Essential reporting in volatile times.

Not a Subscriber yet? Click here to take advantage of All access digital limited time offer $13.95 per month EZ Pay.

Interested in Donating? Click #ISupportLocal for more information on supporting local journalism.


Eastern Region Soccer

Emerson Beall, of WVFC 2003 Black (WV), fights for possession during a match against the Beadling 2003 Boys-South Red (PA-W) (NLWT) team.

2019 US Youth Soccer Eastern Region Championships

Hosted by West Virginia Soccer Association

June 28-July 4

Barboursville Soccer Complex, Barboursville

Shawnee Sports Complex, Dunbar

Boys

U-12

At Shawnee Sports Complex

Ironbound Soccer Club 2007 Raiders (N.J.) 4, Shoreline FC Atletico (Conn.) 0

EUSAB 2007 (N.Y.-West) 1, Achilles FC 07 (Md.) 1

1776 Centurion (Pa.-East) 2, GPS Buffalo Elite PreNPL 2007 Boys (N.Y.-West) 1

NY Stars Premier Gravity (N.Y.-East) 6, Farpost U12 Boys 2007 Premiere (Ver.) 1

Alexandria Red (Va.) 5, FC Alliance 07B (W.Va.) 0

SYC Lions (Va.) 1, Century V Gold (Pa.-West) 1

U-13

At Barboursville Soccer Complex

NJ Elite Litmanen (N.J.) 2, Philadelphia Ukrainian Nationals (Pa.-East) 0

LIPFC Boys 06 (N.Y.-East) 3, DE FC 06 (Del.) 2

Bridgeport Premier FC (Conn.) 5, WVFC 2006 Black (W.Va.) 1

CT Rush Elite (Conn.) 5, Empire United Rochester (N.Y.-West) 2

FC Europa Elite (Pa.-East) 0, 2006 Pipeline SC Pre-Academy (Md.) 0

SOCA 06 Elite (Va.) 1, Beadling 2006 Boys South Red (Pa.-West) 0

NLS Ajax (Md.) 6, SCS United 06 Black (Pa.-West) 1

Alexandria 06B Red (Va.) 3, Far Post SC East (Vt.) 1

Washington United Elite 06 (N.J.) 5, SUSA B06 EDP (N.Y.-East) 1

Western United Pioneers (Mass.) 1, Syracuse Development Academy 2006 (N.Y.-West) 0

U-14

At Barboursville Soccer Complex

Bethesda SC Blue (Md.) 4, FCUSA Coastal 05 Elite (Mass.) 0

STA 2005B NPL (N.J.) 2, Syracuse Development Academy (N.Y.-West) 0

WVFC 2005 Black (W.Va.) 1, Virginia Legacy CCL Boys (Va.) 1

BRAUSA Blue (Md.) 2, Empire United Buffalo (N.Y.-West) 1

Washington Capital FC Blue (Md.) 2, Ellicott County 2005 Black (Md.) 1

FC Alliance 05B (W.Va.) 0, Ukrainian Nationals 2005 Black (Pa.-East) 0

SUSA EDP B05 (N.Y.-East) 2, Real Jersey FC (N.J.) 1

Beadling 2005B South Red (Pa.-West) 4, Future SA 05 (N.J.) 2

U-15

At Barboursville Soccer Complex

Real Jersey FC (N.J.) 6, Far Post 2004 Premier (Vt.) 1

PA Dominion 04 (Pa.-East) 1, SUSA B04 EDP (N.Y. East) 0

GPS West Red Elite 04 Boys (Mass.) 0, CT Rush Elite (Conn.) 0

PDA Shore Thiago (N.J.) 2, Invictus FC (N.Y.-West) 1

NY Stars Premier Galaxy (N.Y.-East) 1, Potomac Blue 2004 (Md.) 1

Virginia Legacy Elite (Va.) 0, 2004 PDA Hibernian Modric (N.J.) 0

MUFC FC2004 ECNL (Md.) 3, FC Alliance 2004B (W.Va.) 0

PSA National 04 (N.J.) 4, Hotspurs 04 Blue (Pa.-West) 3

U-16

At Shawnee Sports Complex

Cedar Stars Monmouth 03PA (N.J.) 3, Beadling 2003 South Red (Pa-West), 1

BW Gottschee '03 PreAcademy (N.Y.-East) 5, WVFC 2003 Black (W.Va.) 0

STA/MUSC 03B NPL (N.J.) 3, Arsenal FC of PA Navy (Pa.-West) 0

Lake Grove Newfield Dynamite 2003 (N.Y.-East) 2, FC Alliance 2003B (W.Va.)0

Philadelphia Ukrainian Nationals 03 Black (Pa.-East) 2, Peninsula Premier Eagles USYS NL (N.J.) 0

