Musselman; Hayden Stone, George Washington v. Hunter Nixon, Wheeling Park; Raymond Buckler, Hampshire v. Nate Neale, Cabell Midland; Zane Hinzman, Parkersburg South; Dakota Bruner, Hedgesville; Max Camilletti, Brooke v. Zach Weaver, Woodrow Wilson; Jermaine Handy, Martinsburg v. Jarrett Paugh, Ripley; Zach Stewart, St. Albans v. Braeden Pauley, University

170: Jacob Berisford, John Marshall v. Isaiah Salinas, Martinsburg; Brayden Elswick, George Washington v. Wyatt Linder, Parkersburg South; Chris Fagga, Hampshire v. Preston Harmon, Morgantown; Jalen King, Parkersburg v. Ali Abdelwahed, Princeton; Isaiha Casto, St. Albans v. Ty Chapman, Cabell Midland; Jeremiah Timberlake, Wheeling Park v. Gabe Tost, Hedgesville; Clayton Stewart, Huntington v. Hezekiah Creasy, Woodrow Wilson; Trevor Ward, Spring Mills v. Will Miller, University

182: Anthony Carman, John Marshall v. Austen Boggess, Ripley; Gage Abrecht, Hedgesville v. Andrew Brown, Princeton; Zane Lanham, Huntington v. Sean Murray, University; Nick Thomas, Greenbrier East v. Kamuary Forrester, Martinsburg; Connor Wogan, Washington v. Seth Anderson, George Washington; Charlie Tamburin, Wheeling Park v. Zach Dillon, Cabell Midland; Avante Burnett, Woodrow Wilson v. Barrett See, Hampshire; Dalton Fullerton, Parkersburg South v. Hunter Lantz, Preston

195: Jermain Snodgrass, Wheeling Park v. Grant Murphy, Huntington; C.J. Wade, Parkersburg v. Haven Milburn, Musselman; Colton Wright, Woodrow Wilson v. Cameron McClure, John Marshall; Dante Logan, Martinsburg v. Ivan Vaughn, Cabell Midland; Chase Stevens, Spring Valley v. Isaiah Sanner, Hedgesville; Josh Saunders, University v. Austin Hamrick, George Washington; Dustin Swisher, Hampshire v. Noah Buckalew, Parkersburg South; Ian Sears, Capital v. Jacob Gregg, Preston

220: Dylan Wood, Wheeling Park v. Adam Brinegar, Martinsburg; Christian Ramsey, Riverside v. Preston Rose, Cabell Midland; Nathan Stifler, Spring Mills v. Ayden Bishoff, Preston; Tanner Ball, Huntington v. Alex Stover, Capital; Ryan Williams, Woodrow Wilson v. Tanner Ross, Ripley; Bradlee Clark, John Marshall v. Jonathan Jenkins, Hedgesville; Braxton Amos, Parkersburg South v. Ashton Stokes, St. Albans; Zane Milburn, Musselman v. Tylor Yost, Morgantown

285: Brady Williams, John Marshall v. Kordell Todd, Huntington; Michael Culliane, Martinsburg v. Andrew Vickers, St. Albans; Louden Haga, Parkersburg South v. Todd Cutlip, Buckhannon-Upshur; Ian Pomeroy, Woodrow Wilson v. Jonathan Lavely, Washington; Ben Lambert, Hampshire v. Brace Mullett, George Washington; Corbin Turney, University v. Damion Saunders, Hurricane; Austin Chapman, Riverside v. Odin Smith, Jefferson; Kellen Hunt, Cabell Midland v. Calvin McGaha, Wheeling Park

Class AA-A

106: Geno Casuccio, East Fairmont v. Rush Sparks, Clay County; Marshall Clere, Greenbrier West v. Brandon Burrell, Williamstown; Noah Allman, Grafton v. Brody Hess, North Marion; Logan Powell, Wirt County v. Jonathan Pauley, Herbert Hoover; John Sanders, Independence v. Brandon Maynard, Man; Ethan Vanmeter, Peterburg v. Ryan Morgan, Liberty Harrison; Isaac Short, Point Pleasant v. Colton Legg, Midland Trail; Caleb Nuzum, Philip Barbour v. Camden Barr, Oak Glen