Bethesda Blue (Md.) 1, Massapequa Warriors (N.Y.-East) 0

Baltimore Celtic Premier (Md.) 3, HMMS Eagle FC (Pa.-East) 1

SDA (N.Y.-West) 5, GPS MA Elite White (Mass.) 1

Shoreline FC Porto (Conn.) 1, TSF Academy 03B NL Blue (N.J.) 1

ASA Pre Academy 03 (Va.) 2, Patriot FC Red 2003B (Pa.-East) 0

U-17

At Shawnee Sports Complex

SJEB Rush 02 Academy (N.J.) 3, Cedar Stars Academy Newark 2002 Green (N.J.) 2

Baltimore Celtic Nesbitt 2002 (Md.) 6, BWP VT 02 (Vt.) 0

Philadelphia Ukrainian Nationals 03 Black (Pa.-East) 2, Massapequa EDP Titans (N.Y.-East) 1

WVFC 2002 Black (W.Va.) 5, Beadling 2002 South Red (Pa.-West) 2

PSA Elite U-17 (N.J.) 4, Levittown Gunners FC (N.Y.-East) 1

Lehigh Valley United 02 Black (Pa-East) 3, Loudoun Soccer 02 Red (Va.) 1

Brausa 02 Blue (Md.) 4, PDA Hibernian Vardar (N.J.) 1

CT Rush Shoreline (Conn.) 2, BC United 02 (N.Y.-West) 1

U-18

At Shawnee Sports Complex

Burlington Ajax (Conn.) 4, YMS Premier Celtic 01 (Pa.-East) 2

Bethesda Blue (Md.) 2, McLean Green 01 Athletic (Va.) 1

Baltimore Celtic 2001 (Md.) 3, Wall Elite Cosmos (N.J.) 2

Levittown Gunners FC (N.Y.-East) 3, Beadling 2001B South Red (Pa.-West) 2

Pipeline PreAcademy (Md.) 11, MUSC U18 (W.Va.) 0

Future Player Academy (Pa.-East) 2. TSF Academy 01B NL Blue (N.J.) 0

FC Buffalo Academy (N.Y.-West) 3, WVFC 2001 Black (W.Va.) 0

OBGC Rangers Blue 2001 (Md.) vs. Nova Boys 18U 2001 Elite (Mass.) (n)

U-19

At Shawnee Sports Complex

LMSC Rats (Pa.-East) 1, Lehigh Valley United 2000 Black (Pa.-East) 0

McLean Hotspur ECNL (Va.) 2, FSC Eagles United 00 (Md.) 1

Baltimore Celtic SC 00 (Md.) 2, GPS Hammer (Mass.) 1

Arsenal FC (Pa.-West) 2, West-Mont United Premier 00 (Pa.-East) 0

Hartford Hellions (Conn.) 5, SCNY 00 (N.Y.-West) 2

Bethesda Blue (Md.) 8, Epic 00 Blue Warriors (W.Va.) 2

Girls

U-12

At Shawnee Sports Complex

Baltimore Celtic 07 Fury (Md.) 1, Rhinos Elite SC Pilato (N.Y.-West) 0

Delaware Rush (Del.) 3, WVFC 2007 Black (W.Va.) 1

SAC Premier Blue (Md.) 2, Empire United Rochester (N.Y.-West) 0

FC Alliance 2007 (W.Va.) 1, Maryland United FC 2007 Red (Md.) 0

Loudoun 07 Red Pre-ECNL (Va.) 2, Century V 2007 Gold (Pa.-West) 0

McLean Pre-ECNL (Va.) 2, Far Post SC 2007 Premier (Vt.) 0

Penn Fusion PreAcademy (Pa.-East) 4, SDA Utica 07 (N.Y.-East) 1

SDA 2007 Girls (N.Y.-West) 3, NJ Elite Force (N.J.) 1

U-13

At Barboursville Soccer Complex

MRM Academy Coyotes Blue 06 (Md.) 2, Keystone FC Premier (Pa.-East) 0

CT Rush Elite (Conn.) 3, Rochester Lancers 2006 (N.Y.-West) 0

Alleycats Academy Red (N.Y.-East) 1, FC Copa Academy 2006 NL (N.J.) 1

Ellicott City 06 Black (Md.) 3, FC Stars (Mass.) 2

Virginia Rush (Va.) 3, Empire FC (W.Va.) 0

Baltimore Union Elite 06 (Md.) 2, Delaware FC 06 (Del.) 0

Real JFC 06 (N.J.) 3, Pipeline 06 Pre-Academy (Md.) 0

RVC Legacy (N.Y.-East) 2, RVSC Select Impact 2006 (W.Va.) 0

SDA 2006 (N.Y.-West) 4, Far Post SC 2006 Premier (Vt.) 0

Century Gold 06 (Pa.-West) 4, Shoreline Barcelona (Conn.) 1

U-14

At Barboursville Soccer Complex

Baltimore Celtic 2005 Elite (Md.) 3, WVFC 2005 (W.Va.) 0

Danbury ACC Revolution (Conn.) 1, GBFC 05 Select (N.Y.-West) 0

Beadling 2005 South Red (Pa.-West) 4, FC Stars (Mass.) 1

DEFC 05 (Del.) 3, NJ Stallions 05 Fire EDP (N.J.) 0

West Morris SC Premier 05 Red (N.J.)2, Coliseum Girls 2005 Inferno NPL (N.Y.-East) 0