113: Shawn Moore, Oak Glen v. Timmy Dyess, Nitro; Joseph Blake, Lewis County v. Roger Thomas, Nicholas County; Christopher Smith, Point Pleasant v. Tyler Harrison, Fairmont Senior; Hunter Moore, Pike View v. Justice Arbogast, Philip Barbour; Noah Hodges, Grafton v. Jordan Dempsey, Herbert Hoover; Blake Boyers, East Fairmont v. Ethan Tanner, Ravenswood; Daylen Gilkerson, Independence v. Sierra Marie Miller, East Hardy; Hunter Poole, Wirt County v. Eli Nazelrodt, Petersburg

120: Wiley Houser, St. Marys v. Logan Hylton, Pike View; Kolton Parsons, Wirt County v. Joseph Powers, Doddridge County; Ashby West, Oak Hill v. Marko Tarley, Fairmont Senior; Brock Mitchell, Lewis County v. Hunter Whittington, Sissonville; Derek Raike, Point Pleasant v. Shawn Kelley, Grafton; Brady Layman, Ritchie County v. Tyler Teel, Herbert Hoover; Jake Long, Braxton County v. Billy Smith, Winfield; Bryce Perdue, Independence v. Clayton Lamb, Oak Glen

126: Mike Jones, Fairmont Senior v. Blake Santos, Clay County; Dylan Corbin, Herbert Hoover v. Wyatt Powell, Wirt County; Derek Starkey, Bridgeport v. Cameron Wilson, North Marion; Colton Slagle, Williamstown v. Joshua Goode, Shady Spring; Dalton Clifton, Independence v. Dyson Bowers, Winfield; Connor Spaulding, Ritchie County v. Preston Peck, South Harrison; Justin Bartee, Point Pleasant v. Matt Amick, Nicholas County; Devin Barnes, Liberty Harrison v. Thomas Ours, Petersburg

132: Lane Flint, East Fairmont v. Dallas Hazelett, Nitro; Colton Saunders, Roane Co. v. Dan Nutter, Greenbrier West; George Smith, Point Pleasant v. Chase Wills, Weir; Levi Brake, Nicholas County v. Bladen Roush, Bridgeport; Reese Burnside, Doddridge County v. Wyatt Baldwin, Herbert Hoover; Beua Bearden, North Marion v. Cody Smith, Ravenswood; Sean Dawson, Independence v. Eli Shumaker, Grafton; A.J. Garrett, Wirt County v. Jacob Landis, Petersburg

138: Peyton Hall, Oak Glen v. Phil Spurlock, Independence; Mason Deem, Williamstown v. Jared Jones, Doddridge County; Chase Conner, Pike View v. Brian Rhodes, St. Marys; David Rhodes, Roane County v. Preston Menas, Ravenswood; Mitchell Freeman, Point Pleasant v. Clayton Moore, Lincoln; Tanner Hoskinson, Fairmont Senior v. Kadin Ellis, Shady Spring; Zach Hogsed, South Harrison v. Justin Collins, Logan; Phillip Stoots, Liberty Raleigh v. Hunter Kuhn, North Marion

145: Alec Cook, Madonna v. Ethan Cunningham, Braxton County; Michael Rader, Nicholas County v. Trevor Hunt, Wahama; Aidan Gibson, Bridgeport v. Dom Postlewait, East Fairmont; Casch Somerville, Williamstown v. Shawn Mitchell, Bluefield; Liam Lusher, Independence v. Tayton Britton, Sissonville; Jonathan Creese, Oak Glen v. Kevin Wetzel, Moorefield; Wyatt Wilson, Point Pleasant v. William Stoots, Liberty Raleigh; Russell Murphy, Liberty Harrison v. C.J. Helms, Weir

152: Noah Kiszka, Frankfort v. Nathanial Amburgey, Lincoln County; Dillon Williams, Grafton v. John Parks, Greenbrier West; Jamie Wart, Winfield v. Garet Hostuttler, Weir; Sam Adams, Independence v. Matt Wright, Moorefield; Gavin Triplett, Braxton County v. Gabriel Amick, Nicholas County; Tyler Mason, Keyser v. Zac Samson, Point Pleasant; Gamon Trigg, Bluefield v. Brent Robinson, Notre Dame; Colton Clark, Ravenswood v. Dimarrian Thomas, East Fairmont

160: Peyton Thompson, Berkeley Springs v. Jacob Williams, Nicholas County; Julian Stoneman, Williamstown v. Austin Gibson, Bridgeport; Daylin Toms, Shady Spring v. Reese Wills, Weir; Joel Cruickshanks, Clay County v. Ethan Erwin, Mingo Central; Logan Southall, Point Pleasant v. Justin Paletti, Braxton County; Colton Dobbs, Cameron v. Sammy Pullens, Fayetteville; Jake Whiting, Roane County v. Blaine Kyer, Sissonville; Malik Cox, Greenbrier West v. Grant Postlethwait, East Fairmont

170: Ian Bush, Cameron v. Gaven Hogsed, South Harrison; Ben Kee, Herbert Hoover v. Nazar Abbas, Point Pleasant; Jordan Williams, Braxton County v. Aaron Lyons, Keyser; Dalton McCune, Calhoun County v. Colton Dorsey, Greenbrier West; Moses Truman, Oak Hill v. Caleb Stansberry, Williamstown; Trey Hissam, East Fairmont v. Colten Hovermale, Lincoln; Chance Dixon, Winfield v. Evan Rose, Pike View; Issaac Van Meter, Moorefield v. Nick Scott, Fairmont Senior

182: Nate Kotsko, East Fairmont v. Gary Plumley, Man; Logan Conley, Braxton County v. Josh Jackson, Oak Hill; Juan Marquez, Point Pleasant v. James Stillwagoner, Magnolia; Zach Paxton, Herbert Hoover v. Elias Stamm, South Harrison; Deacon Sterns, Liberty Harrison v. Joe Dye, Shady Spring; Tristin Fox, Keyser v. Dalton Moore, Ravenswood; Colton Kessler, Greenbrier West v. Lincoln Mayle, Philip Barbour; Calem Akers, Winfield v. Garrett Conaway, North Marion

195: Alec Burgess, Petersburg v. Noah Casto, Oak Hill; Glenn McFee, Wirt County v. Seth Meador, Braxton County; Mason Kump, Independence v. Hunter Leggett, Ritchie County; Brandon Nicholson, Notre Dame v. Nick Ball, Point Pleasant; J.D. McCallister, Winfield v. Brandon Kyle, Philip Barbour; Kyler O'Conner, Oak Glen v. Mason Atkinson, Herbert Hoover; Will Kuhn, Lewis County v. Hunter Bowles, Sissonville; Chase Patterson, Greenbrier West v. Adam Kephart, Keyser

220: Garrett Cook, Madonna v. Jason LaAsmer, Notre Dame; Zach Spencer, Herbert Hoover v. Wyatt Spencer, Point Pleasant; Kavaughn Summers, Bridgeport v. Gage Dickson, North Marion; Gavin Shamblin, Sissonville v. Ronald Helsel, Pike View; Noah Brown, Greenbrier West v. Ethan Lane, Ravenswood; Doug Morral, Petersburg v. Sturgis May, Braxton County; Antonio Servicz, Wahama v. Elijah Evans, Oak Hill; Colton Casto, Clay County v. Rhett Heston, Fairmont Senior

285: Zach Frazier, Fairmont Senior v. Dakota Tinsley, Winfield; Garrett Williams, Grafton v. Isaac Brown, Greenbrier West; Will Frampton, Nitro v. Hayden Hoge, Cameron; Logan Price, Pike View v. Michael Alvaro, Notre Dame; Quin Meador, Braxton County v. Jeff Bowles, Liberty Raleigh; Mikey Hamrick, Magnolia v. Tyler Mileto, Logan; Hunter Isom, Independence v. D.J. Smith, Roane County; Jake Muncy, Point Pleasant v. Jimmy Ratliff, Keyser

Contact Derek Redd at 304-348-1712 or derek.redd@wvgazettemail.com. Follow him on Twitter @derekredd.