Junior Rhinos FC 05 (N.Y.-West) 1, FC Alliance 2005 (W.Va.) 0

MRM Coyotes Blue (Md.) 4, PSC Coppa Rage (Pa.-East) 1

Pipeline Spirit PreAcademy 05 (Md.) 1, SYA Cardinals 05G (Va.) 0

U-15

At Barboursville Soccer Complex

YMS Premier Force (Pa.-East) 2, FC Stars (Mass.) 0

PSC Coppa Swarm 04 (Pa.-East) 3, United (N.Y.-East) 0

SDA Utica 04 Blasters (N.Y.-East) 4, Baltimore Celtic 04 Elite Girls (Md.) 0

Pipeline SC Pre-Academy (Md.) 3, WNY Flash 04 Red (N.Y.-West) 0

Match Fit 2004 (N.J.) 5, South Central Premier Storm (Conn.) 0

Baltimore Union SC Elite 04 (Md.) 2, Arsenal FC of PA Gold (Pa.-West) 2

SJE BRUSH 04 (N.J.) 2, SOCA Elite (Va.) 1

FC Revolution Dynamo (Pa.-East) 5, RVSC Select Riot 2004 (W.Va.) 0

U-16

At Barboursville Soccer Complex

Keystone FC Premier 03 (Pa.-East) 2, BC United 2003 (N.Y.-West) 0

Alleycats 2003 NL (N.Y.-East) 2, Arlington 2003 Red (Va.) 2

FC Revolution Rowdies (Pa.-East) 3, Beadling 2003 South Red (Pa.-West) 2

SOCA 03 Girls Elite (Va.) 2, Rhinos Elite SC Rochester (N.Y.-West) 0

Delaware FC (Del.) 1, STA 2003 (N.J.) 0

FCUSA Philadelphia 03 Black (Pa.-East) 2, MSC Fury (N.Y.-East) 1

FC Frederick (Md.) 2, FC Alliance 2003 (W.Va.) 0

PSA National 03 (N.J.) 7, CT Rush Elite (Conn.) 0

OPSA Magic 03 (Md.) 3, Peak FC 2003 Elite (N.H.) 0

SCS United 2003 Black (Pa.-West) 3, FC Stars 2003 (Mass.) 0

U-17

At Shawnee Sports Complex

Beach FC 02 Red (Va.) 3, SJEB Rush 02 Academy Blue (N.J.) 1

SDA (N.Y.-West) 5, DEFC 02 (Del) 2

Pipeline 02 Pre-Academy Spirit (Md.) 1, Lehigh Valley United Black (Pa.-East) 1

HMMS Eagle FC Impact (Pa.-East) 2, Alleycats 2002 (N.Y.-East) 2

GingaFC 2002 Gold (Conn.) 1, Century V 2002 Gold (Pa.-West) 1

4 p.m.: STA 2002 (N.J.) vs. Hartford FC United Blue (Md.), Field 7

6 p.m.: Penn FC Youth 02 United (Pa.-East) vs. FC Stars 2002 (Mass.), Field 3

6 p.m.: WVFC 2002 Black (W.Va.) vs. NJ Rush 02 Grey (N.J.), Field 4

U-18

At Shawnee Sports Complex

Penn United Force (Pa.-East) 0, Premier Navy 2001 (Md.) 0

FC Alliance Athletica (W.Va.) 4, Black Watch 2001 Girls (N.Y.-East) 1

1776 United FC 01 Xtreme (Pa.-East) 7, GPS Mass Elite White 01 (Mass.) 0

South Central Premier Spirit (Conn.) 1, Burke Athletic Club Blitz (Va.) 1

BC United 01 (N.Y.-West) 2, Empire FC (W.Va.) 0

Beadling 2001 South Red (Pa.-West) 1, FC Frederick 01 (Md.) 1

U-19

At Shawnee Sports Complex

Princeton SA (N.J.) 5, WVFC Black (W.Va.) 2

DEFC 00/01 (Del.) 2, Maryland United FC 00/01 Premier (Md.) 2

LMSC Storm (Pa.-East) 2, SAC Showcase Premier (Md.) 1